ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը նախատեսում է նրա պաշտոնավարման առաջին տարում երկրից արտաքսել մինչև մեկ միլիոն անօրինական միգրանտ, հայտնում է The Washington Post-ը՝ հղում անելով չորս գործող և նախկին դաշնային պաշտոնյաների:
Նրանց խոսքով՝ մասնավոր քննարկումների ժամանակ պաշտոնյաները հաճախակի նշել են հենց այդ թիվը։ Թերթը նշում է, որ այդ թիվը զգալիորեն գերազանցում է Բարաք Օբամայի նախագահության տարիներին գրանցված նախորդ ռեկորդը՝ տարեկան 400 հազար արտաքսված մարդ (2009-2017թթ.), գրում է Meduza–ն։
Հոդվածում նշվում է, որ փորձագետներն այդ թիվը համարում են անիրատեսական, քանի որ այդ ծավալով արտաքսումներ իրականացնելու համար չի տրամադրվել բավարար ֆինանսավորում և իրավապահ ուժեր։ Բացի այդ, The Washington Post-ը նշում է, որ միգրանտների մեծ մասը իրավունք ունի դատարանում վիճարկել արտաքսման որոշումները։
Թերթի աղբյուրների համաձայն՝ մեկ միլիոն արտաքսման նպատակի իրագործման ռազմավարության մշակմամբ զբաղվում է Սպիտակ տան աշխատակազմի փոխղեկավար Սթիվեն Միլլերը՝ համագործակցելով Ներքին անվտանգության նախարարության և այլ դաշնային գերատեսչությունների պաշտոնյաների հետ։
Քննարկվող տարբերակներից մեկը ներառում է այդ 1․4 միլիոն միգրանտներից որոշ թվի արտաքսում, որոնց նկատմամբ արդեն իսկ կայացվել են արտաքսման որոշումներ, սակայն որոնք դեռ գտնվում են ԱՄՆ-ում, քանի որ իրենց հայրենի երկրները հրաժարվել են նրանց ընդունել։
Երկու պաշտոնյա The Washington Post-ին հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն բանակցություններ է վարում 30 երկրի հետ՝ այնտեղ արտաքսելու այն միգրանտներին, որոնք այդ պետությունների քաղաքացի չեն։ Խոսքը գնում է «հազարավոր» մարդկանց մասին։
Ընտրարշավի ժամանակ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ ցանկանում է «միլիոնավոր» միգրանտների արտաքսել ԱՄՆ-ից, իսկ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը առաջարկել էր սկսել մեկ միլիոն մարդուց։
Հոդվածում նշվում է նաև, որ միգրացիոն ծառայությունների աշխատակիցները բախվում են ֆինանսական և իրավական խոչընդոտների, ինչպես նաև վարչակազմի մշտական քննադատության հետ, ինչը, ըստ հոդվածի, «հյուծել է նրանց բարոյական ոգին»։
Թրամփի պաշտոնը ստանձնելուց անմիջապես հետո նրա վարչակազմը հարյուրավոր միգրանտների է տեղափոխել Կուբայում գտնվող ԱՄՆ ռազմածովային բազայի Գուանտանամոյի միգրանտների կալանավայր։ Սակայն, ինչպես նշում է The Washington Post-ը, սա միայն անօրինական միգրանտների փոքր մասն է։

Администрация президента США Дональда Трампа в течение его первого года пребывания на посту намерена выслать из страны до миллиона нелегальных мигрантов, как сообщили изданию The Washington Post четверо нынешних и бывших федеральных чиновников.
По их утверждениям, в ходе частных обсуждений среди чиновников постоянно звучит именно эта цифра. Издание подчеркивает, что она значительно превышает предыдущий максимум, установленный при президенте Бараке Обаме, когда за один год были депортированы 400 тысяч человек (2009–2017 годы).
Однако, как говорится в публикации, эксперты считают достижение такой цели маловероятным — в распоряжении властей недостаточно средств и сотрудников правоохранительных органов для реализации подобного масштаба. Кроме того, The Washington Post отмечает, что у большинства мигрантов есть законное право обжаловать депортационные решения в суде.
По сведениям источников газеты, разработкой стратегии, которая поможет достигнуть заявленной цифры, занимается заместитель руководителя аппарата Белого дома Стивен Миллер. Он координирует действия с представителями Министерства внутренней безопасности и других ведомств федерального уровня.
Одним из сценариев, которые сейчас рассматриваются, является поиск способа выслать часть из 1,4 миллиона мигрантов, по которым уже были приняты решения о депортации, но которые остались в США, поскольку страны происхождения отказались их принимать.
Два чиновника рассказали изданию, что США ведут переговоры с тремя десятками стран о депортации туда мигрантов, которые не являются гражданами этих государств. Речь идет о «тысячах» человек.
Во время своей избирательной кампании Дональд Трамп подчеркивал намерение выслать из США «миллионы» мигрантов. А вице-президент Джей Ди Вэнс предлагал начать с депортации одного миллиона.
Сразу после вступления Трампа в должность администрация направила сотни нелегальных мигрантов в изолятор на военно-морской базе США в заливе Гуантанамо на Кубе. Но, как отмечает The Washington Post, это лишь незначительная часть всех, кто пребывает в стране без законных оснований.
Издание также пишет, что сотрудники иммиграционных ведомств сталкиваются с нехваткой финансирования, юридическими трудностями и постоянной критикой со стороны администрации, что, как сказано в статье, «подорвало их моральный дух».
По данным журналистов, проследить, сколько человек уже было депортировано, затруднительно — власти прекратили публиковать ежемесячные отчеты по этому показателю. Вместе с тем, The Washington Post ссылается на данные Министерства внутренней безопасности, согласно которым с начала 2025 года из страны высланы 117 тысяч человек.