Մայիսի 25-ին արդեն երրորդ անգամ Հայաստանում անցկացվելու է Mini Whoop Drone Racing ամենամյա FPV դրոնների մրցարշավը։ Մրցարշավն անցկացվում է «Արմդրոն համայնքի» նախաձեռնությամբ և Ucom-ի աջակցությամբ։
Մրցարշավի կիսաեզրափակիչ փուլը տեղի կունենա մայիսի 24-ին: Մասնակցել կարող են 12–18 տարեկան դպրոցականները և երիտասարդները՝ լրացնելով գրանցման հայտը:
Մրցարշավի նպատակն է Հայաստանում զարգացնել միջազգային մակարդակով ճանաչված FPV Drone Racing սպորտաձևը, բարձրացնել ԱԹՍ-ների մասին իրազեկվածության ու կիրառման մակարդակը, կատարելագործել FPV օպերատորների մասնագիտական հմտությունները, ստեղծել հարթակ մասնագետների միջև կապի, փորձի փոխանակման և համագործակցության համար, ինչպես նաև խթանել պատանիների հետաքրքրվածությունը տեխնոլոգիական ոլորտի հանդեպ։
«Արմդրոն համայնքն» իր առաքելությունն է համարում FPV դրոնների կրթական սպորտային միջավայրի ձևավորումը։ Կազմակերպությունն անվճար հայալեզու վիդեոդասեր է ստեղծում, տարբեր միջոցառումներ և մրցույթներ կազմակերպում, դեռահասներին և մեծահասակներին FPV դրոնների վարում, հավաքում և սպասարկում է ուսուցանում։
Նախորդ մրցարշավերի արդյունքում համայնքին միացել է մոտ 100 նոր ուսանող, իսկ նախորդ տարվա մասնակիցներն ամբողջ տարին պատրաստվել են այս տարվա մրցույթին ավելի լավ արդյունք գրանցելուն և Հայաստանից դուրս մրցույթներին ներկայանալուն:
Նկատելով պատանիների պատրաստակամությունն ու մարզվելու ցանկությունը՝ համայնքն ինտենսիվ կազմակերպում է մարզումներ, որոնք խրախուսում են երեխաներին և մեծահասակներին ակտիվորեն մասնակցել և զարգացնել իրենց կարողությունները:
«Ucom-ի կորպորատիվ պատասխանատվության քաղաքականության մեջ կարևոր դեր է խաղում տեխնոլոգիական կրթության խթանումը երիտասարդների միջև։ Կարծում եմ դրոնների սպասարկումն ու կառավարումը շատ արդիական, կարևոր ու արժեքավոր փորձառություն է այսօրվա աշխարհում։ Այս ոլորտով հետաքրքրվող երիտասարդները որակյալ գիտելիքներ ու հմտություններ ստանալու շնորհիվ վստահաբար կկարողանան մեծ հաջողությունների հասնել ու մեծ օգուտներ բերել Հայաստանին», – նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Ամեն տարի մեր համայնքը գրանցում է նորանոր արդյունքներ, ընկերական և փոխօգնության միջավայրը տարեց տարի ընդլայնվում է, ու մեր փոքր, բայց հստակ քայլերով մենք շարժվում ենք առաջ, հնարավորություն տալով պատանիներին և երիտասարդներին մասնագիտանալ այս ոլորտում և մրցել աշխարհում ուժեղագույն մարզիկների հետ, զարգացնել հայաստանում FPV դրոնների կրթական և սպորտային միջավայրը», – ասել է «Արմդրոն համայնք» ՀԿ-ի հիմնադիր Հայկ Կարապետյանը։
Այս տարվա մրցարշավին մասնակցելու են նաև Վրաստանի FPV Drone Racing ֆեդերացիայի ներկայացուցիչները։ Հայաստանցի լավագույն մասնակիցները նաև հնարավորություն կունենան ներկայացնել երկիրը Թբիլիսիում այս տարի կայանալիք մրցարշավին:
«ArmDrone համայնք» ՀԿ-ն հիմնադրվել է 2022թ-ին՝ նպատակ ունենալով տեխնոլոգիական այս ժամանակաշրջանում Հայաստանում զարգացնել ԱԹՍ-ների դերը և կիրառությունը տարբեր բնագավառներում, հիմնել համայնք՝ զարգացնելու անօդաչու թռչող սարքերի մշակույթը, ձևավորելու միջազգային Drone Racing սպորտաձևը, կրթելու որակյալ մասնագետների:

25 мая в Армении в третий раз состоится ежегодная гонка FPV-дронов «Mini Whoop Drone Racing». Соревнование проводится по инициативе ArmDrone-сообщества при поддержке Ucom.
Полуфинальный этап гонки пройдет 24 мая. Участвовать могут школьники и молодежь в возрасте 12–18 лет, заполнив регистрационную форму.
Цель гонки — развитие в Армении FPV Drone Racing – международно признанного вида спорта, повышение уровня осведомленности о БПЛА, совершенствование профессиональных навыков операторов FPV, создание платформы для общения, обмена опытом и сотрудничества между специалистами, а также стимулирование интереса подростков к технологической сфере.
Сообщество ArmDrone считает своей миссией создание образовательной и спортивной среды для операторов FPV-дронов. Организация создает бесплатные видеоуроки на армянском языке, проводит различные мероприятия и соревнования, обучает подростков и взрослых управлению, сборке и обслуживанию FPV-дронов.
По итогам предыдущих гонок к сообществу присоединилось около 100 новых учеников, а прошлогодние участники готовились к соревнованию в этом году, чтобы улучшить свои результаты и представлять Армению на международных гонках.
Заметив готовность подростков и их желание тренироваться, сообщество активно организует тренировки, которые побуждают детей и взрослых участвовать и развивать свои способности.
«Продвижение технологического образования среди молодежи играет важную роль в политике корпоративной ответственности Ucom. Я считаю, что управление и обслуживание дронов — это очень актуальный, важный и ценный опыт в современном мире. Молодежь, интересующаяся этой сферой, благодаря качественным знаниям и навыкам наверняка сможет достичь больших успехов и принести значительную пользу Армении», — отметил генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
«Каждый год наше сообщество достигает новых результатов, дружеская и взаимовыгодная среда с каждым годом расширяется. Небольшими, но уверенными шагами мы движемся вперед, предоставляя подросткам и молодежи возможность специализироваться в этой области, соревноваться с лучшими спортсменами мира и развивать образовательную и спортивную среду для FPV-дронов в Армении», — сказал основатель «ArmDrone сообщества» Айк Карапетян.
Отметим, что в гонке этого года также примут участие представители Федерации FPV Drone Racing Грузии. Лучшие армянские участники также получат возможность представить страну на гонке в Тбилиси, которая пройдет в этом году.
НПО «ArmDrone сообщество» было основано в 2022 году с целью развития роли и применения БПЛА в различных сферах в Армении в эту технологическую эпоху, создания сообщества, формирования культуры беспилотных летательных аппаратов и развития международно признанного вида спорта Drone Racing, а также подготовки квалифицированных специалистов