Ապրիլի 12-ին կայացել է «ԴիջիԿոդ» կիրառական ծրագրավորման 10-րդ պատանեկան մրցույթը։ Հոբելյանական իրադարձության գլխավոր գործընկերներն այս տարի IDBank և Իդրամ ընկերություններին էին՝ ի դեմս «Մի դրամի ուժը» ծրագրի։
Միջացառման բացման խոսքում IDBank-ի թվային բանկինգի տնօրեն Սերգեյ Առաքելյանը ողջունել է մրցույթի մասնակիցներին, ընդգծելով, որ նմանօրինակ նախաձեռնությունների շնորհիվ է, որ Հայաստանն այսօր ունի շատ բարձր մակարդակի տեխնոլոգիական կրթություն ու ներուժ։
«Այսօր մենք ապրում ենք մի ժամանակաշրջանում, երբ մեկ գաղափարը, մեկ նորամուծությունը մեկ օրում կարող է փոխել իրականությունը։ Այսօրվա միջոցառումն էլ է այդ նույն գաղափարի արդյունքը, որովհետև IDBank և Իդրամ ընկերությունները «ԴիջիԿոդ 2025»-ին միացել են հենց «Մի դրամի ուժը» նախագծով»,-նշել է Սերգեյ Առաքելյանը։
ԱՏՁՄ տնօրեն Սարգիս Կարապետյանն ընդգծում է՝ ցանկացած գաղափար իրականացնելու գործում կարևոր է ունենալ գաղափարակից գործընկերներ, առանց որոնց նման մասշտաբի նախաձեռնությունները կյանքի կոչելն այդքան էլ հեշտ չէր լինի:
«Ինչ վերաբերում է «Մի դրամի ուժի» հետ համագործակցությանը, ապա ուղղակի խոսքեր չկան, ինչքան մեծ հարցեր կարելի է լուծել մի դրամով»,-նշել է Սարգիս Կարապետյանը։
Այս տարի մրցույթին մասնակցելու հայտ էին ներկայացրելավելի քան 1600 աշակերտ Հայաստանից և արտերկրից, որոնց լավագույն աշխատանքները նախընտրական փուլերից հետո ներկայացվեցին մրցույթի ավարտական օրը։
Միջացառման ամենաուրախ հյուրն, անկասկած, Իդրամ Ջունիորն էր, ով մեկ ամբողջ օր շփվել է, նկարվել ու զրուցել երեխաների հետ, օգնել է նրանց բացահայտել անհպում վճարումների հարմարավետությունն ու ապահովությունը։
Բացի ֆինանսական բաղադրիչից, IDBank և Իդրամ ընկերությունները մրցույթին միացել են նաև կրթական ծրագրով՝ մասնակիցների հետ անցկացնելով ֆինանսական գրագիտության օնլայն սեմինար։
Միջոցառումն ավարտվել է հաղթող թիմերի պարգևատրումներով։ Տարվա ամենաթվային մրցույթի՝ «ԴիջիԿոդ 2025»-ի բոլոր հաղթող թիմերի մրցանակները ևս թվային էին՝ idcoin-ների տեսքով։

15 Апрель 2025 - 14:56 AMT
12 апреля состоялось 10-е юбилейное молодежное соревнование по программированию DigiCode. Главными партнерами мероприятия в этом году стали IDBank и Idram, представленные социальной инициативой «Сила одного драма».
Открывая мероприятие, директор по цифровому банкингу IDBank Сергей Аракелян поприветствовал участников и отметил важность подобных инициатив: «Именно благодаря таким конкурсам Армения сегодня занимает уверенные позиции в сфере технологического образования и обладает высоким потенциалом. Мы живем во времена, когда одна идея, одно нововведение могут кардинально изменить реальность. DigiCode 2025 — яркое тому подтверждение, и мы рады, что проект «Сила одного драма» стал частью этого события».
Директор СКПТ Саргис Карапетян подчеркнул, что реализация любой идеи требует поддержки и наличия единомышленников, без которых трудно воплощать в жизнь масштабные инициативы. «Когда речь заходит о сотрудничестве с проектом «Сила одного драма», просто нет слов — насколько значимые вопросы можно решить всего лишь одним драмом», — отметил Саргис Карапетян.
В этом году на участие в конкурсе подали заявки более 1600 студентов из Армении и других стран, и после отборочных туров лучшие проекты были представлены в финальный день соревнования.
Настоящей звездой мероприятия стал Idram Junior — он провел день в компании участников, с удовольствием фотографировался, общался с детьми и помогал им познакомиться с удобством и безопасностью бесконтактных платежей.
Помимо финансовой поддержки, IDBank и Idram присоединились к конкурсу с образовательной инициативой, организовав для участников онлайн-семинар по финансовой грамотности.
Мероприятие завершилось награждением команд-победителей. Призы всех победителей самого цифрового конкурса года — «DigiCode 2025» — также были цифровыми и представлены в виде idcoin-ов.