Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանն ասել է․ «2024-ը մեզ համար պարզապես աճի տարի չէր. մենք իրական և վճռական քայլ կատարեցինք դեպի թվային կոնվերգենտության նոր հանգրվան: Viva-ն դարձել է բջջային ու ֆիքսված կապ, հեռուստատեսություն, ամպային ծառայություններ, բազմազան հավելվածներ, նորարարական ՏՏ լուծումներ առաջարկող թվային էկոհամակարգ։ Մենք գործարկել ենք համակցված լուծումներ, որոնք այսօր մեր բաժանորդների առօրյայի մաս են կազմում։ Թվային աշխարհն դարձել է ավելի մոտ, հարմար և հասանելի:
2024-ին իրականացված ռեբրենդինգն արտահայտում էր ընկերության թվային վերափոխման որակական նոր փուլը՝ թվային նոր դարաշրջանում ընկերության արժեքներն ու տեսլականը: Մեր առաջընթացը հնարավոր չէր լինի առանց իմ բոլոր թիմակիցների, որոնք օր օրի ապագայի տեսլականը դարձնում են մեր ներկան: Մենք եղել ենք ու շարունակում ենք մնալ ոլորտի առաջատարը: Շնորհակալ եմ մեր բաժանորդներին, որ վստահեցին ու աջակցեցին մեզ: Մենք միասին անցանք այդ ճանապարհը։ Իսկ լավագույնը դեռ առջևում է»:
Բաժանորդներ
2024 թվականի վերջի դրությամբ Viva-ն ունի 2.3 միլիոն բաժանորդ՝ 1.2 տոկոսով ավելի, քան 2023 թվականին: Նույնչափ աճել է ինտերնետից օգտվող բաժանորդների թիվը: Բջջային ինտերնետից օգտվում է բաժանորդների գերակշիռ մասը՝ավելի քան 80%-ը:
Եկամուտներ
2024 թվականի արդյունքներով ընկերությունն արձանագրում է ֆինանսական կայուն բարձր աճ: Թե՛ գործառնական եկամուտները, թե՛ ինտերնետ ծառայություններից ստացված եկամուտները 2023-ի համեմատ աճել են մոտ 6%-ով՝ համապատասխանաբար կազմելով 56․86 մլրդ դրամ և 28․76 մլրդ դրամ: Հիմնական ցուցանիշները բարելավվել են կապի ծառայություններից ստացվող եկամուտների ավելացմամբ, որին նպաստել են ընկերության գրագետ ռազմավարության շրջանակներում իրականացված բազմաթիվ նախաձեռնություններ՝ ուղղված բաժանորդների համար լրացուցիչ արժեքի ստեղծմանը, այդ թվում նաև՝ թվային լուծումներ ու անսահմանափակ ինտերնետ ներառող սակագնային պլանները:
Շահութաբաժինների վճարում
Անցած տարվա ընթացքում Viva-ն գրանցել է զուտ շահույթի ավելի քան 30% աճ: Այս կատարողականը ընկերությանը հնարավորություն է տվել բաժնետերերին՝ ընկերությունում ունեցած իրենց մասնակցության չափերին համամասնորեն՝ ընդհանուր մոտ 10 միլիարդ դրամ շահութաբաժիններ վճարել: ՀՀ–ն, որպես ընկերության 20% բաժնետեր՝ ստացել է 2 միլիարդ դրամ շահութաբաժին:
Թվային լուծումներ և ինտերնետի ավելացում՝ սակագնային պլաններում
- Գործարկվել է «START+» կանխավճարային սակագնային պլանը՝ առավել հասանելի դարձնելով ընկերության կողմից մատուցվող ավանդական դարձած (ձայնային և ինտերնետ կապի) ու թվային ծառայությունների շրջանակը, որը ներառում է նաև «Yandex Plus»-ի և «Kinodaran»-ի բաժանորդագրություն: «START+»-ն առավելապես նախընտրել են մարզերի բնակիչները՝ հնարավորություն ստանալով լսելու սիրելի երգերը՝ առանց գովազդի, վայելելու բացառիկ թողարկումները, ոգեշնչվելու նոր ֆիլմերից և հեռուստասերիալներից, լսելու և կարդալու տարբեր ժանրերի գրքեր, ինչպես նաև Yandex Go հավելվածից օգտվելու համար:
- «X»,** «Y»,** «UNLIM» սակագնային պլանների բաժանորդների համար ավելացվել է ինտերնետի և ձայնային փաթեթների ծավալը:
- «Kinodaran»-ը, «Yandex Plus»-ը և «Иви»-ն առանց բաժանորդագրության վճարի հասանելի են դարձել նաև «UNLIM» սակագնային պլանի շրջանակում, որպեսզի այս սակագնային պլանից օգտվող բաժանորդներին հասանելի լինեն թվային ամենաորակյալ ծառայությունները:
