YouTube վիդեոհոսթինգը սկսել է մշակել թայմերի գործառույթ, որը նախատեսված է օգտատերերի կողմից կարճաձև տեսանյութերի՝ Shorts-երի դիտման ժամանակը սահմանափակելու համար։ Այդ մասին հայտնել է Android Authority պորտալը։
«Կարճ տեսանյութերն ու անվերջ սքրոլինգը քայլում են կողք կողքի։ Եթե դուք պարբերաբար ժամանակ եք անցկացնում սոցիալական ցանցերում կամ տեսահարթակներում, ամենայն հավանականությամբ արդեն հայտնվել եք այն թակարդում, երբ աննպատակ թերթում եք կարճ տեսանյութերը, մինչև ուղեղն անջատվի», — ասվում է հրապարակման մեջ, գրում է Gazeta.ru-ն։
Աղբյուրը նշում է, որ թայմերն արդեն հասանելի է հավելվածի վերջին բետա տարբերակում։ Օգտատերերը կկարողանան սահմանել ժամանակային շեմ, որի լրանալուց հետո տեսանյութերի անվերջ սքրոլինգը կդադարեցվի։ Android Authority-ը նշում է, որ այս սահմանափակումից հետո այլևս հնարավոր չի լինի անընդմեջ դիտել Shorts։
Միևնույն ժամանակ, օգտատերերը կկարողանան դիտել առանձին տեսանյութեր նաև սահմանափակման ակտիվանալուց հետո՝ պարզապես կդադարեցվի ավտոմատ թերթումը։ Հրապարակումը նաև հիշեցնում է, որ նմանատիպ գործառույթ արդեն երկար ժամանակ է գործում է նաև լիարժեք տեսանյութերի համար՝ Take a break անվամբ։ Այս գործառույթը հիշեցնում է օգտատերերին ընդմիջում անել դիտման ընթացքում։

Видеохостинг YouTube инициировал разработку функции таймера, предназначенной для ограничения времени, проводимого пользователями за просмотром Shorts — коротких вертикальных видеороликов. Об этом сообщает портал «Android Authority».
«Короткие видео и думскроллинг идут рука об руку. Если вы регулярно проводите время в социальных сетях или на видеоплатформах, скорее всего, вы попали в ловушку, бездумно прокручивая бесконечные короткие видео, пока ваш мозг не отключится», — говорится в публикации.
Согласно данным источника, упомянутый таймер уже реализован в последней бета-версии приложения. С его помощью пользователи смогут установить предел времени, по достижении которого бесконечная прокрутка видеороликов будет автоматически остановлена. После этого, уточняет «Android Authority», непрерывный просмотр Shorts станет невозможным.
При этом пользователи смогут вручную запускать отдельные видео даже после срабатывания ограничения — речь идет о блокировке автоматического воспроизведения. В публикации также подчеркивается, что схожая функция уже применяется для полноформатных видео и называется Take a break: она предлагает зрителям сделать перерыв после определенного времени просмотра.
Ранее стало известно, что, по информации Ассоциации блогеров и агентств, в случае блокировки YouTube в России видеоплатформа может потерять свыше 20 миллиардов рублей дохода от рекламы. По оценкам экспертов, в таком случае рекламодатели начнут переводить бюджеты на «ВКонтакте» и Telegram.