Ամերիկյան Apple ընկերությունը կրկին դարձել է աշխարհի ամենաթանկ ընկերությունը՝ կապիտալիզացիայի 15 տոկոսանոց աճից հետո, որն արձանագրվել է ամերիկյան բաժնետոմսերի համընդհանուր վերելքի պայմաններում, վկայում են բորսայական տվյալները։
Ապրիլի 9–ի սակարկությունների արդյունքում Apple-ի բաժնետոմսերը թանկացել են 15.3 տոկոսով, ինչի շնորհիվ ընկերության կապիտալիզացիան աճել է՝ հասնելով 2.99 տրիլիոն դոլարի՝ նախորդ օրվա 2.59 տրիլիոնի փոխարեն, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Microsoft-ը, որը ընդամենը մեկ օր էր գլխավորում վարկանիշային ցանկը, նահանջել է երկրորդ տեղ՝ կապիտալիզացիան հասնելով 2.9 տրիլիոն դոլարի, չնայած բաժնետոմսերի 10.1 տոկոսանոց աճին։ Նախորդ օրը Microsoft-ի շուկայական արժեքը կազմել էր 2.64 տրիլիոն դոլար։
Մեկ օր առաջ Apple-ը զիջել էր առաջատարի դիրքը Microsoft-ին՝ կապիտալիզացիան 22 տոկոսով պակաս էր մարտ ամսվա վերջին գրանցված 3.34 տրիլիոն դոլարից։ Ներկայումս ամսվա սկզբից դիտվող ընդհանուր անկումը կազմում է արդեն 10.5 տոկոս։
Նախորդ շաբաթից սկսած՝ բորսաներում նկատվել էր ակտիվների վաճառք։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր «հակադարձ» մաքսատուրքերի ներդրման մասին՝ մի շարք երկրների ներմուծման վրա։ Չինաստանը պատասխան միջոցներ է ձեռնարկել։ Շուկաները մտահոգվել էին, որ առևտրային պատերազմը կարող է բացասաբար անդրադառնալ համաշխարհային տնտեսության և առևտրի վրա, ինչն էլ դրդել էր ներդրողներին՝ խուսափել ռիսկային ակտիվներից։
Սակայն չորեքշաբթի Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն անմիջապես դադարեցնում է նման մաքսատուրքերի կիրառումը 75-ից ավել երկրների նկատմամբ՝ 90 օրով։ Արդյունքում ԱՄՆ-ի հիմնական ֆոնդային ինդեքսները կտրուկ աճել էին, ներառյալ տեխնոլոգիական ընկերությունների Nasdaq Composite ինդեքսը, որը ավելացել է 12.16 տոկոսով։

10 Апрель 2025 - 10:08 AMT
Американская компания Apple вновь стала самой дорогой корпорацией в мире после внезапного скачка её капитализации на 15% на фоне общего роста котировок на американском фондовом рынке, свидетельствуют данные с торговых площадок.
По итогам торгов в среду акции Apple выросли в цене на 15,3%, что привело к росту общей рыночной стоимости компании с 2,59 триллиона долларов накануне до 2,99 триллиона.
Microsoft, которая возглавляла список крупнейших компаний всего один день, опустилась на второе место — её капитализация составила 2,9 триллиона долларов, несмотря на рост акций на 10,1% в ту же торговую сессию. Накануне этот показатель составлял 2,64 триллиона долларов.
За день до этого Apple уступила лидерство Microsoft, при этом её капитализация была на 22% ниже показателя на момент закрытия торгов в марте, когда рыночная стоимость достигала 3,34 триллиона долларов. Сейчас общее снижение с начала месяца составляет 10,5%.
Начиная с прошлой недели, на фондовых рынках наблюдалась распродажа активов — тогда президент США Дональд Трамп объявил о введении «зеркальных» пошлин на импорт из ряда стран. В ответ на это Китай предпринял ответные шаги. Инвесторы начали опасаться последствий торговой войны для мировой экономики и глобальной торговли, что привело к массовому уходу от рисковых активов.
Однако в среду Трамп заявил, что США немедленно приостанавливают на 90 дней введение пошлин в отношении более чем 75 стран. Это заявление вызвало резкий подъём на фондовых рынках: ключевые индексы США уверенно выросли, в том числе индекс Nasdaq Composite, ориентированный на высокотехнологичные компании, прибавил 12,16%.