- YouTube-ն ավելացվել է «Y» սակագնային պլանի անսահմանափակ հավելվածների շարքում՝ այն դարձնելով հեռահաղորդակցության շուկայում տարվա լավագույն առաջարկներից մեկը:
- Մշակվել և բարելավվել են տուրիստական փաթեթները՝ ներառյալ «ՎՈՅԱԺ» ծառայությունը: «ՎՈՅԱԺ 30»-ը Viva-ի բաժանորդներին հասանելի է ավելի քան 70 երկրում՝ ընդամենը 1500 դրամով՝ թույլ տալով վայելել 1000 ՄԲ-ը ռոումինգում մինչև 30 օր: Նախորդ տարվա համեմատ զգալիորեն՝ շուրջ 35%-ով աճել է ռոումինգ ծառայություններից օգտվող բաժանորդների քանակը: Ռոումինգում սպառած ինտերնետ թրաֆիկի ծավալը նախորդ տարվա համեմատ գրեթե կրկնապատկվել է:
- Բացառապես Viva-ի բաժանորդներին հասանելի՝ նորարարական Wi-Fi Calling ու VoLTE ծառայություններն օրըստօրե ավելի մեծ պահանջարկ են վայելում: Viva-ն մշակել է Wi-Fi Calling-ի միջոցով SMS ստանալու և ուղարկելու նորարար լուծումը՝ որպես իր բաժանորդների համար նախատեսված բացառիկ ծառայություն: 2024 թվականին Wi-Fi Calling ծառայությունն արձանագրել է 70% աճ՝ օգտատերերի թվի, տարեկան 74% աճ՝ ձայնային թրաֆիկի կտրվածքով: Նախորդ տարվա համեմատությամբ՝ արտերկրում Wi-Fi Calling ծառայությունից օգտվողների թիվը կրկնապատկվել է, իսկ արտերկրում գտնվողների գեներացրած ձայնային թրաֆիկը ռեկորդ է սահմանել՝ աճելով երեք անգամ։ Ի դեպ, VoLTE ծառայությունից օգտվում է 1 միլիոնից ավելի բաժանորդ՝ տեխնոլոգիայի շնորհիվ ստանալով ձայնի HD որակ, իսկ զանգի միացումն իրականացվում է մոտ 1,5 վայրկյանի ընթացքում:
- 2024-ի վերջին գործարկվել է ընկերության ևս մեկ առաջարկ՝ «UNLIM Basic» սակագնային պլանը, որը ներկայում տրամադրում է անսահմանափակ ինտերնետ՝ ընդամենը 2999 դրամով:
- 2024թ. «My Viva» բջջային հավելվածում բաժանորդին հասանելի են դարձել բազմաթիվ նոր ծառայություններ: Մասնավորապես՝ «Առցանց չաթ» ծառայության միջոցով բաժանորդը կարող է կապ հաստատել աջակցման 111 ծառայության հետ աշխարհի ցանկացած կետից՝ անվճար, և ստանալ անհրաժեշտ աջակցություն՝ առանց զանգ կատարելու անհրաժեշտության: «My Viva» բջջային հավելվածով բաժանորդն արդեն նաև կարող է ակտիվացնել և կառավարել «ՎՈՅԱԺ 30»-ը, ինչպես նաև «Super BIT+» ծառայությունը, որը հավելվածում նույն արժեքով ակտիվացնելիս բաժանորդը ստանում է 2 անգամ շատ մեգաբայթներ: Բաժանորդը նաև հնարավորություն է ստացել համեմատելու և ընտրելու իր կարիքներին համապատասխանող սակագնային պլանը:
Կոնվերգենտ լուծումներ և նոր շուկաներ
2024թ. Viva-ն հայտարարել է «RED» նոր սակագնային պլանի մասին, որի հիմքում տեխնոլոգիաների համակցումն է՝ հեռահաղորդակցային առավել հարմարավետ և ճկուն լուծումներ առաջարկելու նպատակով: Այս գործակցությունն իրական այլընտրանք է շուկայում առկա կոնվերգենտ այլ ծառայություններին: «RED»-ը գործընկերային բաց հարթակ է՝ ֆիքսված ինտերնետի և հեռուստաալիքների ծառայություններ մատուցող այն ընկերությունների համար, որոնք կարող են բավարարել Viva-ի սահմանած պահանջները: Ֆիքսված կապի ծառայություն մատուցող օպերատորներին այս գործակցությունը թույլ է տալիս աճել՝ զարգացնել իրենց ցանցն ու բաժանորդային բազան:
«RED»-ի բաժանորդը 3-ը 1-ում փաթեթով կարող է օգտվել ֆիքսված ինտերնետից, բջջային կապից և ինտերնետից, «Kinodaran»-ից, «Иви» օնլայն կինոթատրոնից և դիտել հետաքրքրությունների լայն շրջանակի համար նախատեսված մոտ 150 հեռուստաալիք:
