Ռուսաստանի կրթության նախարարությունը մշակել է հրամանագրի նախագիծ, ըստ որի՝ միգրանտների երեխաներին մանկապարտեզ ընդունվելուց պահանջվելու է բժշկական եզրակացություն վարակիչ հիվանդությունների բացակայության մասին: Նախագիծը հրապարակվել է իրավական ակտերի նախագծերի պորտալում և նպատակ ունի պաշտպանել շրջապատող մարդկանց:
«Ծնողը (ծնողները), երաշխավորող (երաշխավորողները) ներկայացուցիչը (ներկայացուցիչները)՝ հանդիսացող օտարերկրյա քաղաքացի կամ քաղաքացիություն չունեցող անձ, ներկայացնում է՝ բժշկական եզրակացություն երեխայի մոտ վարակիչ հիվանդությունների բացակայության մասին, որոնք կարող են վտանգել շրջապատողներին և որոնք սահմանված են Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության կողմից լիազորված դաշնային գործադիր մարմնի կողմից, համաձայն 2011 թվականի նոյեմբերի 21-ի դաշնային օրենքի №323-ФЗ-ի 43-րդ հոդվածի 2-րդ մասի», -նշված է նախագծում, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Փաստաթղթի բացատրական գրության մեջ ընդգծվել է, որ այս փոփոխությունները կնպաստեն մանկապարտեզներում համաճարակաբանական անվտանգ պայմանների ապահովմանը:
Բացի այդ, միգրանտ ծնողները պարտավոր են ներկայացնել իրենց երեխայի՝ Ռուսաստանի տարածքում օրինական գտնվելու իրավունքը հաստատող փաստաթղթերի պատճենները, երեխայի ՍՆԻԼՍ-ի պատճենը և, առկայության դեպքում, աշխատունակությունը հաստատող փաստաթղթերի պատճենները:
Փաստաթղթերը պետք է լինեն ռուսերենով կամ կցված լինեն նոտարական վավերացված թարգմանությամբ: Թերի փաթեթ ներկայացնելու դեպքում կրթական հաստատությունը կվերադարձնի դիմումը՝ առանց քննարկման:

Минпросвещения Российской Федерации разработало проект приказа, предусматривающий необходимость предоставления медицинского заключения об отсутствии инфекционных заболеваний у детей иностранных граждан при их зачислении в детские сады. Как указано в проекте, размещенном на портале проектов нормативных правовых актов, такие меры направлены на защиту окружающих.
«Родитель (родители) (законный (законные) представитель (представители) ребенка, являющегося иностранным гражданином или лицом без гражданства, предъявляют: медицинское заключение об отсутствии у ребенка, являющегося иностранным гражданином или лицом без гражданства, инфекционных заболеваний, представляющих опасность для окружающих, предусмотренных перечнем, утвержденным уполномоченным правительством Российской Федерации федеральным органом исполнительной власти в соответствии с частью 2 статьи 43 федерального закона от 21 ноября 2011 г. №323-ФЗ "Об основах охраны здоровья граждан в Российской Федерации"», — говорится в документе.
В пояснительной записке к проекту отмечается, что данные изменения направлены на создание безопасной с эпидемиологической точки зрения среды в детских садах для всех воспитанников.
Также предусмотрено, что родители мигрантов должны будут предоставить копии документов, подтверждающих законность пребывания их ребенка на территории России, СНИЛС ребенка, а также копии документов, подтверждающих занятость родителей, если таковая имеется. Все документы должны быть представлены на русском языке либо сопровождаться нотариально заверенным переводом. В случае предоставления неполного пакета документов образовательная организация будет возвращать заявление без рассмотрения.