Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը շարունակաբար ամրապնդել է իր գրավչությունը արտասահմանյան պետությունների համար։ Իրանում, Վիետնամում և Սերբիայում արդեն գործում են ազատ առևտրի գոտիներ, իսկ առաջիկայում նմանատիպ համաձայնագրեր կարող են ստորագրվել նաև Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Ինդոնեզիայի հետ։ Օվերչուկն այդ մասին ասել է «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի եթերում։
Նա նշել է, որ 2024–ին Ադրբեջանը ևս զգալիորեն ավելացրել է ապրանքաշրջանառությունը ԵԱՏՄ հետ՝ ավելի քան 14 տոկոսով, գրում է «Վեստի Կավկազա»–ն։
Ռուսաստանի հետ Ադրբեջանի երկկողմ առևտրաշրջանառությունն աճել է ավելի քան 10 տոկոսով և հասել 4.7 միլիարդ դոլարի, Ադրբեջան-Բելառուս առևտուրը կազմել է 506 միլիոն դոլար, Ադրբեջան-Ղազախստան՝ 470 միլիոն, իսկ Ադրբեջան-Ղրղզստան՝ 40 միլիոն դոլար։
«Այսօր տեղի ունեցող գործընթացները, անկասկած, կխթանեն ԵԱՏՄ-ի նկատմամբ հետաքրքրության աճը… Այսօր ԵԱՏՄ-ն ընդգրկում է մոտ 190 միլիոն մարդ, ևս 85 միլիոնը՝ Իրանն է, իսկ Վիետնամը՝ մոտ 100-110 միլիոն» – ասել է Ալեքսեյ Օվերչուկը։

Евразийский экономический союз продолжает укреплять свою экономическую привлекательность для зарубежных государств — зоны свободной торговли уже функционируют в Иране, Вьетнаме и Сербии, и в ближайшее время аналогичные соглашения могут быть заключены с Объединёнными Арабскими Эмиратами и Индонезией, сообщает Вестник Кавакза.
Как отметил в эфире телеканала «Россия 24» заместитель председателя правительства России Алексей Оверчук, на фоне мировых процессов деглобализации меняются экономические ориентиры, и всё больше государств проявляют интерес к взаимодействию с ЕАЭС.
«Те процессы, которые сегодня происходят, будут, несомненно, способствовать росту интереса к ЕАЭС… Сегодня ЕАЭС – это порядка 190 миллионов человек сам союз, плюс еще 85 миллионов – это Иран, где-то 100-110 миллионов – Вьетнам», – сказал Оверчук
Как передаёт «РИА Новости», вице-премьер подчеркнул, что союз уже подписал соглашения о создании зон свободной торговли с Ираном, Вьетнамом и Сербией, и в настоящее время ведутся переговоры с рядом стран, заинтересованных в расширении экспортного доступа к рынкам ЕАЭС, который стремительно становится всё более востребованным партнёром.
Алексей Оверчук также добавил, что в 2025 году ЕАЭС планирует заключить соглашения о зонах свободной торговли с Индонезией и Объединёнными Арабскими Эмиратами.