ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ եթե ԱՄՆ–ն ու Իրանը միջուկային գործարքի շուրջ համաձայնության չգան, Վաշինգտոնը հարվածներ կհասցնի Իրանին։
«Եթե նրանք համաձայնագիր չկնքեն, ռմբակոծություն կլինի։ Դա այնպիսի ռմբակոծություն կլինի, ինչպիսին նրանք մինչ այդ չեն տեսել»,–ասել է Թրամփը NBC News–ին տված հարցազրույցում, գրում է BBC-ն։
Այս վերջնագիրը հաջորդում է Իրանի պաշտոնական գրավոր պատասխանին, որը փոխանցվել է Օմանի միջոցով նոր միջուկային բանակցությունների վերաբերյալ Թրամփի առաջարկին ի պատասխան։ Թրամփի նամակը, ուղարկված երեք շաբաթ առաջ, սահմանել է երկու ամսվա վերջնաժամկետ Իրանի համար՝ նոր միջուկային համաձայնագիր կնքելու կամ հնարավոր ռազմական գործողությունների վտանգի առաջ կանգնելու համար, գրում է Axios.com-ը։
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ Իրանը ներկա պայմաններում չի մասնակցի ԱՄՆ-ի հետ ուղիղ բանակցությունների՝ առավելագույն ճնշման և ռազմական սպառնալիքների պայմաններում: Այնուամենայնիվ, նա ընդգծել է, որ Օմանի միջնորդության միջոցով անուղղակի բանակցությունների հնարավորությունը մնում է: Փեզեշքիանը նշել է, որ ԱՄՆ-ի պարտականությունն է վերականգնել վստահությունը՝ 2015 թվականի միջուկային համաձայնագրից միակողմանի դուրս գալուց հետո:
ԱՄՆ զինված ուժերը ռմբակոծիչներ են տեղակայել Հնդկական օվկիանոսում գտնվող Դիեգո Գարսիա ռազմաբազայում: ԱՄՆ պաշտոնյան նշել է, որ այս տեղակայումը «չի կապակցված» Թրամփի կողմից սահմանված երկու ամսվա վերջնաժամկետին: B-2 ռմբակոծիչները կարող են կրել հսկայական բունկերային ռումբեր, որոնք կարող են կարևոր լինել Իրանի ստորգետնյա միջուկային օբյեկտների դեմ հնարավոր ռազմական գործողությունների դեպքում:
«Մենք չենք խուսափում բանակցություններից, անուղղակի բանակցությունների հնարավորությունը պահպանվում է։ Նրանք պետք է ապացուցեն, որ կարող են վստահություն կառուցել»,–ասել է Փեզեշքիանը, հայտնում է CNN-ը։
Սպիտակ տունը դեռևս չի արձագանքել Իրանի հայտարարությանը։
Տարածաշրջանում լարվածությունը աճել է վերջին տարիներին՝ արտահայտվելով ծովային և ցամաքային հարձակումներով։ Իսրայել-Համաս պատերազմի ընթացքում, որն ընթանում է Գազայում, Իսրայելը թիրախավորել է զինված խմբավորումների ղեկավարներին Իրանի կողմից ինքնորոշված «Դիմադրության առանցքում»։ Այս պահին ԱՄՆ-ն ինտենսիվ օդային հարվածներ է իրականացնում Եմենում՝ իրանամետ հութիների դեմ, ինչը պահում է ռազմական գործողությունների հնարավորությունը Իրանի միջուկային օբյեկտների դեմ։

U.S. President Donald Trump has declared that if Washington and Tehran fail to reach a nuclear agreement, the United States will launch strikes against Iran.
“If they don’t make a deal, there will be bombing. The kind of bombing they’ve never seen before,” Trump said in an interview with NBC News.
This ultimatum follows Iran’s official written response, delivered via Oman, to Trump’s proposal for renewed nuclear talks. According to Axios.com , Trump’s letter, sent three weeks ago, gave Iran a two-month deadline to agree to a new nuclear deal or face potential military action.
Iranian President Masoud Pezeshkian stated that Iran will not engage in direct negotiations with the United States under the current conditions of maximum pressure and military threats. However, he emphasized that indirect negotiations through Omani mediation remain possible. Pezeshkian also noted that it is the U.S.’s responsibility to rebuild trust after unilaterally withdrawing from the 2015 nuclear agreement.
The U.S. military has deployed bombers to the Diego Garcia base in the Indian Ocean. A U.S. official stated that this deployment is “not related” to the two-month deadline set by Trump. B-2 bombers stationed there are capable of carrying powerful bunker-busting bombs, potentially critical in strikes against Iran’s underground nuclear facilities.
“We are not avoiding negotiations. The option for indirect talks remains. They need to prove they can build trust,” Pezeshkian told CNN.
The White House has yet to respond to Iran’s statement.
Tensions in the region have escalated in recent years, manifesting in maritime and land-based attacks. During the ongoing Israel-Hamas war in Gaza, Israel has targeted leaders of armed groups within the Iran-aligned 'Axis of Resistance.' Meanwhile, the U.S. continues intensive airstrikes in Yemen against Iran-backed Houthis, keeping the option open for military action against Iran’s nuclear sites.