Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը չի կատարի ՄԻԵԴ-ի որոշումները: Նա այդ մասին ասել է «Դեպի նոր համաշխարհային կարգ» խորագրով միջազգային ֆորումում։
Նա հավելել է, որ որոշումը կապված է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունների կասեցման հետ, հայտնում է Haqqin.az-ը։
«Եթե պատվիրակությունը չի մասնակցում Վեհաժողովի նիստերին և չի կարող քվեարկել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի` ՄԻԵԴ, դատավորների ընտրության ժամանակ, ապա այդ դատարանի՝ Ադրբեջանի վերաբերյալ որոշումները կհամարվեն անվավեր։ Մեզ զրկել են քվեարկելու իրավունքից։ Մենք չենք քվեարկել այդ դատավորների օգտին և չգիտենք՝ ովքեր են նրանք»,–նշել է Ալիևը։
2024 թվականի հունվարին ԵԽԽՎ-ն հրաժարվել է վավերացնել Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները։ Համապատասխան բանաձևի օգտին քվեարկել է 90 պատգամավոր, դեմ՝ 76, չորսը՝ ձեռնպահ։ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ նրանց՝ 76 պատգամավորների մուտքը երկիր արգելվում է։

9 Апрель 2025 - 15:11 AMT
Азербайджан не намерен исполнять решения Европейского суда по правам человека в связи с приостановкой полномочий своей делегации в ПАСЕ, заявил президент Ильхам Алиев.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев сообщил, что страна не будет выполнять решения Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ). Об этом он заявил на международном форуме «К новому мировому порядку».
По его словам, это решение связано с приостановкой полномочий делегации Азербайджана в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ), сообщает «Haqqin.az ».
«Если делегация не участвует в заседаниях Ассамблеи и не может голосовать при выборе судей Европейского суда по правам человека — ЕСПЧ, — то решения этого суда в отношении Азербайджана будут считаться недействительными. Нас лишили права голоса. Мы не голосовали за этих судей и даже не знаем, кто они», — отметил Алиев.
В январе 2024 года ПАСЕ отказалась утвердить полномочия азербайджанской делегации. За соответствующую резолюцию проголосовали 90 депутатов, против — 76, воздержались — четверо. МИД Азербайджана заявил, что 76 депутатам, проголосовавшим против, будет запрещен въезд в страну.