ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը որոշում է կայացրել փակել օտարերկրյա միջամտության և ազդեցության դեմ պայքարող կառույցը (R/FIMI), ինչպես հայտնել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի ղեկավար Մարկո Ռուբիոն։
«Ես հայտարարում եմ օտարերկրյա տեղեկատվական մանիպուլյացիաների և միջամտության դեմ պայքարի վարչության փակման մասին, որը նախկինում հայտնի էր որպես Գլոբալ համագործակցության կենտրոն (GEC)», – գրել է Ռուբիոն X սոցիալական ցանցում։
Նրա խոսքով՝ կենտրոնի գործունեությունն ամերիկացի հարկատուներին տարեկան արժեցել է ավելի քան 50 միլիոն դոլար, մինչդեռ իրականում, ըստ Ռուբիոյի, այն զբաղվել է «ամերիկացիների ձայների լռեցմամբ և գրաքննությամբ, ում իբր պետք է ծառայեր», գրում է Current time-ը։
Ռուբիոն նաև ընդգծել է, որ վերջին տասնամյակում այդ վարչության գործողությունների արդյունքում բազմաթիվ ամերիկացիներ «սևացվել են, աշխատանքից հեռացվել, մեղադրվել և նույնիսկ բանտարկվել՝ ընդամենը իրենց կարծիքը հայտնելու համար»։
Գլոբալ համագործակցության կենտրոնը Պետդեպարտամենտի կազմում ստեղծվել է 2011 թվականին։ Անցած տարի, նախագահ-դեմոկրատ Ջո Բայդենի վարչակազմի օրոք, դրա հիմքի վրա ստեղծվել է նոր ստորաբաժանում՝ օտարերկրյա տեղեկատվական մանիպուլյացիաների և միջամտության դեմ պայքարի վարչությունը, որի նպատակն էր պայքարել դրսից ուղղված ապատեղեկատվական արշավների դեմ։
Ավելի վաղ Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչները բազմիցս քննադատել էին այդ վարչության գործունեությունը՝ պնդելով, որ այն օտարերկրյա տեղեկատվական միջամտության դեմ պայքարի պատրվակով ճնշում է գործադրում կոնսերվատիվ մեկնաբանների ձայների վրա և իրականում զբաղվում է քաղաքական գրաքննությամբ։ Վարչությունը խիստ քննադատության է ենթարկվել նաև X սոցիալական ցանցի սեփականատեր Իլոն Մասքի կողմից։
Միևնույն ժամանակ վարչության կողմնակիցները, այդ թվում՝ դեմոկրատներ և որոշ հանրապետականներ, նշել են, որ այն կարևոր դեր է խաղացել Ռուսաստանի և Չինաստանի կողմից վարվող ապատեղեկատվական արշավների դեմ պայքարում։ Politico-ն մեջբերում է Պետդեպարտամենտի անանուն աշխատակցի կարծիքը, ով համաձայն չէ Ռուբիոյի որոշման հետ։

Государственный департамент США принял решение о роспуске управления, занимающегося противодействием иностранному вмешательству и влиянию (R/FIMI). Об этом сообщил госсекретарь США Марко Рубио.
«Я объявляю о закрытии Управления по борьбе с иностранными информационными манипуляциями и вмешательством, ранее известного как Центр глобального взаимодействия (GEC)», – написал Рубио в соцсети X.
По словам Рубио, функционирование данного ведомства обходилось налогоплательщикам США более чем в 50 миллионов долларов ежегодно, при этом, по его утверждению, деятельность заключалась в «замалчивании и цензуре голосов американцев, которым он, как утверждалось, должен был служить».
Рубио подчеркнул, что за последние десять лет под влиянием работы управления множество граждан США «подвергались очернению, увольнениям, обвинениям и даже тюремным заключениям лишь за высказывание собственного мнения».
Центр глобального взаимодействия при Госдепартаменте был учрежден в 2011 году. В прошлом году, при администрации президента-демократа Джо Байдена, на его основе было организовано новое подразделение — Управление по борьбе с иностранными информационными манипуляциями и вмешательством, основным назначением которого называлась борьба с дезинформационными кампаниями извне.
Ранее представители Республиканской партии неоднократно подвергали резкой критике работу управления, утверждая, что под прикрытием борьбы с внешним информационным влиянием оно ограничивает свободу слова, в частности — представителей консервативного лагеря. Управление также становилось объектом нападок со стороны владельца соцсети X Илона Маска.
При этом сторонники подразделения, включая демократов и часть республиканцев, настаивали на его важности в контексте противодействия дезинформационным стратегиям, осуществляемым Россией и Китаем. Издание Politico приводит слова анонимного сотрудника Госдепартамента, выразившего несогласие с решением Рубио.