Եվրամիությունը որոշում է ընդունել երեք ամսով հետաձգել ԱՄՆ-ի նկատմամբ նախատեսված նոր մաքսատուրքերի կիրառումը։ Այդ մասին Х-ի իր միկրոբլոգում գրել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն Դեր Լայենը։
«ԵՄ 90 օրով հետաձգում է ԱՄՆ դեմ նոր մաքսատուրքերի կիրառումը», – ասվում է գրառման մեջ, հայտնում է «Ազատությունը»։
Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը պարզաբանել է, որ այս քայլն արված է ի պատասխան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի այն հայտարարությանը, որով նա երեք ամսով սառեցնում է ավելի քան յոթ տասնյակ երկրների դեմ սահմանված ամերիկյան նոև մաքսատուրքերը։
«Մենք ցանկանում ենք հնարավորություն ստեղծել բանակցությունների համար։ Ավարտին հասցնելով պատասխան մաքսատուրքերի ծրագիրը, մենք 90 օրվա ընթացքում չենք կիրառի, բայց եթե Վաշինգտոնի հետ բանակցությունները հաղջողությամբ չավարտվեն, այդ հակաքայլերը ուժի մեջ կմտնեն»,–գրել է Եվրահանձնաժողովի նախագահը։
Ապրիլի 2-ին Թրամփը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ ներմուծման վրա սահմանում է լայնածավալ մաքսեր։ Չինաստանի համար սահմանված տոկոսադրույքը կազմել է 34%, Եվրոպական միության համար՝ 20%, Ճապոնիայի՝ 24%, իսկ Հնդկաստանի՝ 26%։ Թրամփը 10% մաքսատուրք է սահմանել նաև Հայաստանից ներկրվող ապրանքների համար։ Սա նշանակում է հայկական ապրանքների գների բարձրացում ԱՄՆ շուկայում, ինչը կազդի դրանց մրցունակության վրա։

Европейский союз принял решение отложить на 90 дней введение новых пошлин против США. Об этом в микроблоге X написала председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен.
«ЕС на 90 дней откладывает введение новых пошлин против США», — говорится в сообщении, которое приводит «Азатутюн».
Руководитель Еврокомиссии пояснила, что данный шаг стал ответом на заявление президента США Дональда Трампа, который также на три месяца заморозил введение американских пошлин в отношении более чем 70 стран.
«Мы хотим создать возможность для переговоров. План ответных пошлин завершён, но мы не будем применять его в течение 90 дней. Если переговоры с Вашингтоном завершатся безрезультатно, эти меры вступят в силу», — указала фон дер Ляйен.
2 апреля Трамп объявил о введении масштабных импортных пошлин: 34% для Китая, 20% для Европейского союза, 24% для Японии и 26% для Индии. Также он установил 10% пошлину на продукцию из Армении. Это приведёт к удорожанию армянских товаров на рынке США и может повлиять на их конкурентоспособность.