Արդյունքում՝ բաժանորդը շարունակում է օգտվել Viva-ի բջջային կապից, իսկ ֆիքսված օպերատորին ընտրում է իր հայեցողությամբ: «RED»-ը շահավետ փաթեթ է ընտանիքների համար:
ՀՀ այլ օպերատորների կանխավճարային և հետվճարային բաժանորդները ևս, ցանկության դեպքում, կարող են միանալ «RED»-ին՝ օգտվելով համարի տեղափոխելիության ծառայությունից: Ներկա դրությամբ` Viva-ն արձանագրում է «RED»-ի բաժանորդների թվի 400% աճ՝ 2024 թ. համեմատությամբ:
Ամպային ծառայություններ
Ամպային ծառայություններից եկամուտը 2024 թ.-ին կազմել է 100․55 մլն դրամ, աճը 2023 թ.-ի համեմատ՝ 4․3%:
Հարկեր և վճարներ
Խոշոր հարկատուների ցանկում՝ հեռահաղորդակցության ոլորտի ընկերությունների շարքում մշտապես ամենաբարձր հորիզոնականը զբաղեցնող Viva-ն այս տարի նույնպես առջևում է: 2024 թվականին ընկերությունը վճարել է 18․2 միլիարդ դրամի չափով հարկ՝ անցած տարվա համեմատ (15․7 միլիարդ դրամ) վճարելով 2.44 միլիարդ դրամով ավելի հարկ (մոտ 16% աճ):
Նախորդ տարվա համեմատ ընկերությունն իր կողմից ՀՀ պետական բյուջե վճարված հարկերի և վճարների ընդհանուր գումարով՝ հեռահաղորդակցության ոլորտի ընկերությունների շրջանում արձանագրել է ամենամեծ աճը:
Ցանցի վերազինում
2024 թվականի ընթացքում ևս Viva-ն կատարել է վերազինման լայնամասշտաբ աշխատանքներ՝ ուղղված տարբեր սերնդի ցանցերի արդիականացմանը:
Հիմքից կառուցվել է 47 բազային կայան, որից 40-ը գործարկվել է 2024թ.-ի ընթացքում, իսկ մնացյալ 7-ը՝ 2025թ.-ի սկզբում: Դրանք տեղակայվել են հանրապետության տարբեր մարզերում՝ ընդլայնելով գոյություն ունեցող ծածկույթը: Արդիականացվել են ենթակառուցվածքներն ու համակարգերը՝ հարմարավետություն և անվտանգություն ապահովելով՝
· միջպետական մայրուղիներին,
· զբոսաշրջային հանգստավայրերում,
· հեռավոր մարզերում:
Այսօրվա դրությամբ՝
· 2G-ն ծածկում է բնակելի տարածքների 99,8 տոկոսը,
· 3G-ն ծածկում է բնակելի տարածքների 99,8 տոկոսը,
· 4G/LTE-ն ծածկում է բնակելի տարածքների 99,6 տոկոսը։
Հաճախականությունների ձեռքբերում՝ 5G ցանցի խոշորածավալ ընդլայնման նպատակով
5G ցանցի կաառուցման՝ Viva-ի առաջիկա պլանների վերաբերյալ լրագրողի հարցին ի պատասխան՝ ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանն ասել է. «Քանի որ ասուլիսը վերաբերում էր 2024թ. արդյունքներին, 5G հարցն ի սկզբանե չէինք ներառել: Հանրությունը գիտի, որ Viva-ն նախընտրում է սկզբում իրականացնել, իսկ հետո միայն՝ պատմել: Viva-ն այսօր արդեն ունի ռադիոհաճախականությունների երկու անգամ ավելի մեծ ռեսուրս, քան առաջ, ինչը Viva-ի պատմության մեջ՝ ռադիոհաճախականությունների ձեռքբերման նպատակով երբևէ իրականացրած ամենախոշոր ներդրումի արդյունք է. 2.5 միլիարդ դրամի ներդրում՝ ուղղված 5G ցանցի համար նախատեսված ռադիոհաճախականությունների օգտագործման թույլտվություն ստանալուն, ինչը տեղի ունեցավ այս տարվա ապրիլի 2-ին:
Տեխնոլոգիական նորամուծությունների մասին մենք կտեղեկացնենք հավելյալ: Միայն կարող եմ ավելացնել, որ արդեն իսկ նախագծված են մի շարք ծառայություններ ու պրոդուկտներ՝ 5G խոշորածավալ ներդրման ընդառաջ: Կիրականացնենք և կտեղեկացնենք»:
ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի որոշումներով՝ Viva-ին տրամադրվել են 2300-2350 ՄՀց և 2350-2400 ՄՀց հաղորդման-ընդունման ռադիոհաճախականությունների օգտագործման թույլտվություններ՝ շարժական լայնաշերտ կապի 5G տեխնոլոգիա ներդնելու նպատակով: Առաջիկա 7 տարիների ընթացքում, ընկերությունը պլանավորում է 5G տեխնոլոգիայով փուլ առ փուլ ծածկույթ ապահովել գործող, ինչպես նաև նոր մայրուղիներում, սահմանային գործող և նոր մաքսակետերում, բոլոր քաղաքներում, Ակադեմիական քաղաքում և Ինժեներական քաղաքում: Ի դեպ՝ Viva-ն առաջինն է Հայաստանում ներդրել 5G ցանց Երևանի և Գյումրու կենտրոններում:
Թվային ենթակառուցվածքի ապակենտրոնացում, աշխատատեղերի ստեղծում մարզերում
Մարզային ենթակառուցվածքի զարգացումը Viva-ի ուշադրության կենտրոնում է: Ամեն ինչ մայրաքաղաքում կենտրոնացնելու փոխարեն ընկերությունն առաջնորդվում է ենթակառուցվածքներն ապակենտրոնացնելու սկզբունքով և թվային տեխնոլոգիաները զարգացնում է նաև մարզում:
Viva-ի՝ Վանաձորի Զանգերի կենտրոնը թվային ենթակառուցվածքի ապակենտրոնացման ժամանակակից մոդել է. թվային հարթակը հնարավորություն է տալիս ունենալու ընդհանուր ենթակառուցվածք և գործելու աշխարհագրական տարբեր տեղանքներում՝ նպաստելով բաժանորդների գոհունակության ցուցանիշի բարձրացմանը:
Արդյունքում՝ Viva-ն նպաստում է աշխատատեղերի ստեղծմանը, մայրաքաղաք-մարզեր զարգացման տեմպերի տարբերությունը մեղմելուն: 2023թ.-ին Վանաձորի զանգերի կենտրոնում աշխատել է 20 մասնագետ: Այժմ այդ թիվը հասել է 32-ի:
Սպասարկման նոր կենտրոն է բացվել Հայաստանի հյուսիսային սահմանին՝ Գոգավանում, զբոսաշրջիկներին ու արտերկիր մեկնողներին հասանելի դարձնելով Viva-ի ծառայությունների տեսականին:
Viva-ն՝ հայկական կինոարտադրության աջակից. բիզնես և մշակութային օրակարգերի մեկտեղում
Մեկ տարի առաջ Viva-ն սկսեց իր համագործակցությունը «Kinodaran» հարթակի հետ: Հայալեզու բարձրակարգ բովանդակություն, որը կգրավի նույնիսկ այն մարդկանց, որոնք հայկական սերիալներ առհասարակ չեն դիտում. սա է այն նպատակը, որն իր առջև դրել էր «Kinodaran»-ը մեկ տարի առաջ: Viva-ն հավատաց այս տեսլականին, դարձավ աջակիցն ու գործընկերը: «Kinodaran»-ի բովանդակությունը, որը չես գտնի որևէ այլ հարթակում, բացառիկ պայմաններով հասանելի է միայն Viva-ի բաժանորդներին։ «Kinodaran»-ն այսօր արդեն հայկական առաջին սթրիմինգային հարթակն է, որի միջոցով տարբեր տարիքի ու նախասիրության տեր մարդիկ դիտում են ֆիլմեր, սերիալներ, հաղորդումներ ու մուլտֆիլմեր՝ հայկական հավերժ դասականներից մինչև ամենաժամանակակից ստեղծագործողների, ինչպես նաև «Kinodaran»-ի սեփական արտադրությունը։ 2023թ-ի համեմատ՝ Viva-ի սակագնային պլաններում ներառված «Kinodaran»-ից օգտվողների թիվը եռապատկվել է:
Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվություն
2024 թվականին, ինչպես և նախորդ տարիներին, Viva-ն աջակցել է ՏՀՏ ոլորտի այնպիսի նախագծերի, որոնք նպաստում են Հայաստանի մրցակցային առավելությունների մեծացմանը, այդ թվում նաև՝ Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար պետական մրցանակին՝ արդեն 14 տարի անընդմեջ: Ընկերությունն աջակցում է աշխարհում Հայաստանի դերի բարձրացմանը, ՀՆԱ-ի աճին, երկրի մրցակցային առավելությունների ու ստարտափ էկոհամակարգերի զարգացմանն ուղղված նախագծերի։ Viva-ի սոցիալական ներդրումներն ուղղվում են այնպիսի նախաձեռնությունների, ինչպիսիք են՝ «Աուտիզմ ազգային հիմնադրամ»-ը, «Ունիսոն» հասարակական կազմակերպությանը կից գործող «Փարոս» երգչախումբը, «ՍՈՐՍ» հիմնադրամը, բնապահպանական ծրագրերի, ինչպես նաև նոր տեխնոլոգիաների կիրառմանը, որոնք նպաստում են գյուղերի հոգսերի կրճատմանն ու մայրաքաղաք-մարզեր զարգացման տարբերությունը մեղմելուն: Աջակցություն է ցուցաբերվել «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնին: Հիմնադրման օրվանից ընկերության կատարած սոցիալական ներդրումների ծավալը կազմում է ավելի քան 29 միլիարդ դրամ:
