Amazon ընկերությունն առաջարկ է ներկայացրել չինական ByteDance ընկերությանը պատկանող TikTok-ի ամերիկյան բաժնեմասը ձեռք բերելու վերաբերյալ, հայտնում է The New York Times-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրները։
Ըստ աղբյուրի՝ առաջարկը ներկայացված է եղել նամակով, որը հասցեագրված է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին և առևտրի նախարար Հովարդ Լատնիկին։
Սակայն, ինչպես նշված է հրապարակման մեջ, TikTok-ի սեփականատիրոջ փոփոխության շուրջ ընթացող բանակցություններին մասնակցող կողմերը լուրջ չեն վերաբերվում Amazon–ի նախաձեռնությանը։ Ընկերության ներկայացուցիչները հրաժարվել են մեկնաբանել։
The New York Times-ի համաձայն՝ Դոնալդ Թրամփը առաջիկայում մտադիր է հանդիպել Սպիտակ տան բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ՝ քննարկելու հարթակի ապագան։ Հնարավոր գործարքի շրջանակներում քննարկվում է ամերիկացի նոր ներդրողների ներգրավման տարբերակը՝ առանց սեփականության կառուցվածքի պաշտոնական փոփոխության։
2024 թվականի գարնանը ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն է տվել օրենքի, որը թույլ է տալիս արգելել TikTok-ը երկրում, եթե այն չբաժանվի ByteDance-ից։ Օրենսդիրները հիմնավորել են այս որոշումը ազգային անվտանգության սպառնալիքով՝ նշելով, որ Չինաստանի իշխանությունները կարող են պահանջել ByteDance-ից փոխանցել ամերիկացի օգտատերերի տվյալները։
Նախագահ Ջո Բայդենը օրենքը ստորագրել է ապրիլին, իսկ հունվարին՝ Դոնալդ Թրամփի պաշտոնավարման մեկնարկից մի քանի օր առաջ, այն հաստատել է ԱՄՆ Գերագույն դատարանը։ Պաշտոնավարությունը սկսելուց հետո՝ հունվարի 20-ին, Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել՝ պարտավորեցնելով գլխավոր դատախազին 75 օրով հետաձգել օրենքի ուժի մեջ մտնելը։ Նա հայտարարել է, որ TikTok-ը կարող է շարունակել գործունեությունը ԱՄՆ-ում՝ պայմանով, որ ընկերության բաժնետոմսերի 50 տոկոսը փոխանցվի ամերիկյան ընկերություններին։

3 Апрель 2025 - 08:44 AMT
Компания Amazon направила официальный запрос на приобретение американского подразделения TikTok, принадлежащего китайской компании ByteDance, как передаёт «The New York Times» со ссылкой на собственные источники.
Как сообщает издание, инициатива была изложена в письме, направленном вице-президенту США Джей Ди Вэнсу и министру торговли Говарду Латнику.
Однако, согласно материалу, участники переговоров, касающихся смены собственника TikTok, не воспринимают предложение Amazon всерьёз. Представители компании воздержались от комментариев.
Согласно «The New York Times», Дональд Трамп в ближайшее время намерен провести встречу с высокопоставленными представителями Белого дома для обсуждения будущего платформы. В рамках обсуждаемой сделки не исключается привлечение новых инвесторов из США без изменения официальной структуры собственности компании.
Весной 2024 года палата представителей США одобрила закон, который позволяет запретить TikTok на территории страны, если платформа не будет выделена из состава ByteDance. Законодатели обосновали это решение рисками для национальной безопасности, подчёркивая, что китайские власти могут потребовать от ByteDance передачи данных американских пользователей.
Президент Джо Байден подписал закон в апреле, а в январе, за несколько дней до инаугурации Трампа, документ был поддержан Верховным судом США. После вступления в должность 20 января, Трамп подписал указ, поручив генеральному прокурору отложить вступление закона в силу на 75 дней. Он подчеркнул, что TikTok сможет продолжить работу в США при условии передачи 50% акций компаниям, зарегистрированным в Америке.