Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի Զինված ուժերի նախարարության Սպառազինությունների գլխավոր տնօրինության ղեկավար Էմանուել Կիվայի հետ։
Քննարկման առանցքում են եղել Հայաստանի և Ֆրանսիայի ռազմարդյունաբերական համագործակցության զարգացման հեռանկարները,:
Անդրադարձ է եղել նաև տեխնոլոգիական փոխանակման ծրագրերի նախաձեռնման հնարավորություններին, Հայաստանում պաշտպանական տեխնոլոգիաների զարգացմանն առնչվող հարցերին և այլ թեմաներին։
Երևանն ու Փարիզը CAESAR թնդանոթների ձեռքբերման պայմանագիր են կնքել։ ՀՀ պաշտպանության նախարարության և KNDS ֆրանսիական ռազմարդյունաբերական ընկերության միջև կնքվել է ռազմատեխնիկական համագործակցության պայմանագիր։ Պապիկյանը մասնակցել է Eurosatory միջազգային ցուցահանդեսի բացման արարողությանը, շրջել է տաղավարներում, ծանոթացել ներկայացված ցուցանմուշներին, հանդիպումներ ունեցել ռազմարդյունաբերական մի շարք ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ։

5 Апрель 2025 - 08:48 AMT
В рамках рабочего визита во Францию министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян встретился с главой Главного управления по вооружениям Министерства вооруженных сил Франции Эммануэлем Кива.
В центре обсуждения находились перспективы развития военно-промышленного сотрудничества между Арменией и Францией.
Стороны рассмотрели возможные программы технологического взаимодействия, инициативы по запуску обмена технологиями, вопросы, связанные с развитием оборонных технологий в Армении, а также другие темы.
Ереван и Париж заключили контракт на закупку гаубиц CAESAR. Между Министерством обороны Армении и французской оборонной компанией KNDS подписано соглашение о военно-техническом сотрудничестве. Министр обороны Армении Папикян принял участие в церемонии открытия международной выставки Eurosatory, осмотрел павильоны, ознакомился с представленными экспонатами и провел встречи с представителями ряда оборонных компаний.