Ինքնաբացահայտման և զարգացման հնարավորություն՝ «Viva University»-ի հետ
Կայացած որևիցե ընկերությունում աշխատանք գտնելը, այն էլ՝ ուսանողի համար, այնքան էլ հեշտ գործ չէ: Եթե անգամ առկա է բարձր առաջադիմություն, գործատուի համար դա դեռևս բավարար չէ: Բացակայում են պրակտիկ գիտելիքներն ու հմտությունները: Իսկ բուհական դիպլոմն ու որակավորումը բավարար պայման չեն մասնագիտական ոլորտում աշխատանք գտնելու համար:
Հենց այս խնդիրը լուծելուն է միտված «Viva University» կրթական ծրագիրը. Viva-ն ծրագիրն իրականացնում է արդեն 10 տարի անընդմեջ՝ ուսանողներին սովորեցնելով բիզնեսի կառավարման նախնական գիտելիքներ, հաճախորդի հետ հաղորդակցվելու, նրա կարիքներն ու ցանկությունները հասկանալու ու առաջարկներ ներկայացնելու հմտություններ: Ուսանողները ստանում են մասնագիտական գիտելիքներ՝ հեռահաղորդակցային ընկերության գործունեության տարբեր ուղղություններում, ինչպես նաև տիրապետում են աշխատաշուկայում իրենց ներկայացնելու, հետագայում իրենց տեղը գտնելու համար անհրաժեշտ գործիքների: «Viva University» կրթական ծրագրի մասնակիցները պրակտիկայի ընթացքում վարձատրվում են: Ծրագիրը գործում է արդեն 10 տարի և օգնում է երիտասարդներին հարմարվել աշխատաշուկային։
Viva. հակակոռուպցիոն արդյունավետ քաղաքականությունը՝ թվային ընկերության մրցակցային առավելություն
Viva-ի երկարաժամկետ հաջողության հիմքում թափանցիկությունն ու ազնիվ գործընկերային հարաբերություններն են։ Մեզ վստահում է ավելի քան երկու միլիոն հաճախորդ, մեր գործընկերները, բաժնետերերը, աշխատակիցներն ու հասարակության լայն շրջանակներ: Այս երկարամյա վստահության հիմքում Viva-ի գործարար անթերի էթիկան է, որը հիմնված է օրենսդրության պահանջներին, գործարար բարեվարքության համաշխարհային լավագույն սկզբունքներին խստորեն հետևելու ու հակակոռուպցիոն քաղաքականության ստանդարտներ ներդնելու վրա:
Viva-ն առաջատար է ոչ միայն բաժանորդների և եկամուտների, այլև բիզնես էթիկայի և կոռուպցիայի կանխարգելման միջազգային չափանիշների վրա հիմնված՝ կորպորատիվ կառավարման և Համապատասխանության (Compliance) համակարգի արդյունավետության կտրվածքով:
Viva-ի արձանագրած ամենակարևոր ձեռքբերումներից մեկը Համապատասխանության և հակակոռուպցիոն կառավարման՝ «Հակակոռուպցիոն կառավարման համակարգեր» ISO 37001 և «Համապատասխանության կառավարման համակարգեր» ISO 19600 միջազգային ստանդարտների ներդրումն է:
Այս չափանիշներն առաջին անգամ Հայաստանում կիրառվել են ընկերության կողմից 2018 թվականին և այդ ժամանակվանից մնում են բարեխիղճ բիզնես վարքագծի արդյունավետ համակարգի կառուցման հիմքը, ինչը և հաստատվում է 2024 թվականի աշխատանքի արդյունքներով։

11 Апрель 2025 - 14:04 AMT
«2024 год стал для Viva не просто годом роста, а важным шагом в новую эру цифровой конвергенции. Компания превратилась в единую цифровую экосистему, предлагающую мобильную и фиксированную связь, телевидение, облачные сервисы, разнообразные приложения и инновационные ИТ-решения. Мы создали комплексные решения, которые стали неотъемлемой частью повседневной жизни наших клиентов. Цифровой мир стал ближе, удобнее и доступнее.
