Իրանը պատրաստ է միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնության գալ ԱՄՆ հետ, եթե իր ազգային շահերը հաշվի առնվեն։ Այդ մասին ապրիլի 21-ին հայտարարել է Իրանի նախագահ Մահմուդ Փեզեշքիանը՝ հանդիպելով երկրի մարզպետների հետ։
«ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների վերաբերյալ՝ որոշակի շրջանակներում և ազգային շահերի պահպանման պայմանով, մենք պատրաստ ենք համաձայնության»,–ասել է նա, գրում է «Իզվեստիան»։
Իրանի ղեկավարը նաև ընդգծել է, որ եթե Վաշինգտոնը հրաժարվի հավասար պայմաններով համաձայնությունից, Թեհրանը կգնա սեփական ճանապարհով։
Ապրիլի 12-ին ավարտվել է Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունների առաջին փուլը՝ կապված պատժամիջոցների վերացման և միջուկային հարցերի հետ։ Հանդիպման ընթացքում ԱՄՆ նախագահի Միջին Արևելքի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը և Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին՝ Օմանի ԱԳ նախարար Բադր Բեն Համադ Ալ-Բուսաիդիի ներկայությամբ, փոխանակվել են իրենց կառավարությունների դիրքորոշումներով։
Երկրորդ փուլը կայացել է ապրիլի 19-ին Հռոմում։ Իրանի պատվիրակությանը կրկին ղեկավարել է Արաղչին, իսկ ԱՄՆ-ին ներկայացրել է Ուիթքոֆը։ Հաջորդ օրը ամերիկյան ABC News հեռուստաալիքը, հղում անելով Սպիտակ տան անանուն ներկայացուցչի վրա, հայտնել է, որ կողմերն արձանագրել են «շատ լավ» առաջընթաց։

Иран выражает готовность заключить соглашение с Соединенными Штатами Америки по ядерной программе, при этом подчеркивая необходимость учета национальных интересов страны. С соответствующим заявлением 21 апреля выступил президент Исламской Республики Махмуд Пезешкиан в ходе встречи с главами региональных администраций.
«Касательно переговоров с США, в определенных рамках и при условии соблюдения национальных интересов мы готовы к соглашению», — приводит его слова сайт президента Ирана.
Иранский лидер также подчеркнул, что в случае отказа Соединенных Штатов от равноправных условий соглашения, Тегеран продолжит действовать самостоятельно, сообщает издание «Известия».
Первый этап переговоров между представителями Ирана и США, посвященных снятию санкций и вопросам ядерной программы, завершился 12 апреля. В переговорах приняли участие спецпосланник президента США по Ближнему Востоку Стив Уиткофф и министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи, а также глава МИД Омана Бадр Бен Хамад Аль-Бусаиди, который выступил посредником в обсуждении позиций сторон.
Второй раунд диалога прошел 19 апреля в Риме. Делегацию Ирана снова возглавил Аракчи, а делегацию США — Уиткофф. Уже на следующий день американский телеканал ABC News, ссылаясь на анонимный источник в Белом доме, сообщил о «очень хорошем» прогрессе, достигнутом в ходе этой встречи.