Աշխատանքային այցով Էստոնիայում գտնվող ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Էստոնիան՝ լինելով առաջատար թվային պետություն, ՀՀ համար մեծ փորձի աղբյուր է։
«Հայաստանը պետք է կառուցի ուժեղ և դիմակայուն թվային ապագա։ Էստոնիան, լինելով առաջատար թվային պետություն, մեզ համար մեծ փորձի աղբյուր է։ Աշխատանքային այցով գտնվում ենք Տալլինում՝ ուսումնասիրելու թվային կառավարման, կիբեռանվտանգության և հանրային ծառայությունների թվայնացման ոլորտում նրանց հաջողված մոդելները։
Այս օրերին հայկական պատվիրակությունը մասնակցում է ոլորտային հանդիպումների, որոնց շրջանակում քննարկում ենք երկկողմ համագործակցության խորացման հնարավորությունները”,–գրել է նա։
Նա վստահուևթյուն է հայտնել, որ փոխգործակցությունը կտա նոր հնարավորություններ՝ Հայաստանում թվային ենթակառուցվածքների ամրապնդման և նորարարական լուծումների ներդրման համար։
Հայրապետյանը Տալլինում մասնակցել է Էստոնիայի ԱԳՆ-ում կազմակերպված աշխատանքային զեկույցների ու քննարկումների, որտեղ ներկայացվեցին թվային կառավարման առաջատար փորձերը՝ սկսած հարկային և մաքսային ավտոմատ համակարգերից մինչև արհեստական բանականությամբ ղեկավարվող սոցիալական ապահովության և արդարադատության հարթակներ։

During his working visit to Estonia, Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan wrote on his Facebook page that Estonia, as a leading digital nation, serves as a significant source of experience for Armenia.
“Armenia must build a strong and resilient digital future. Estonia, being a leading digital state, is a great source of expertise for us. We are in Tallinn to study their successful models in digital governance, cybersecurity, and public service digitization,” he wrote.
According to Hayrapetyan, the Armenian delegation is attending sectoral meetings to explore opportunities for deepening bilateral cooperation.
He expressed confidence that this collaboration will open new opportunities for strengthening Armenia’s digital infrastructure and introducing innovative solutions.
Hayrapetyan also participated in briefings and discussions hosted by Estonia’s Ministry of Foreign Affairs, where advanced practices in digital governance were presented. These included automated tax and customs systems, as well as AI-powered platforms for social security and justice.