Ամերիկյան իշխանությունները մշակում են օրենսդրական նախաձեռնություն, ըստ որի՝ ապօրինի ներգաղթյալներին ապաստան տրամադրող ցանկացած քաղաք կամ նահանգ կարող է զրկվել դաշնային ֆինանսավորումից։ Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Բոլոր քաղաք-ապաստարաններին՝ վերջ։ Նրանք պաշտպանում են հանցագործներին, ոչ թե զոհերին։ Նրանք խայտառակում են մեր երկիրը և ծիծաղ են հարուցում ամբողջ աշխարհում։ Մենք աշխատում ենք այնպիսի փաստաթղթերի վրա, որոնք թույլ կտան զրկել դաշնային ֆինանսավորումից ցանկացած քաղաք կամ նահանգ, որը թույլ է տալիս այդ մահաբեր թակարդների գոյությունը», — գրել է Թրամփը իր Truth Social սոցիալական ցանցում, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Թրամփը բազմիցս ընդգծել է ԱՄՆ ներգաղթի քաղաքականության խստացման անհրաժեշտությունը։ Հունվարի 20-ին նախագահության պաշտոնը ստանձնելուց հետո նա հրամանագիր է ստորագրել՝ Մեքսիկայի հետ սահմանին արտակարգ դրություն հայտարարելու վերաբերյալ։
Ներքին անվտանգության նախարարությունն ընդլայնել է իրավապահ մարմինների լիազորությունները՝ թույլ տալով նրանց արագացված կարգով արտաքսել ապօրինի ներգաղթյալներին՝ առանց միգրացիոն դատարանի որոշման։
New York Post-ի աղբյուրի տվյալներով՝ Թրամփի պաշտոնավարման սկզբից ի վեր ավելի քան 100 հազար մարդ է արտաքսվել։

11 Апрель 2025 - 11:29 AMT
Американские власти разрабатывают законодательную инициативу, которая предусматривает лишение федеральной финансовой поддержки любых городов и штатов, предоставляющих убежище для нелегальных мигрантов. Об этом сообщил президент США Дональд Трамп.
«Больше никаких городов-убежищ! Они защищают преступников, а не жертв. Они позорят нашу страну и вызывают смех во всем мире. Мы работаем над документами, которые позволят лишить федерального финансирования любой город или штат, допускающий существование этих смертельных ловушек!» — написал Трамп в своей соцсети Truth Social, передает ТАСС
Трамп неоднократно подчеркивал необходимость ужесточения миграционной политики США. После вступления в должность 20 января он подписал указ о введении чрезвычайного положения на границе с Мексикой. Министерство внутренней безопасности расширило полномочия правоохранительных органов, позволив им проводить депортации нелегальных мигрантов в ускоренном порядке — без судебного решения со стороны иммиграционного суда. По данным источника издания New York Post в министерстве, с момента инаугурации Трампа страну покинули более 100 тысяч человек.