Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի Զինված ուժերի նախարարության Սպառազինությունների գլխավոր տնօրինության ղեկավար Էմանուել Կիվայի հետ։
Քննարկման առանցքում են եղել Հայաստանի և Ֆրանսիայի ռազմարդյունաբերական համագործակցության զարգացման հեռանկարները,:
Անդրադարձ է եղել նաև տեխնոլոգիական փոխանակման ծրագրերի նախաձեռնման հնարավորություններին, Հայաստանում պաշտպանական տեխնոլոգիաների զարգացմանն առնչվող հարցերին և այլ թեմաներին։
Երևանն ու Փարիզը CAESAR թնդանոթների ձեռքբերման պայմանագիր են կնքել։ ՀՀ պաշտպանության նախարարության և KNDS ֆրանսիական ռազմարդյունաբերական ընկերության միջև կնքվել է ռազմատեխնիկական համագործակցության պայմանագիր։ Պապիկյանը մասնակցել է Eurosatory միջազգային ցուցահանդեսի բացման արարողությանը, շրջել է տաղավարներում, ծանոթացել ներկայացված ցուցանմուշներին, հանդիպումներ ունեցել ռազմարդյունաբերական մի շարք ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ։

Armenia’s Minister of High-Tech Industry, Mkhitar Hayrapetyan, met with Emmanuel Kiva, Head of France’s Directorate General of Armaments under the Ministry of the Armed Forces, as part of his working visit to France.
The talks focused on the development prospects of defense industry cooperation between Armenia and France.
The parties also discussed potential programs for technological collaboration, opportunities to launch technology exchange initiatives, and issues related to the development of defense technologies in Armenia, among other topics.
Yerevan and Paris have signed a contract for the purchase of CAESAR howitzers. A military-technical cooperation agreement was also concluded between Armenia’s Ministry of Defense and French defense company KNDS. Armenian Defense Minister Papikyan attended the opening of the Eurosatory international exhibition, toured the booths, reviewed the exhibits, and held meetings with representatives of several defense industry companies.