Հայտնի դերասան Ժան-Կլոդ Վան Դամին մեղադրանքներ են ներկայացրել Ռումինիայում, որտեղ նրա դեմ քրեական բողոք է ներկայացվել՝ ենթադրաբար թրաֆիքինգի ենթարկված կանանց հետ սեռական հարաբերություններ ունենալու համար։
CNN-ի ռումինական գործընկեր Antena 3-ի հաղորդմամբ, 64-ամյա աստղը մեղադրվում է Մորել Բոլեայի գլխավորած հանցավոր խմբից որպես «նվեր» հինգ ռումինացի կնոջ գիտակցաբար ընդունելու մեջ։ Ռումինիայի Կազմակերպված հանցագործության և ահաբեկչության հետաքննության տնօրինությունը (DIICOT) ներկայացված բողոքում պնդում է, որ Վան Դամը տեղյակ էր, որ այդ կանայք մթրաֆիքինգի զոհեր են։
Զոհերից մեկի ներկայացուցիչ, փաստաբան Ադրիան Կուկուլիսը հայտնել է, որ կանայք «գտնվում էին խոցելի վիճակում՝ կասկածանքով, որ նրանք շահագործվել են», գրում է The Hindu-ն։
Ենթադրյալ միջադեպը տեղի է ունեցել Կաննում Վան Դամի կազմակերպած միջոցառման ժամանակ։ Հավաքույթին ներկա կանանցից մեկը ցուցմունք է տվել դատախազներին, ինչի արդյունքում DIICOT-ը սկսել է հետաքննություն։
«Մի քանի ռումինացիներ, ովքեր ներկայումս հետաքննվում են հանցավոր խումբ կազմելու և մարմնավաճառության համար, ենթադրաբար Ժան-Կլոդ Վան Դամին առաջարկել են հինգ ռումինացի կանանց… Ստացողը տեղյակ էր նրանց վիճակի մասին», – նշել է Կուկուլիսը։
Այս գործը կապված է մարդկանց թրաֆիքինգի ավելի լայն հետաքննության հետ, որը սկսվել է 2020 թվականին Ռումինիայի դատախազության կողմից։ Նախքան որևէ պաշտոնական իրավական գործողություն ձեռնարկելը, Ֆրանսիայի Վճռաբեկ դատարանը պետք է թույլատրի քրեական վարույթը, որից հետո կասկածյալները կհրավիրվեն Ռումինիա՝ հարցաքննության։
Վան Դամը, ով հայտնի է «Արյունոտ սպորտ», «Քիքբոքսեր» և «Անխնա 2» ֆիլմերում իր դերերով, հրապարակայնորեն չի մեկնաբանել մեղադրանքները։ Նրա ներկայացուցիչները և DIICOT-ը նույնպես դեռևս արձագանք չեն տվել։

Актер Жан-Клод Ван Дамм сталкивается с серьезными обвинениями в Румынии, где против него подана уголовная жалоба за предполагаемые сексуальные отношения с жертвами траффикинга.
Согласно румынскому партнеру CNN, Antena 3, 64-летний актер обвиняется в том, что сознательно принял в качестве «подарка» пять румынских женщин от преступной группы, возглавляемой Морелом Болей. Жалоба, поданная в Директорат по расследованию организованной преступности и терроризма Румынии (DIICOT), утверждает, что Ван Дам знал, что эти женщины были жертвами траффикинга.
Адвокат Адриан Кукулес, представляющий одну из жертв, сообщил, что женщины «находились в состоянии уязвимости, с подозрением на то, что они были эксплуатируемы».
Предполагаемый инцидент произошел в Каннах во время мероприятия, организованного Ван Даммом. Одна из женщин, присутствовавших на собрании, дала показания прокурорам, что привело к началу расследования DIICOT.
«Несколько румын, которые в настоящее время расследуются за создание преступной группы и сутенерство, предположительно предложили Жан-Клоду Ван Дамму пять румынских женщин… Получатель знал об их состоянии», – заявил Кукулес.
Это дело является частью более широкой проверки по делу о торговле людьми, начатой прокуратурой Румынии в 2020 году. Чтобы дело получило ход, необходимо разрешение Верховного кассационного суда Франции, после чего обвиняемые будут вызваны в Румынию для допроса.
Ван Дамм, известный своими ролями в фильмах «Кровавый спорт», «Кикбоксер» и «Неудержимые 2», пока не дал публичного комментария относительно обвинений. Его представители и DIICOT также не выступили с официальным заявлением.