Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ խստորեն մերժելով և դատապարտելով Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի՝ ԵԽԽՎ, նախագահ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսի հայտարարությունները, որոնք հնչել են նրա հարցազրույցում Alpha News պարբերականին։
Ռուսոպուլոսն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին բռնապետ է անվանել։
Ադրբեջանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Այհան Հաջիզադեն «հակաադրբեջանական» է անվանել նրա հայտարարությունները, և ասել, թե «ԵԽԽՎ-ն այս տարիների ընթացքում արժանացել է ադրբեջանական ժողովրդի արդար ատելությանը», հայտնում է Vesti.az-ը։
«Հայտնի է, որ Ռուսոպուլոսը, Շվաբեն և նմանատիպ այլ անձինք, չնայած այն բանին, որ ադրբեջանական կողմը բաց է եղել երկխոսության համար այն գործողություններից հետո, որոնք իրականացվել են Ադրբեջանի դեմ՝ խախտելով Եվրոպայի խորհրդի կանոնադրությունը և ԵԽԽՎ-ի կողմից լիազորությունների գերազանցմամբ, մշտապես փորձում են խեղաթյուրել մեր երկրի դիրքորոշումը, որը հիմնված է միջազգային իրավունքին և արդարությանը»,–ասել է նա։
ԱԳՆ ներկայացուցիչը նշել է, որ Ադրբեջանի նախագահի հասցեին հնչեցված վիրավորական արտահայտությունները, մասնավորապես նրան «դիկտատոր» անվանելը, անթույլատրելի են։
«Վիրավորել մեր պետության ղեկավարին, նրան «դիկտատոր» անվանել՝ ընդհանրապես որևէ սահմաններում չի տեղավորվում, սա քաղաքական անգիտություն է։ Վեհաժողովում առկա ներկայիս հիստերիան և այն ղեկավարող դիկտատոր Ռուսոպուլոսը ԵԽԽՎ-ում տիրող ողբալի իրավիճակի արտահայտություն են։ Նման իրավիճակ նկատվում է նաև Եվրոպական խորհրդարանում»,–ասել է նա։
Եվրոպական դատարանի որոշումների նկատմամբ Ադրբեջանի դիրքորոշման վերաբերյալ Հաջիզադեն նշել է, որ երկիրը չի մասնակցել ՄԻԵԴ դատավորների ընտրությանը, ուստի չի կատարելու դատարանի որոշումները։
Նա նշել է նաև, որ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսի անունը, ինչպես նաև այն 76 ԵԽԽՎ անդամների, ովքեր աջակցել են Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունների դադարեցման մասին նախաձեռնությանը, արդեն ներառվել է սև ցուցակում։ ԱԳՆ ներկայացուցիչը զգուշացրել է, որ Ռուսոպուլոսը կարտաքսվի, եթե փորձի մուտք գործել Ադրբեջան։

Azerbaijan’s Ministry of Foreign Affairs issued a statement sharply rejecting and condemning comments made by Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) President Theodoros Rousopoulos during an interview with Alpha News.
In the interview, Rousopoulos referred to Azerbaijani President Ilham Aliyev as a dictator.
Ayhan Hajizadeh, spokesperson for Azerbaijan’s Foreign Ministry, labeled the remarks as "anti-Azerbaijani" and claimed that "over the years, PACE has earned the just hatred of the Azerbaijani people," according to Vesti.az .
"It is well known that Rousopoulos, Schwabe, and other similar individuals, despite Azerbaijan’s openness to dialogue after actions taken against the country that violated the Council of Europe's statutes and PACE’s mandate, have continually sought to distort our nation’s stance, which is based on international law and justice," Hajizadeh stated.
He also stressed that the insulting language directed at the President of Azerbaijan—particularly calling him a "dictator"—was unacceptable.
"Insulting our head of state and calling him a 'dictator' is entirely out of bounds—it reflects political ignorance. The hysteria prevailing in the Assembly, led by the dictator Rousopoulos, is a manifestation of PACE's deplorable internal state. A similar atmosphere exists in the European Parliament," Hajizadeh added.
Addressing Azerbaijan’s stance on the European Court of Human Rights (ECHR), Hajizadeh said the country had abstained from voting in the election of ECHR judges and therefore would not comply with the court's decisions.
He further noted that the names of Theodoros Rousopoulos and the 76 PACE members who supported suspending Azerbaijan’s delegation have already been blacklisted. Hajizadeh warned that Rousopoulos would be deported if he attempts to enter Azerbaijan.