Ребрендинг, проведённый в 2024 году, отразил качественно новый этап цифровой трансформации Viva и подчеркнул наши ценности и видение в современной цифровой эпохе.
Наши достижения стали возможны благодаря команде Viva — профессионалам, которые ежедневно воплощают видение будущего в реальность. Мы были, остаёмся и будем лидерами отрасли.
Благодарим наших абонентов за доверие и поддержку. Мы прошли этот путь вместе. И самое лучшее – ещё впереди», — отметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Абоненты
По состоянию на конец 2024 года у Viva — 2,3 миллиона абонентов, что на 1,2 % больше по сравнению с 2023 годом. На столько же увеличилось и количество пользователей интернет-услуг. Подавляющее большинство абонентов – более 80%, активно используют мобильный интернет.
Доходы
Компания зафиксировала стабильный рост финансовых показателей в 2024 году. Операционные доходы и доходы от интернет-услуг увеличились примерно на 6% по сравнению с 2023 годом, составив 56,86 млрд драмов и 28,76 млрд драмов соответственно.
Рост ключевых показателей был обусловлен увеличением выручки от телекоммуникационных услуг, чему способствовали инициативы, реализованные в рамках стратегии, направленной на создание дополнительной ценности для абонентов — включая тарифные планы с цифровыми сервисами и безлимитным интернетом.
Выплата дивидендов
Чистая прибыль Viva за год выросла на более чем 30%, что позволило компании выплатить акционерам дивиденды в размере 10 млрд драмов, пропорционально их долям. Республика Армении, также являющееся акционером компании, получило 2 млрд драмов дивидендов.
Цифровые решения и интернет-дополнения к тарифам
1. Запущен предоплаченный тарифный план «START+», сделавший более доступными традиционные услуги (услуги голосовой связи и интернета) и цифровые сервисы, включая подписки на «Yandex Plus» и «Kiodaran». « START+» наиболее популярен в регионах, обеспечивая доступ к музыке без рекламы, эксклюзивным релизам, кино- и многожанровому литературному контенту, а также к приложению Yandex Go.
2. Увеличены объемы интернет- и голосовых пакетов для тарифов «X», «Y» и «UNLIM».
3. Подписки «Kiodaran», «Yandex Plus» и «Иви» включены без абонентской платы в тариф «UNLIM», предоставляя доступ к качественным цифровым сервисам.
4. YouTube добавлен в список безлимитных приложений включенных в тариф «Y», сделав его одним из лучших предложений года.
5. Разработаны туристические пакеты, включая услугу «ВОЯЖ». Пакет «ВОЯЖ 30» (1500 драмов за 1000 МБ на 30 дней) доступен в более чем 70 странах. Количество пользователей роуминга выросло на 35 %, интернет-трафик – почти в 2 раза, по сравнению с 2023г.
6. Услуги Wi-Fi Calling и VoLTE, доступные только абонентам Viva, продолжают пользоваться все большым спросом. Компанией Viva было разработано инновационное решение приема и отправки SMS через «Wi-Fi Calling» как эксклюзивная услуга для своих абонентов. Зафиксирован рост пользователей на 70%, а голосовой трафик вырос на 74%. Количество пользователей услугой за пределами страны удвоилось, а трафик вырос втрое. Более 1 млн абонентов используют VoLTE, обеспечивающий HD-качество и соединение за ≈1,5 секунды.
