«Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանն ապրիլի 1–ից սկսել է հարկադիր արձակուրդի ուղարկել Պրահայի կենտրոնակայանի աշխատակիցներին, քանի որ ԱՄՆ Գլոբալ մեդիայի գործակալությունը (USAGM) չի ուղարկել Կոնգրեսի կողմից հատկացված ապրիլ ամսվա ֆինանսավորումը:
Չնայած այն հանգամանքին, որ մարտի 26-ին USAGM-ը պաշտոնապես չեղարկել է ռադիոկայանի ֆինանսավորման դադարեցման վերաբերյալ իր նախորդ նամակը, այդ պահից ի վեր «Ազատությունը» չի ստացել նախատեսված գումարներից որևէ մաս։ Ընդ որում՝ գործակալությունը մինչ այժմ չի հաստատել «Ազատության» ապրիլ ամսվա ֆինանսական պլանը, թեև այն ներկայացվել է գրեթե երկու շաբաթ առաջ, գրում է «Ազատությունը»։
Ռադիոկայանը դիմել է Վաշինգտոնում ԱՄՆ շրջանային դատարան՝ միջնորդելով կիրառել ժամանակավոր կասեցման որոշում, ինչը կթույլատրի ռադիոկայանին ծախսել իրեն հատկացված միջոցները ապրիլ ամսվա ընթացքում։ Բացի այդ, ներկայացվել է նաև նախնական կարգադրության պահանջ՝ ապահովելու Կոնգրեսի կողմից տարվա մնացած ժամանակահատվածի համար հատկացված ֆինանսավորման փոխանցումը։
«Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանի նախագահ և գործադիր տնօրեն Սթիվեն Կապուսն ասել է. «Մեր աշխատակիցներն ու նրանց ընտանիքներն են հիմա վճարում դրա գինը, մինչ «Ազատություն» ռադիոկայանը շարունակում է սպասել, թե երբ USAGM-ը մեզ կտրամադրի Կոնգրեսի հատկացրած միջոցները: Ավելի քան յոթ տասնամյակ «Ազատություն» ռադիոկայանն ԱՄՆ ազգային անվտանգության կենսական միջոց է եղել՝ պայքարելով գրաքննության դեմ՝ նորությունները հասցնելով միլիոնավոր մարդկանց աշխարհի ամենաճնշող հասարակություններում»։
Նա հավելել է, որ ռադիոկայանը շարունակելու է դատական գործընթացը մինչև այն պահը, երբ ունենա բավարար երաշխիքներ, որ USAGM-ը կկատարի իր պարտավորությունները՝ ըստ օրենքի փոխանցելով Կոնգրեսի կողմից տրամադրված միջոցները։
«Ազատություն/Ազատ Եվրոպա» ռադիոկայանը կշարունակի մնալ դատարանում այնքան ժամանակ, քանի դեռ մենք բավարար երաշխիքներ չունենանք, որ USAGM-ը կհետևի օրենքին և կուղարկի մեզ այն միջոցները, որոնք Կոնգրեսը հատկացրել է մեզ»։
X սոցիալական հարթակում Սթիվեն Կապուսը գրել է․ «Մենք ստիպված ենք հարկադիր արձակուրդի ուղարկել անձնակազմի մեծ մասին։ ԱՄՆ Գլոբալ մեդիայի գործակալությունը, չնայած հավաստիացումներին, շարունակում է չտրամադրել Կոնգրեսի կողմից հատկացված գործառնական միջոցները: Մենք կենդանի ենք, բայց լսարանին սպասարկում ենք կրճատված անձնակազմով և միջոցներով»:
«Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանը 1953-ին հիմնադրված անկախ մեդիա կազմակերպություն է, որը ֆինանսավորվում է Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի կողմից՝ USAGM-ի միջոցով:
Մարտի 14-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է հրամանագիր, որով նախատեսվել է զգալիորեն կրճատել USAGM-ի և մի շարք այլ պետական կառույցների գործունեությունը։

С 1 апреля радио «Свободная Европа/Свобода» начало отправлять сотрудников пражского офиса в вынужденный отпуск. Причина — Агентство США по глобальным СМИ (USAGM) не перечислило средства, предусмотренные Конгрессом США на апрель.
Хотя 26 марта USAGM официально отозвало своё прежнее уведомление о приостановке финансирования, с тех пор радио «Свобода» не получило ни одной части положенной суммы. Кроме того, как отмечает издание, агентство до сих пор не утвердило финансовый план на апрель, несмотря на то что он был представлен почти две недели назад.
Радиокомпания обратилась в окружной суд США в Вашингтоне с ходатайством о временном запрете, который позволит использовать выделенные средства в апреле. Также подан иск с требованием предварительного судебного приказа, чтобы обеспечить перечисление остального финансирования, утверждённого Конгрессом на оставшуюся часть года.
Президент и исполнительный директор радиостанции Стивен Капус заявил: «Сейчас за это платят наши сотрудники и их семьи, пока “Свобода” продолжает ждать, когда USAGM предоставит нам средства, выделенные Конгрессом. Более семи десятилетий “Свобода” была важным элементом национальной безопасности США, борясь с цензурой и донося новости до миллионов людей в самых репрессивных обществах мира».
Он добавил, что радиостанция продолжит судебные процедуры до тех пор, пока не получит достаточные гарантии выполнения обязательств USAGM в рамках закона.
«“Свобода/Свободная Европа” останется в суде до тех пор, пока мы не получим твёрдую уверенность, что USAGM выполнит закон и переведёт нам средства, выделенные Конгрессом», — подчеркнул Капус.
На платформе X Капус написал: «Мы вынуждены отправить в отпуск большую часть персонала. Агентство по глобальным СМИ, несмотря на заверения, продолжает не перечислять операционные средства, выделенные Конгрессом. Мы ещё функционируем, но работаем с сокращённым штатом и ресурсами».
Радио «Свободная Европа/Свобода» — независимая медиакомпания, основанная в 1953 году и финансируемая Конгрессом США через агентство USAGM.
14 марта бывший президент США Дональд Трамп подписал указ, предусматривающий существенное сокращение деятельности USAGM и ряда других государственных структур.