ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պատասխանել է Արցախի մի շարք պետական կայքերի փակման վերաբերյալ հարցմանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«ՀՀ կառավարության 2013 թվականի դեկտեմբերի 26-ի «Ինտերնետ ցանցում պետական մարմինների պաշտոնական կայքերին ներկայացվող նվազագույն պահանջները հաստատելու մասին» թիվ 1521-Ն որոշման համաձայն` ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացվում են համապատասխան աշխատանքներ ՀՀ պետական մարմինների պաշտոնական կայքերի անվտանգության ապահովման ուղղությամբ»,–ասվում է մեկնաբանության մեջ։
Ավելի վաղ Yerevan.Today լրատվամիջոցը հաղորդել էր, որ Արցախի խորհրդարանի, արտգործնախարարության, կառավարության և պաշտպանության բանակի կայքերը հասանելի չեն։ Ըստ պարբերականի՝ Արցախի տեղեկատվական շտաբից տեղեկացրել են, որ այդ կայքերը փակվել են դեռևս 2024 թվականի փետրվարին՝ ՀՀ ԱԱԾ-ի որոշմամբ։
Այնուամենայնիվ, ԱԱԾ-ն չի պատասխանել մի շարք հարցերի՝ այդ թվում՝ արդյոք կայքերի փակման որոշումը կայացրել է հենց կառույցը, որն է եղել դրա պատճառը, եղել է արդյոք նման պահանջ Ադրբեջանի կողմից, ինչպես նաև՝ ինչ է եղել այդ կայքերում տեղադրված բովանդակության ու արխիվների ճակատագիրը։
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը լայնամասշտաբ հարձակում սկսեց Արցախի Հանրապետության վրա։ Հաջորդ օրը Ստեփանակերտն ընդունեց հրադադարի առաջարկը, իսկ սեպտեմբերի 24-ին սկսվեց հայերի բռնի տեղահանումը Լեռնային Ղարաբաղից։

22 Апрель 2025 - 11:42 AMT
Служба национальной безопасности Армении (СНБ) прокомментировала закрытие ряда официальных сайтов властей Арцаха, передаёт «Sputnik Армения».
В ответе СНБ ссылается на постановление правительства Армении №1521-Н от 26 декабря 2013 года, которым утверждены минимальные требования к официальным сайтам государственных органов в сети интернет. «В соответствии с этим решением СНБ Армении осуществляет работы по обеспечению безопасности официальных сайтов госорганов», — говорится в заявлении.
Ранее издание Yerevan.Today сообщило, что сайты парламента, МИД, правительства и армии обороны Арцаха стали недоступны. По данным издания, информационный штаб Арцаха сообщил, что данные сайты были закрыты ещё в феврале 2024 года по решению СНБ Армении.
Однако СНБ не ответила на ряд ключевых вопросов, в том числе — принимала ли она решение о закрытии сайтов, каковы были причины, было ли давление со стороны Азербайджана, а также что стало с контентом и архивами этих сайтов.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Республику Арцах. На следующий день Степанакерт согласился на предложение о перемирии. 24 сентября началась принудительная депортация армянского населения из Нагорного Карабаха.