7. В конце 2024 года представлен новый тарифный план «UNLIM Basic» – предоставляющий безлимитный интернет уже за 2999 драмов.
8. В 2024г. в мобильном приложении «My Viva» абонентам стали доступны новые возможности. В частности, благодаря функции «Онлайн-чат» абонент может бесплатно связаться со службой поддержки 111 из любой точки мира и получить необходимую помощь, без необходимости совершать звонок. Также в приложении появилась возможность подключить и управлять услугой «ВОЯЖ 30», а также воспользоваться сервисом «Super BIT+», при активации которого абонент получает в два раза больше мегабайтов за ту же цену. Кроме того, абонент может легко сравнить и выбрать тарифный план, наиболее соответствующий его потребностям.
Конвергентные решения и новые рынки
В 2024 году Viva представила тариф «RED», основанный на конвергенции технологий для предложения более удобных и гибких телекоммуникационных решений. Это партнерство является реальной альтернативой другим конвергентным услугам, доступным на рынке. «RED» представляет собой открытую партнерскую платформу для компаний, предоставляющих фиксированный Интернет и телеканалы, которые могут соответствовать требованиям Viva. Это партнерство позволяет операторам фиксированной связи расти, развивать свою сеть и абонентскую базу. Абонент RED с пакетом «3 в 1-ом» может пользоваться фиксированным интернетом, мобильной связью и интернетом, а также услугами приложения «Kinodaran», онлайн-кинотеатром «Иви» и смотреть около 150 телеканалов, охватывающих широкий спектр интересов.
В результате абонент продолжает пользоваться мобильной связью Viva, а оператора фиксированной связи выбирает по своему усмотрению. «RED» — это выгодный пакет для всей семьи.
Абоненты предоплатных и постоплатных тарифных планов других операторов Армении также могут присоединиться к платформе «RED» при желании, воспользовавшись услугой переносимости номера. На данный момент Viva фиксирует 400%-ный рост числа абонентов «RED» по сравнению с 2024 годом.
Облачные сервисы
Выручка от облачных сервисов в 2024 году составила 100,55 млн драмов, увеличившись на 4,3% по сравнению с 2023 годом.
Налоги и выплаты
Viva продолжает лидировать в телеком-секторе по объему налоговых отчислений.
В 2024 году компания выплатила 18,2 млрд драмов налогов, что на 2,44 млрд драмов (около 16 %) больше, чем в 2023 году (15,7 млрд драмов).
По сравнению с предыдущим годом, по суммарному объему налогов и выплат уплаченных компанией в государственный бюджет, компания зафиксировала самый большой рост среди компаний телекоммуникационного сектора.
Модернизация сети
В 2024 году Viva реализовала масштабную программу по модернизации сети:
Построено 47 новых базовых станций, 40 из них введены в эксплуатацию в 2024 году, остальные — в начале 2025-го. Они были размещены в различных регионах республики, расширяя существующее покрытие. Модернизированы инфраструктура и системы, обеспечивающие удобство пользования услугами на:
• межгосударственных магистралях
• туристических зонах
• отдаленных регионах
Покрытие на конец 2024 года:
• 2G — 99,8 % заселенных территорий
• 3G — 99,8 % заселенных территорий
• 4G/LTE — 99,6 % заселенных территорий
Приобретение частот для масштабного расширения сети 5G
В ответ на вопрос журналиста о предстоящих планах Viva по развертыванию сети 5G генеральный директор компании Армен Аветисян ответил:
«Поскольку пресс-конференция касалась результатов за 2024 год, вопрос о 5G изначально не был включён в повестку. Как известно общественности, мы предпочитаем сначала делать, потом рассказывать. Сегодня у Viva в два раза больше радиочастотных ресурсов, чем ранее — это результат крупнейшей за всю историю Viva инвестиции на приобретение радиочастот – в 2,5 миллиарда драмов, направленных на получение разрешений на использование радиочастот для 5G, которые были получены 2-го апреля этого года. О технологических новинках мы сообщим дополнительно. Могу лишь добавить, что уже разработан ряд услуг и продуктов в преддверии масштабного внедрения 5G. Мы реализуем — и сообщим».
