ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ եթե ԱՄՆ–ն ու Իրանը միջուկային գործարքի շուրջ համաձայնության չգան, Վաշինգտոնը հարվածներ կհասցնի Իրանին։
«Եթե նրանք համաձայնագիր չկնքեն, ռմբակոծություն կլինի։ Դա այնպիսի ռմբակոծություն կլինի, ինչպիսին նրանք մինչ այդ չեն տեսել»,–ասել է Թրամփը NBC News–ին տված հարցազրույցում, գրում է BBC-ն։
Այս վերջնագիրը հաջորդում է Իրանի պաշտոնական գրավոր պատասխանին, որը փոխանցվել է Օմանի միջոցով նոր միջուկային բանակցությունների վերաբերյալ Թրամփի առաջարկին ի պատասխան։ Թրամփի նամակը, ուղարկված երեք շաբաթ առաջ, սահմանել է երկու ամսվա վերջնաժամկետ Իրանի համար՝ նոր միջուկային համաձայնագիր կնքելու կամ հնարավոր ռազմական գործողությունների վտանգի առաջ կանգնելու համար, գրում է Axios.com-ը։
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ Իրանը ներկա պայմաններում չի մասնակցի ԱՄՆ-ի հետ ուղիղ բանակցությունների՝ առավելագույն ճնշման և ռազմական սպառնալիքների պայմաններում: Այնուամենայնիվ, նա ընդգծել է, որ Օմանի միջնորդության միջոցով անուղղակի բանակցությունների հնարավորությունը մնում է: Փեզեշքիանը նշել է, որ ԱՄՆ-ի պարտականությունն է վերականգնել վստահությունը՝ 2015 թվականի միջուկային համաձայնագրից միակողմանի դուրս գալուց հետո:
ԱՄՆ զինված ուժերը ռմբակոծիչներ են տեղակայել Հնդկական օվկիանոսում գտնվող Դիեգո Գարսիա ռազմաբազայում: ԱՄՆ պաշտոնյան նշել է, որ այս տեղակայումը «չի կապակցված» Թրամփի կողմից սահմանված երկու ամսվա վերջնաժամկետին: B-2 ռմբակոծիչները կարող են կրել հսկայական բունկերային ռումբեր, որոնք կարող են կարևոր լինել Իրանի ստորգետնյա միջուկային օբյեկտների դեմ հնարավոր ռազմական գործողությունների դեպքում:
«Մենք չենք խուսափում բանակցություններից, անուղղակի բանակցությունների հնարավորությունը պահպանվում է։ Նրանք պետք է ապացուցեն, որ կարող են վստահություն կառուցել»,–ասել է Փեզեշքիանը, հայտնում է CNN-ը։
Սպիտակ տունը դեռևս չի արձագանքել Իրանի հայտարարությանը։
Տարածաշրջանում լարվածությունը աճել է վերջին տարիներին՝ արտահայտվելով ծովային և ցամաքային հարձակումներով։ Իսրայել-Համաս պատերազմի ընթացքում, որն ընթանում է Գազայում, Իսրայելը թիրախավորել է զինված խմբավորումների ղեկավարներին Իրանի կողմից ինքնորոշված «Դիմադրության առանցքում»։ Այս պահին ԱՄՆ-ն ինտենսիվ օդային հարվածներ է իրականացնում Եմենում՝ իրանամետ հութիների դեմ, ինչը պահում է ռազմական գործողությունների հնարավորությունը Իրանի միջուկային օբյեկտների դեմ։

Президент США Дональд Трамп заявил, что в случае, если Вашингтон и Тегеран не достигнут соглашения по ядерной программе, США нанесут удары по Ирану.
«Если они не подпишут соглашение, будет бомбардировка. Такая бомбардировка, какой они ещё не видели», — сказал Трамп в интервью NBC News.
Этот ультиматум последовал после официального письменного ответа Ирана, переданного через Оман, на предложение Трампа о возобновлении ядерных переговоров. Как сообщает Axios.com , письмо Трампа, отправленное три недели назад, определяло двухмесячный срок для заключения новой ядерной сделки, в противном случае Ирану грозят возможные военные действия.
Президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что при текущих условиях давления и военных угроз Иран не будет вести прямые переговоры с США. Тем не менее, он подчеркнул, что возможность косвенных переговоров при посредничестве Омана сохраняется. Пезешкиан отметил, что восстановление доверия — это обязанность США после их одностороннего выхода из соглашения 2015 года.
Вооружённые силы США разместили бомбардировщики на базе Диего Гарсия в Индийском океане. Представитель США подчеркнул, что данное размещение «не связано» с установленным Трампом двухмесячным сроком. Размещённые B-2 способны нести мощные противобункерные бомбы, которые могут быть задействованы в случае ударов по подземным ядерным объектам Ирана.
«Мы не отказываемся от переговоров. Возможность косвенного диалога сохраняется. Им нужно доказать, что они способны выстраивать доверие», — заявил Пезешкиан в интервью CNN.
Белый дом пока не прокомментировал заявление Ирана.
Напряжённость в регионе усиливается в последние годы и проявляется в морских и наземных атаках. В ходе продолжающейся войны между Израилем и ХАМАСом в Газе Израиль наносит удары по лидерам вооружённых групп, входящих в «Ось сопротивления» под покровительством Ирана. Одновременно США продолжают интенсивные воздушные удары по проиранским хуситам в Йемене, что сохраняет вероятность военных действий против ядерных объектов Ирана.