Եվրամիությանն անդամակցելու թեկնածու պետություններին հստակ հասկացրել են, որ պետք չէ մասնակցել Մոսկվայում Մայիսի 9-ի շքերթին։ Այդ մասին հայտարարել է Լատվիայի արտգործնախարար Բայբա Բրաժեն ապրիլի 14-ին՝ Լյուքսեմբուրգում ԵՄ երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպումից առաջ։
«Երեկ արդեն ունեինք հագեցած երեկո՝ ընթրիք արևմտյան Բալկանների գործընկերների հետ… Շատ քննարկումներ արժեքների, արտաքին և անվտանգության ընդհանուր քաղաքականության համաձայնեցման վերաբերյալ, այդ թվում՝ պատժամիջոցների մասին։ ԵՄ անդամ երկրների կողմից թեկնածուներին ուղղված շատ հստակ հորդոր եղավ՝ չմասնակցել Մոսկվայում Մայիսի 9-ի շքերթին, նման ուղևորություններ չկատարել, քանի որ դա չի համընկնում ԵՄ արժեքների հետ», – ընդգծել է Բրաժեն, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
Նույնը հաստատել է նաև ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Մենք հստակ հասկացնել ենք տվել թեկնածուներին, որ նրանք չպետք է մասնակցեն Մոսկվայի շքերթին», – նշել է Կալասը։
Լեհաստանի արտգործնախարար Ռադոսլավ Սիկորսկին հավելել է, որ իր ու Կալասի հետ համաձայնեցմամբ՝ Ուկրաինայի արտգործնախարար Անդրեյ Սիբիգան մայիսի 9-ին արտգործնախարարների հանդիպման է հրավիրել Լվով։
«Ես կարծում եմ՝ դա հիանալի գաղափար է՝ ցույց տալ, որ Եվրոպան Ուկրաինայում է, նրա կողքին, ոչ թե (ՌԴ նախագահ Վլադիմիր – խմբ.) Պուտինի կողմում Մոսկվայում։ Ես նույնպես համաձայն եմ Կայա Կալասի հետ, որ Մոսկվայում թեկուզ թեկնածու կամ անդամ երկրի ներկայացուցիչ ունենալը տվյալ պետության համար կլինի ամոթ», – շեշտել է նա։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես նշել է Չինաստանում ՌԴ դեսպան Իգոր Մորգուլովը, Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը նախատեսում է մայիսի 9-ին այցելել Մոսկվա՝ մասնակցելու Մեծ Հայրենականում հաղթանակի 80-ամյակին:
Ծինփինը Մոսկվա էր այցելել նաև 2023 թվականի մարտին՝ Ուկրաինայի դեմ Պուտինի կողմից միջուկային զենքի սպառնալիքների ֆոնին, իսկ վերջին անգամ Մոսկվայի Հաղթանակի շքերթին մասնակցել էր 2015 թվականին։
2022 թվականին Ռուսաստանի Ուկրաինա լայնածավալ ներխուժման ֆոնին աշխարհի բազմաթիվ առաջնորդներ հրաժարվել էին մասնակցել Մոսկվայի տոնակատարություններին։

Странам, претендующим на вступление в Европейский союз, было ясно указано, что участие в военном параде, который пройдет 9 мая в Москве, недопустимо. Об этом заявила министр иностранных дел Латвии Байба Браже в понедельник, 14 апреля, перед началом заседания глав внешнеполитических ведомств стран ЕС в Люксембурге.
«Вчера у нас уже был насыщенный вечер – ужин с западнобалканскими партнерами… Много дискуссий о ценностях, согласовании общей внешней политики и политики безопасности, включая санкции. Включая очень четкое указание от стран-членов ЕС кандидатам не участвовать в параде 9 мая в Москве, не совершать таких поездок, поскольку это не будет соответствовать ценностям ЕС», – подчеркнула Браже.
Как оередает «DW», ту же позицию на пресс-конференции подтвердила и глава дипломатии ЕС Кая Каллас. «Мы четко дали понять кандидатам, что им не следует посещать парад в Москве 9 мая», – заявила Каллас.
Глава МИД Польши Радослав Сикорский добавил, что его украинский коллега Андрей Сибига по согласованию с ним и Каллас пригласил министров иностранных дел на встречу во Львове 9 мая. «Считаю, что это отличная идея – показать, что Европа рядом, в Украине, а не на стороне Путина в Москве. Я также согласен с Каей Каллас, что присутствие в Москве любого представителя страны-члена или страны-кандидата было бы позором для этого государства», – подчеркнул он.
Между тем, по словам посла России в Пекине Игоря Моргулова, председатель КНР Си Цзиньпин собирается посетить торжества в Москве по случаю 80-летия Победы в Великой Отечественной войне. «На празднование 80-летия Победы в Великой Отечественной войне» 9 мая он планирует прибыть в российскую столицу, отметил Моргулов 10 февраля.
Напомним, предыдущий визит Си Цзиньпина в Москву состоялся в марте 2023 года. На параде Победы в Москве китайский лидер последний раз присутствовал в 2015 году.
Кроме того, по сведениям японской телерадиокомпании NHK, которая сослалась на свои источники в середине января, в нынешнем году на параде в Москве, приуроченном ко Дню Победы, планируется участие военных из КНДР.