Ռուսաստանում եւ ԱՊՀ-ում հեռահաղորդակցային ծառայությունների խոշորագույն օպերատոր «Կոմսթար-ՕՏՍ» (Միավորված հեռահամակարգեր) եւ առաջատար եվրոպական կապի օպերատորներից մեկը` «Telecom Italia Sparkle» ընկերությունը, որը մտնում է Telecom Italia խմբի մեջ, հայտարարել են հեռահար կապի իրենց ցանցերի միավորման եւ միջազգային հեռախոսաթրաֆիկի տարանցման ծառայությունների տրամադրման մասին: Ընկերությունները կսկսեն միմյանց ծառայություններ տրամադրել, որոնք թույլ կտան ձայնային թրաֆիկի ծավալները տարբեր ուղղություններով ուղղել:
Օպերատորները կփոխանակեն թրաֆիկի ծավալների վերաբերյալ կանխատեսումները` յուրաքանչյուր ուղղության վերաբերյալ ամսեկան րոպեների քանակի հաշվարկից ելնելով: Դա թույլ կտա ապահովել օպտիմալ ռեսուրսների հատկացումը, ինչն անհրաժեշտ է երկու օպերատորների ցանցերի արդյունավետ համագործակցության համար` երաշխավորելով թրաֆիկի հավասարաչափ բաշխումն ու հեռավոր կապի ծառայությունների բարձր որակը:
«2008թ. մենք շատ սեղմ ժամկետում կառուցեցինք եւ շահագործման հանձնեցինք հեռավոր կապի ցանցը ու ձեռնամուխ եղանք ծառայությունների տրամադրմանը մեր բաժանորդներին: Սակայն նախագծի հետագա զարգացման համար պետք է ավելացնել հիմնական կանալների հզորությունը եւ կատարելագործել IP-տրանսպորտի համակարգը: Այդ խնդրի լուծման շրջանակներում մենք պայմանագիր ենք կնքել եվրոպական հեռահաղորդակցային խոշորագույն օպերատորներից մեկի` Telecom Italia Sparkle-ի հետ, որն այժմ իրականացնում է Միջերկրածովյան տարածքի տարանցիկ միջազգային թրաֆիկի կեսը: Նման գործընկերությունը շատ կարեւոր է մեզ համար»,-ասել է «Կոմսթար-ՕՏՍ» ԲԲԸ-ի նախագահ Սերգեյ Պրիդանցեւը:
«Կոմսթար-ՕՏՍ»-ը Հայաստանի բջջային կապի երկրորդ օպերատոր «Ղ-Տելեկոմի» (ապրանքանիշը «ՎիվաՍել-ՄՏՍ) եւ «Կորնետ-AM» ինտերնետ-պրովայդերի հիմնական բաժնետերն է:

Крупнейший оператор телекоммуникационных услуг в России и СНГ «Комстар – Объединенные ТелеСистемы», и один из ведущих европейских операторов связи – компания «Telecom Italia Sparkle», входящая в группу Telecom Italia, объявили о заключении договора о присоединении своих сетей дальней связи и предоставлении услуги транзита международного телефонного трафика. В рамках данного договора, компании начнут предоставлять друг другу услугу, позволяющую направлять объемы голосового трафика по различным направлениям.
Операторы будут обмениваться прогнозами по объемам трафика из расчета количества минут в месяц применительно к каждому направлению. Это позволит обеспечить выделение оптимальных ресурсов, необходимых для эффективного взаимодействия сетей обоих операторов, гарантируя, равномерное распределение трафика и высокое качество услуг дальней связи.
«В 2008 году мы в кратчайшие сроки построили и ввели в эксплуатацию сеть дальней связи и приступили к предоставлению услуг своим абонентам. Однако для дальнейшего развития проекта необходимо наращивание мощности магистральных каналов и совершенствование системы IP-транспорта. В рамках решения этой задачи мы подписали договор о пропуске трафика с одним из крупнейших европейских телекоммуникационных операторов – Telecom Italia Sparkle, на долю которого сейчас приходится около половины всего транзитного международного трафика в Средиземноморском регионе. Такое партнерство очень важно для нас», – сказал Сергей Приданцев, президент ОАО «Комстар-ОТС».
«Комстар-ОТС», является основным акционером второго оператора сотовой связи Армении «К-Телеком» (торговая марка «ВиваСелл-МТС») и интернет-провайдера «Корнет-АМ».