Компания Viva получила разрешения от Комиссии по регулированию общественных услуг Республики Армения на использование диапазонов радиочастот 2300–2350 МГц и 2350–2400 МГц для развертывания технологий мобильной широкополосной связи 5G. В течение последующих 7 лет компания планирует поэтапное развертывание/внедрение сети 5G на уже действующих, а также новых автомагистралях, пограничных и таможенных пунктах, всех городах, а также Академическом и Инженерном городках. Viva – первая компания в Армении, которая запустила сеть 5G в центрах Ереване и Гюмри.
Децентрализация цифровой инфраструктуры и создание рабочих мест в регионах
Viva активно развивает региональную инфраструктуру, следуя принципу децентрализации. Исходя из этого, компания также, по возможности, фокусируется на развитии цифровых технологий в регионах.
Ванадзорский колл-центр стал примером успешной децентрализации цифровой инфраструктуры. Цифровая платформа позволяет использовать общую инфраструктуру и работать из разных географических точек, способствуя повышению удовлетворенности абонентов.
Решения Viva способствуют созданию рабочих мест в регионах и сокращению разрыва в развитии между столицей и остальными территориями. В 2023 году в колл-центре Ванадзора работало 20 специалистов, а сейчас их число увеличилось до 32.
Также открылся новый сервисный центр в Гогаване – на северном пограничном пункте Армении, который обеспечивает доступ к услугам Viva для туристов и выезжающих за рубеж.
Viva и армянское кинопроизводство: на стыке бизнеса и поддержки искусства
Год назад Viva начала сотрудничество с платформой «Kinodaran», которая предоставляет высококачественный армянский контент. Платформа нацелена на привлечение даже той зрительской аудитории, которая ранее не проявляла интереса к армянским телесериалам. Viva поверила в проект, предоставив поддержку и став партнером. Контент «Kinodaran» доступен эксклюзивно для абонентов Viva, в рамках соответствующих тарифных планов. Платформа теперь является первой армянской стриминговой площадкой, которая предлагает фильмы, сериалы, программы и мультфильмы на армянском языке, а также собственную оригинальную продукцию. По сравнению с 2023 годом, количество пользователей, использующих «Kinodaran» в тарифных планах Viva, почти утроилось. Корпоративная социальная ответственность
В 2024 году Viva продолжила поддержку различных проектов в области ИКТ, которые способствуют улучшению конкурентоспособности Армении. Компания является генеральным партнером Государственной премии Республики Армения за всемирный вклад в сфере высоких технологий, которая присуждается уже 14 лет подряд. Компания поддерживает проекты, направленные на усиление роли Армении в мире, увеличение ВВП, развитие конкурентных преимуществ страны и стартап-экосистемы. Социальные инвестиции Viva направлены на поддержку таких инициатив, как Национальный фонд аутизма, хор «Парос» при НПО «Унисон», фонд «Source», экологические программы и проекты, которые облегчают жизнь сельских общин и способствуют сокращению разрыва в развитии между столицей и регионами. Оказана крупномасштабная поддержка реабилитационному центру «Дом солдата». С момента основания компания инвестировала более 29 млрд драмов в социальные проекты.
«Viva University»: возможности для самопознания и развития
Для студентов поиск работы в крупных компаниях является нелегкой задачей, поскольку не всегда хватает практических знаний и навыков. Программа Viva University решает эту проблему, предоставляя студентам возможность обучаться управлению бизнесом, общению с клиентами, а также основам презентации и самопрезентации. В рамках этой программы студенты получают профессиональные знания и навыки, необходимые для успешного трудоустройства в телекоммуникационной отрасли. Во время стажировки участникам проекта выплачивается заработная плата. Программа существует уже 10 лет и помогает выпускникам адаптироваться на рынке труда.
Эффективная антикоррупционная политика: конкурентное преимущество цифровой компании
Прозрачность, добросовестное взаимопартнерство и развитая система комплаенса — основы долгосрочного успеха Viva. Компания завоевала доверие более двух миллионов клиентов, партнеров, акционеров и сотрудников благодаря безупречной деловой этике, строгому соблюдению законодательства и внедрению антикоррупционных стандартов. Viva занимает лидирующие позиции не только по количеству абонентов и доходам, но и по уровню корпоративного управления, а также эффективности Комплаенс-системы, основанной на международных стандартах Деловой Этики и противодействия коррупции.
Одним из значимых достижений компании является внедрение международных стандартов в сфере Комплаенса и антикоррупционного управления — ISO 37001 «Системы менеджмента противодействия коррупции» и ISO 19600 «Системы управления комплаенсом». Эти стандарты были впервые применены в Армении компанией в 2018 году и с тех пор остаются основой для выстраивания эффективной системы добросовестного ведения бизнеса, что подтверждается результатами работы в 2024 году.