Միլիարդատեր և ԱՄՆ նախագահի խորհրդական Իլոն Մասկը հանդես է եկել ԱՄՆ և Եվրամիության միջև մաքսատուրքերի վերացման օգտին։ Այս տեսակետը նա հայտնել է ապրիլի 5-ին՝ շաբաթ օրը, տեսաուղերձում՝ ուղղված իտալական ծայրահեղ աջ «Լիգա» կուսակցության համագումարին Ֆլորենցիայում՝ շեշտելով Եվրոպայի հետ ազատ առևտրի անհրաժեշտությունը։
«Վերջ ի վերջո, ես հույս ունեմ, որ ձեռք կբերվի այնպիսի համաձայնություն, որի հիման վրա Եվրոպան և ԱՄՆ-ն, իմ կարծիքով, իդեալական տարբերակով պետք է անցնեն զրոյական սակագնային վիճակի՝ փաստորեն ստեղծելով ազատ առևտրի գոտի Եվրոպայի և Հյուսիսային Ամերիկայի միջև», — ասել է Մասկը, գրում է Deutsche Welle-ն։
«Հույս ունեմ, որ ԱՄՆ-ն և Եվրոպան կկարողանան հաստատել շատ սերտ գործընկերություն։ Եթե մարդիկ ցանկանում են աշխատել Եվրոպայում կամ Հյուսիսային Ամերիկայում, պետք է նրանց թույլ տալ դա անել», – ավելացրել է Մասկը։
Նրա խոսքով՝ դա «անկասկած եղել է իր խորհուրդը նախագահին»։
Նրա հայտարարությունը հնչել է երեք օր անց այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ապրիլի 2-ին հայտարարել է ԵՄ-ից ամբողջ ներմուծման վրա 20 տոկոսի չափով մաքսատուրքի սահմանման մասին։ Մեքենաների և ավտոմասերի ներկրման վրա սահմանվել են 25 տոկոսանոց մաքսատուրքեր։
Նոր սակագների առաջին քննադատներից էր Իտալիայի վարչապետ Ջորջա Մելոնին։ Նա ԱՄՆ-ի կողմից այդ քայլը անվանել է «սխալ և կողմերից ոչ մեկին չբավարարող»։
«Մենք կանենք ամեն հնարավորը՝ ԱՄՆ-ի հետ համաձայնության հասնելու և առևտրային պատերազմի կանխման համար, որն անխուսափելիորեն կթուլացնի Արևմուտքը՝ ի շահ այլ համաշխարհային խաղացողների», — ընդգծել է Մելոնին։
Նա ղեկավարում է ազգայնական «Իտալիայի եղբայրներ» կուսակցությունը, որը կառավարող կոալիցիայի կազմում է, ինչպես նաև «Լիգա» կուսակցությունը, որին ուղղված էր Մասկի ուղերձը։
Աշխարհի 500 ամենահարուստ մարդիկ մեկ օրում մոտ 208 միլիարդ դոլար են կորցրել՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից մաքսատուրքերի սահմանումից հետո, ինչը գլոբալ շուկաների անկման պատճառ է դարձել: Այս անկումը Bloomberg–ի Միլիարդատերերի ցուցանիշի 13-ամյա պատմության մեջ չորրորդ ամենամեծն է և ամենախոշորը՝ սկսած COVID-19 համավարակի գագաթնակետից։

7 Апрель 2025 - 09:46 AMT
Миллиардер и советник президента США Илон Маск выступил за отмену торговых пошлин между Соединёнными Штатами и Европейским союзом. Он выразил эту позицию в субботу, 5 апреля, во время видеообращения к делегатам съезда итальянской ультраправой партии «Лига» во Флоренции, где отметил важность свободной торговли с Европой.
«В конце концов, я надеюсь, что будет достигнуто соглашение о том, что и Европа, и США должны, на мой взгляд, в идеале перейти к нулевой тарифной ситуации, фактически создав зону свободной торговли между Европой и Северной Америкой», — сказал Маск.
«Я надеюсь, что США и Европа смогут установить очень тесное партнерство», — отметил он. «Если люди хотят работать в Европе или хотят работать в Северной Америке, им следует разрешить это делать», — добавил Маск. По его словам, это «безусловно был мой совет президенту».
Его заявление прозвучало спустя три дня после объявления президентом США Дональдом Трампом о введении 20-процентных пошлин на весь импорт из Евросоюза. Согласно новым мерам, также устанавливаются 25-процентные тарифы на ввоз автомобилей и автозапчастей.
С резкой критикой этой инициативы одной из первых выступила премьер-министр Италии Джорджа Мелони. Она назвала действия США «неправильными и не устраивающими ни одну из сторон».
«Мы сделаем все возможное, чтобы достичь соглашения с США и избежать торговой войны, которая неизбежно ослабит Запад в пользу других мировых игроков», — подчеркнула Мелони. Она возглавляет правопопулистскую партию «Братья Италии», входящую в правящую коалицию, куда также входит и партия «Лига», к которой обратился Маск.