Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը ներկայացրել է Սպիտակ տան պաշտոնական կայքի նոր էջը, որը պաշտպանում է SARS-CoV-2 կորոնավիրուսի լաբորատոր ծագման վարկածը։ Էջում նշվում է, որ վիրուսը ունի «բնականում չհայտնաբերված կենսաբանական հատկություններ», և բոլոր վարակվածները «վարակվել են մեկ անգամյա շփումից, ի տարբերություն նախորդ համաճարակների, երբ հիվանդանալու համար պահանջվել են բազմաթիվ մուտքեր օրգանիզմ (պաթոգենի. – Խմբ.)»:
Նշվում է նաև, որ Ուհանի լաբորատորիան Չինաստանում առաջատար է SARS վիրուսների ուսումնասիրության ոլորտում, որտեղ իրականացվել են վիրուսի գենոմի խմբագրման և նրա հատկությունների փոփոխման փորձեր՝ «անբավարար կենսաբանական անվտանգության մակարդակի» պայմաններում։ ԱՄՆ իշխանությունների տվյալներով՝ Ուհանի վիրուսաբանության ինստիտուտի որոշ աշխատակիցների մոտ Covid-19-ին նման ախտանիշներ են հայտնվել դեռևս 2019 թվականի աշնանը՝ SARS-CoV-2-ի Ուհանի շուկայում հայտնվելուց մի քանի ամիս առաջ, գրում է Deutsche Welle-ն։
Էջում նաև նշվում է. «Բոլոր գիտական չափանիշներով, եթե գոյություն ունենար բնական ծագման ապացույցներ (SARS-CoV-2 վիրուսի. – Խմբ.), դրանք արդեն կհրապարակվեին։ Բայց դրանք չկան»:
Սպիտակ տան նույն էջում կոշտ քննադատություն է հնչեցվում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հասցեին։ Նշվում է, որ ԱՀԿ-ն «ենթարկվել է Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության ճնշմանը և ՉԺՀ-ի քաղաքական շահերը գերադասել է իր միջազգային պարտականություններից»: Թրամփի վարչակազմը նաև պնդում է, որ Էնթոնի Ֆաուչին՝ Ջո Բայդենի նախկին բժշկական խորհրդականը, փորձել է վարկաբեկել SARS-CoV-2 վիրուսի լաբորատոր ծագման վարկածը և նպաստել հակադիր՝ բնական ծագման տեսակետին։
Ըստ Süddeutsche Zeitung և Zeit թերթերի՝ Գերմանիայի Դաշնային հետախուզական ծառայությունը (BND) դեռ 2020 թվականին եզրակացրել է, որ SARS-CoV-2 վիրուսը «հնարավոր է՝ 80-95 տոկոսի հավանականությամբ» արտահոսել է Ուհանի լաբորատորիայից։ Ըստ աղբյուրների՝ BND-ի ղեկավար Բրունո Կալը անձամբ տեղեկացրել է այդ մասին Անգելա Մերկելին, սակայն կանցլերի գրասենյակը որոշել է տեղեկատվությունը չհրապարակել։
2021 թվականի դեկտեմբերին կանցլերի պաշտոնը ստանձնելուց հետո Օլաֆ Շոլցին նույնպես ներկայացվել են այդ տվյալները։ Սակայն միայն 2024 թվականի վերջում Գերմանիայի կառավարությունը հանձնարարել է անկախ փորձագետներին՝ ուսումնասիրել BND-ի եզրակացությունները։ Հետազոտության արդյունքները դեռ հայտնի չեն։
Չինաստանի իշխանություններն արձագանքել են հրապարակումներին՝ կոչ անելով զսպվածություն պահպանել։ Պեկինը հայտարարել է, որ գիտական հարցերը պետք է քննարկվեն մասնագետների կողմից և հղում է արել ԱՀԿ-ի փորձագետների այցին Ուհան, որոնց կարծիքով վիրուսի լաբորատոր արտահոսքը «ծայրահեղ անհավանական» է։
Միևնույն ժամանակ, ԱՀԿ-ն արդեն չորս տարի ընդգծում է, որ SARS-CoV-2 վիրուսի ծագման բոլոր վարկածները մնում են ուժի մեջ։ Կազմակերպությունը նշել է, որ Ուհանի մասնագետների այցը հետաքննության ընդամենը սկիզբն էր։ 2024 թվականի դեկտեմբերին ԱՀԿ-ն կրկին հորդորել է Չինաստանին՝ «ներկայացնել բոլոր տվյալները, որպեսզի մենք կարողանանք հասկանալ Covid-19-ի ակունքները», դա որակելով որպես բարոյական և գիտական պարտք։

19 Апрель 2025 - 08:26 AMT
Администрация Дональда Трампа представила новую страницу на официальном сайте Белого дома, поддерживающую версию о лабораторном происхождении коронавируса SARS-CoV-2.
На странице утверждается, что вирус обладает «биологическими характеристиками, не обнаруженными в природе», и что все заболевшие «заразились от однократного контакта, в отличие от предыдущих пандемий, когда для заболевания требовались многочисленные попадания в организм (патогена. – Ред.)».​
Также подчеркивается, что лаборатория в Ухане является ведущей в Китае по изучению вирусов SARS, где проводились опыты по редактированию генома вируса и изменению его свойств при «ненадлежащем уровне биологической безопасности». Согласно данным властей США, у некоторых сотрудников Уханьского института вирусологии возникли симптомы, похожие на симптомы COVID-19, еще осенью 2019 года — за несколько месяцев до появления SARS-CoV-2 на рынке в Ухане., сообщает DW.
На странице также отмечается: «По всем научным стандартам, если бы существовали доказательства естественного происхождения (вируса SARS-CoV-2. – Ред.), они бы уже были обнародованы. Но их нет».​
Кроме того, страница содержит резкую критику Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), утверждая, что она «поддалась давлению Коммунистической партии Китая и поставила политические интересы КНР выше своих международных обязательств».
Администрация Трампа также обвиняет Энтони Фаучи, бывшего медицинского советника при Джо Байдене, в попытках дискредитировать версию о лабораторном происхождении SARS-CoV-2 и продвижении противоположной точки зрения — о естественном происхождении вируса.​
Ранее, 12 марта, немецкие газеты Süddeutsche Zeitung и Zeit сообщили, что Федеральная разведывательная служба Германии (BND) еще в 2020 году пришла к выводу о вероятности в 80-95% того, что вирус SARS-CoV-2 «сбежал» из лаборатории в Ухане. Глава BND Бруно Каль лично проинформировал об этом Ангелу Меркель, однако ведомство федерального канцлера решило не предавать эту информацию огласке.​
В декабре 2021 года канцлером стал Олаф Шольц, и Каль передал эти данные и ему. Однако только в конце 2024 года правительство Германии поручило внешним экспертам проверить выводы BND. Результаты этой проверки пока неизвестны.​
Китайские власти отреагировали на публикацию, призвав к сдержанности и заявив, что научные вопросы должны рассматриваться учеными. Они сослались на экспертов ВОЗ, которые побывали в Ухане и пришли к выводу, что утечка вируса из местной лаборатории была «крайне маловероятной».​
Между тем, Всемирная организация здравоохранения уже четыре года подчеркивает, что все гипотезы о происхождении вируса SARS-CoV-2 остаются в силе. В организации заявили, что поездка экспертов в Ухань является лишь началом расследования. ВОЗ в конце декабря 2024 года вновь призвала Китай «предоставить доступ ко всем данным, чтобы мы могли понять истоки COVID-19», назвав это моральным и научным долгом.