ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հայտարարել է, որ ԱՄՆ և ՌԴ պատվիրակությունները նախատեսում են հանդիպել Ստամբուլում ապրիլի 10-ին՝ կենտրոնանալով բացառապես իրենց համապատասխան դեսպանատների գործունեության կարգավորման վրա։
Օրական մամուլի ասուլիսի ժամանակ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Թամի Բրյուսը ընդգծել է, որ այս քննարկումները չեն ընդգրկի քաղաքական կամ անվտանգության հարցեր, Reuters-ը։
«Ուկրաինան բացարձակապես օրակարգում չէ», – հայտարարել է Բրյուսը։
Նա հավելել է. «Այս բանակցությունները բացառապես կենտրոնացած են մեր դեսպանատների գործունեության վրա, ոչ թե երկկողմ հարաբերությունների ընդհանուր նորմալացման վրա, ինչը կարող է տեղի ունենալ միայն այն ժամանակ, երբ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև խաղաղություն լինի»։
Դիվանագիտական աղբյուրը նշել է, որ հանդիպումը տեղի կունենա Ստամբուլում գտնվող Ռուսաստանի հյուպատոսարանում։
Փետրվարին երկու երկրների պատվիրակությունները հանդիպել էին Ստամբուլում՝ քննարկելու դեսպանատների նորմալ գործունեության վերականգնումը։ Այս քննարկումները կենտրոնացած էին միմյանց դիվանագետների պայմանների վրա և ծառայեցին որպես նախնական փորձություն՝ ավելի լայն հարաբերությունների վերականգնման համար։
Վերջին տասնամյակում Ռուսաստանը և Միացյալ Նահանգները փոխադարձաբար արտաքսել են դիվանագետների և սահմանափակել են միմյանց առաքելություններում նոր անձնակազմի նշանակումը, ինչը հանգեցրել է դեսպանատների անձնակազմի զգալի կրճատման։

The U.S. State Department has announced that American and Russian delegations are scheduled to convene in Istanbul on April 10 to focus exclusively on stabilizing the operations of their respective embassies.
During a daily press briefing, State Department spokesperson Tammy Bruce emphasized that these discussions will not cover political or security matters.
"Ukraine is not, absolutely not on the agenda," Bruce stated, according to Reuters.
She further clarified, "These talks are solely focused on our embassy operations, not on normalizing a bilateral relationship overall, which can only happen, as we've noted, once there is peace between Russia and Ukraine."
A diplomatic source indicated that the meeting will be held at the Russian consulate in Istanbul.
In February, delegations from both nations met in Istanbul to address the restoration of normal embassy functions. These discussions were narrowly centered on the conditions for each other's diplomats and served as an initial test of their capacity to reset broader relations.
Over the past decade, Russia and the United States have engaged in reciprocal expulsions of diplomats and have imposed limitations on the appointment of new staff at each other's missions, resulting in significantly reduced embassy personnel.
Earlier, the Russian state-run TASS news agency reported that delegations from Russia and the U.S. would meet for consultations in Istanbul in the coming days, citing the Russian Foreign Ministry.