ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Վատիկանում Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ, իր տպավորությամբ, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պատրաստ չէ ավարտել պատերազմը։
Դոնալդ Թրամփն ու Վլադիմիր Զելենսկին հանդիպել են Վատիկանում՝ Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի հուղարկավորությունից առաջ։ Այս զրույցը ԱՄՆ և Ուկրաինայի ղեկավարների առաջին դեմ առ դեմ հանդիպումն է եղել Սպիտակ տանը փետրվարին տեղի ունեցած լարված քննարկումից հետո, հայտնում է Euronews-ը։
Հանդիպումը, որը անցկացվել է դռնփակ ռեժիմով, տևել է մոտ 15 րոպե, որից հետո կողմերը հանդես են եկել հայտարարություններով։
Վլադիմիր Զելենսկին հանդիպումը բնութագրել է որպես «խորհրդանշական» և ընդգծել է, որ այն «պոտենցիալ ունի մուտք գործելու պատմություն, եթե ընդհանուր արդյունքներ արձանագրվեն»։
Իսկ Դոնալդ Թրամփը իր Truth Social հարթակում գրել է, որ իր տպավորությամբ՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը չի ցանկանում ավարտել պատերազմը։
«Վերջին օրերին քաղաքացիական բնակչությամբ շրջանները հրթիռակոծելու համար ոչ մի պատճառ չի եղել։ Գուցե նրա հետ պետք է այլ կերպ գործել՝ «բանկային սեկտորի» կամ «երկրորդական պատժամիջոցների» միջոցով» — գրել է ԱՄՆ նախագահը։
Զելենսկու և Թրամփի հանդիպումից հետո Ռուսաստանի նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ «ռուսական կողմը պատրաստ է Ուկրաինայի հետ բանակցային գործընթացի վերսկսմանն առանց նախապայմանների»։
ԱՄՆ-ն շարունակում է ճնշում գործադրել Ուկրաինայի և Ռուսաստանի վրա՝ նպատակ ունենալով հնարավորինս արագ խաղաղ համաձայնագիր կնքել պատերազմը ավարտելու համար, սակայն, ինչպես նշել է պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, եթե առաջընթաց չգրանցվի, Վաշինգտոնը կարող է դուրս գալ բանակցություններից:
«Այս շաբաթը կենսական նշանակություն ունի, — հայտարարել է նա ապրիլի 27-ին NBC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում: — Այս շաբաթ մենք պետք է որոշենք, ցանկանում ենք մնալ ներգրավված այս նախագծում, թե ժամանակն է կենտրոնանալու այլ, ոչ պակաս, իսկ գուցե ավելի կարևոր հարցերի վրա», գրում է Deutsche Welle-ն։
Միևնույն ժամանակ, Ռուբիոն չի նշել, թե որքան ժամանակ է մնացել Կիևի և Մոսկվայի համար համաձայնության հասնելու: Նա շեշտել է, որ հստակ ժամկետ նշանակելը «հիմարություն» կլիներ:
Խոսելով հնարավոր համաձայնագրի մասին՝ պետքարտուղարը նշել է, որ նպատակին դեռ չեն հասել:
«Կան հույսի հիմքեր, սակայն, իհարկե, կան նաև իրատես լինելու պատճառներ։ Մենք մոտ ենք, բայց ոչ բավականաչափ։ ԱՄՆ-ն չի կարող շարունակել ժամանակ և ռեսուրսներ ներդնել մի նախագծում, որը չի հաջողվի», — ավելացրել է Ռուբիոն:
Բացի այդ, Ռուբիոն նշել է, որ Ռուսաստանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցների չկիրառումը պայմանավորված է դիվանագիտական ուղիները բաց պահելու փորձով: Նրա խոսքով, «եթե համաձայնություն չհասցվի, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներն ունի հնարավորություն քայլեր ձեռնարկելու նրանց դեմ, ովքեր չեն ցանկանում խաղաղություն»:
Մեկուկես շաբաթ առաջ Մարկո Ռուբիոն արդեն զգուշացրել էր, որ ԱՄՆ-ն կարող է դադարեցնել իր միջնորդական ջանքերը, եթե առաջիկա օրերին առաջընթաց չգրանցվի: Նույն օրը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նույնպես նշել էր, որ կողմերի երկուսի պատրաստակամության բացակայության դեպքում Վաշինգտոնը չի շարունակի իր միջնորդական առաքելությունը:
Վերջին օրերին ռուսական բանակը ուժեղացրել է հարվածները Ուկրաինայի տարածքի վրա։ Մեկ հրթիռակոծության հետևանքով Կիևում նախորդ շաբաթ զոհվել է առնվազն 12 մարդ։

Президент США Дональд Трамп после встречи с президентом Украины Владимиром Зеленским в Ватикане заявил, что, по его впечатлениям, президент России Владимир Путин не готов закончить войну.
Трамп и Зеленский встретились в Ватикане накануне траурной церемонии прощания с Папой Римским Франциском. Это была их первая личная встреча после напряжённых переговоров в Белом доме в феврале, сообщает Euronews.
Переговоры проходили за закрытыми дверями и длились около 15 минут, после чего стороны выступили с заявлениями.
Владимир Зеленский охарактеризовал встречу как «символическую» и отметил её «потенциал войти в историю при достижении общих результатов».
Трамп в социальной сети Truth Social написал, что, по его мнению, Путин не желает завершать конфликт.
«Не было никакой причины для недавних ракетных ударов по районам с гражданским населением. Возможно, следует действовать иначе — через "банковский сектор" или "вторичные санкции"», — отметил президент США.
После встречи пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что «российская сторона готова к возобновлению переговорного процесса с Украиной без предварительных условий».
США продолжают оказывать давление на Украину и Россию, чтобы как можно скорее заключить мирное соглашение. Однако, как отметил государственный секретарь Марко Рубио, если прогресса не будет, «Вашингтон может выйти из переговоров».
«Эта неделя имеет решающее значение», — заявил он 27 апреля в интервью телеканалу NBC. — «Нам предстоит решить, продолжать ли участие в этом проекте или сосредоточиться на других, возможно более важных вопросах», — передает Deutsche Welle.
При этом Рубио не уточнил, сколько времени осталось у Киева и Москвы для достижения соглашения, подчеркнув, что устанавливать строгие сроки было бы «глупо».
Говоря о потенциальном соглашении, госсекретарь отметил, что «есть основания для надежды, но также причины для реализма». «Мы близки, но недостаточно. США не могут продолжать тратить время и ресурсы на проект, который может не увенчаться успехом», — добавил он.
Кроме того, Рубио отметил, что отказ от новых санкций против России обусловлен стремлением сохранить открытыми дипломатические каналы. «Если соглашение не будет достигнуто, у США есть возможность предпринять меры против тех, кто не желает мира», — заявил он.
Около полутора недель назад Марко Рубио уже предупреждал, что США могут прекратить посреднические усилия, если в ближайшие дни не будет прогресса. В тот же день президент Дональд Трамп также заявил, что Вашингтон прекратит свою миссию при отсутствии готовности сторон.
В последние дни российские войска усилили удары по территории Украины: в результате одного из ракетных обстрелов в Киеве на прошлой неделе погибли не менее 12 человек.