Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն՝ ԿԽՄԿ–ն, ժամանակավորապես դադարեցրել է նոր աշխատակիցների հավաքագրումը՝ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ֆինանսավորման կայունության հարցում անորոշության պատճառով։ Ըստ կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Պիեռ Կրախենբուլի՝ այդ ֆինանսավորումը կազմում է ԿԽՄԿ բյուջեի մոտ 24 տոկոսը։
«Ներկա դրությամբ ֆինանսավորումը չի դադարեցվել։ Բայց դեռ չգիտենք ապագայի հետ կապված՝ գործող վարչակազմի (ԱՄՆ – խմբ.) մտադրությունները։ Այնուամենայնիվ, մենք 50 միլիոն ֆրանկի չափով կանխարգելիչ միջոցներ ենք ձեռնարկել, օրինակ՝ սառեցրել ենք նոր աշխատակիցների հավաքագրումը, որը բյուջեով նախատեսված էր», – ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
ԿԽՄԿ ղեկավարը նշել է, որ նման զարգացումները մտահոգիչ ազդեցություն են ունենում ոչ միայն իրենց կառույցի, այլև Ժնևում տեղակայված այլ միջազգային և ոչ կառավարական կազմակերպությունների վրա։
«Ժնևում ֆինանսավորման կրճատումները կոլեկտիվ սթրես են։ Կառույցն իրենից ներկայացնում է կազմակերպությունների լայն ցանց, բոլորս գիտենք մարդկանց, ընկերների, որոնց վրա տարածվել են խնայողությանն ուղղված միջոցառումները։ Մենք նաև արձանագրում ենք տեղերում ներդրումների նվազման ազդեցությունը», – ընդգծել է ԿԽՄԿ գլխավոր տնօրենը։

The International Committee of the Red Cross (ICRC) has temporarily suspended the recruitment of new staff due to uncertainty regarding the continuity of financial support from the U.S. State Department. According to ICRC Director-General Pierre Krähenbühl, U.S. funding accounts for approximately 24% of the organization’s total budget.
“At present, funding has not been cut. But we remain uncertain about the future intentions of the current U.S. administration. Nevertheless, we have taken preventive measures worth 50 million Swiss francs, such as freezing new hires that were included in the budget,” Krähenbühl stated, as reported by Sputnik Armenia.
He noted that such developments have a troubling impact not only on the ICRC but also on other international and non-governmental organizations based in Geneva.
“Funding cuts in Geneva are a collective stress. The city hosts a broad network of organizations. We all know people, friends, affected by the cost-saving measures. We’re also seeing the effects of decreased investments in the field,” the director-general added.