Արհեստական բանականության զարգացման հետևանքով մոտ 300 միլիոն մարդ կարող է կորցրել իր աշխատանքը։ Այդպիսի գնահատական է տվել Goldman Sachs-ի մասնագետները, հայտնում է Forbes-ը։
Փորձագետների կանխատեսմամբ՝ աշխարհի աշխատաշուկայի մոտ 25 տոկոսը կավտոմատացվի։ Միևնույն ժամանակ, նրանք ընդգծել են, որ ֆիզիկական աշխատանք պահանջող մասնագիտությունները՝ շինարարները, մոնտաժողները և սպասարկման ոլորտի աշխատակիցները, ամենաքիչը կտուժեն դրանից։
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենտը նշել է, որ ԱԲ-ն կարող է բարձրացնել Ամերիկայի մրցունակությունը։ Նրա կանխատեսմամբ՝ մինչև 2040 թվականը ԱԲ-ն կավտոմատացնի կամ էապես կվերափոխի աշխատատեղերի 50-60 տոկոսը, իսկ անընդհատ նորարարությունների դեպքում մինչև 2050 թվականը ավտոմատացման մակարդակը կարող է հասնել 80 տոկոսի և ավելի։
Փորձագետները նշում են, որ որոշ մասնագիտություններ կվերանան ԱԲ-ի զարգացման պատճառով։ Ամենամեծ վտանգի տակ են հայտնվում տվյալների մուտքագրումով, պլանավորմամբ և հաճախորդների սպասարկմամբ զբաղվողները, քանի որ այս գործառույթները արդեն սկսում են կատարել չաթ-բոթերն ու ռոբոտացված ավտոմատացման տեխնոլոգիաները։
2024 թվականին Պետական քաղաքականության հետազոտությունների ինստիտուտը հայտարարել է, որ վարչական առաջադրանքների 60 տոկոսը հնարավոր է ավտոմատացնել։ Black Rock-ի գլխավոր տնօրեն Լարի Ֆինքը նշել է, որ ընկերությունը օպտիմալացնում է հետընթաց գրասենյակային գործառույթները ԱԲ-ի միջոցով՝ նվազեցնելով ծախսերը։ Այս ոլորտներում պահանջվող կրկնվող տվյալների մշակումն առաջիկայում կդառնա հնացած ԱԲ-ի ճշգրտության աճի հետևանքով։
Նշվում է նաև, որ ԱԲ-ն արդեն ունակ է զբաղվել հաշվապահական հաշվառումով, ֆինանսական մոդելավորմամբ և բազային տվյալների վերլուծությամբ՝ ավելի արագ մշակելով թվեր և պատրաստելով հաշվետվություններ։
JPMorgan Chase-ի գլխավոր տնօրեն Ջեյմի Դայմոն կանխատեսել է, որ մինչև 2030 թվականը բանկային ոլորտի վերլուծական պաշտոնների մոտ 20 տոկոսը կհայտնվի վտանգի տակ։
Բացի դրանից, ավտոմատացման կանցնի իրավաբանական օգնականների աշխատանքը, պայմանագրերի կազմումը և իրավաբանական հետազոտությունները։ Harvey և CoCounsel գործիքները կարող են փաստաթղթերի վերլուծությունն իրականացնել 90 տոկոսի ճշգրտությամբ։ Bridgewater հիմնադրամի հիմնադիր Ռեյ Դալիոն նշել է, որ ԱԲ-ն կարող է վերլուծել հսկայական տվյալների հավաքածուներ, վտանգի տակ դնելով գիտական և խորհրդատվական հետազոտական պաշտոնները։
Կանխատեսվում է նաև, որ մինչև 2035 թվականը լրատվամիջոցների ոլորտում կավտոմատացվի մոտ 30 տոկոս աշխատատեղ։ Չնայած ԱԲ-ի ստեղծած բովանդակությունը շուտով գերակշռելու է գովազդում, ստեղծագործական արվեստը դեռ երկար կպահպանի մարդկային ներգրավվածությունը։
Վերջապես, Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի զեկույցում նշվում է, որ մինչև 2040 թվականը ծրագրավորման ոլորտում հնարավոր կլինի ավտոմատացնել առաջադրանքների մինչև 40 տոկոսը, սակայն բարդ նորարարական նախագծերը դեռ կպահանջեն մարդկային մասնակցություն։
Բացի այդ, ԱԲ-ն կարող է վտանգել բժշկական ոլորտը․ Lancet-ի հետազոտության համաձայն՝ մինչև 2035 թվականը կվերանա բժշկական վարչական գործառույթների մինչև 25 տոկոսը։ Կրթության ոլորտում կանխատեսվում է, որ մինչև 2040 թվականը ավտոմատացման կենթարկվի աշխատատեղերի միայն 10 տոկոսը։

28 Апрель 2025 - 07:55 AMT
Из-за развития искусственного интеллекта около 300 миллионов человек могут остаться без работы. Такую оценку дали специалисты из Goldman Sachs, передает «Forbes».
Эксперты прогнозируют, что автоматизация затронет примерно 25% всех рабочих мест в мире. При этом они подчеркнули, что физически трудоемкие специальности, такие как строители, монтажники и сотрудники сферы обслуживания, окажутся наименее подвержены риску, сообщает Униан.
По словам министра финансов США Скотта Бессента, ИИ способен усилить конкурентоспособность США. По его прогнозам, к 2040 году автоматизации или значительным изменениям подвергнутся 50-60% рабочих мест, а к 2050 году, при постоянных инновациях, уровень автоматизации может достичь 80% и выше.
Специалисты также отмечают, что искусственный интеллект вытесняет некоторые профессии. Наибольший риск угрожает работникам, занимающимся вводом данных, планированием и обслуживанием клиентов, поскольку их функции уже начинают выполнять чат-боты и технологии роботизированной автоматизации.
Институт исследований государственной политики в своем докладе за 2024 год сообщил, что 60% административных функций можно автоматизировать. Ларри Финк, генеральный директор Black Rock, заявил, что компания оптимизирует работу бэк-офиса с помощью ИИ, снижая издержки. По мнению экспертов, такие позиции, связанные с рутинной обработкой данных, скоро исчезнут благодаря совершенствованию точности искусственного интеллекта.
Также сообщается, что ИИ уже способен выполнять бухгалтерские расчеты, финансовое моделирование и базовый анализ данных, обрабатывая информацию и формируя отчеты быстрее людей.
Генеральный директор JPMorgan Chase Джейми Даймон предсказал, что к 2030 году около 20% аналитических позиций в банковском секторе будут под угрозой автоматизации.
Кроме того, автоматизации подвергнется работа помощников юристов, составление контрактов и проведение юридических исследований. Инструменты Harvey и CoCounsel способны обрабатывать документы с точностью 90%. Рэй Далио, основатель хедж-фонда Bridgewater, отметил, что ИИ может анализировать большие массивы данных, ставя под угрозу исследовательские должности в науке и консалтинге.
Прогнозируется также, что к 2035 году в СМИ будет автоматизировано около 30% рабочих мест. Хотя контент, созданный ИИ, станет преобладать в рекламе, авторские формы искусства сохранятся дольше, замедляя полную автоматизацию отрасли.
В отчете Всемирного экономического форума отмечается, что к 2040 году возможно автоматизировать до 40% задач в сфере программирования, однако сложные инновационные проекты по-прежнему будут требовать человеческого участия.
Кроме того, ИИ угрожает медицинской сфере: как сообщается в исследовании Lancet, до 25% административных медицинских функций исчезнет к 2035 году, тогда как непосредственный уход за пациентами останется за людьми. В образовании, по прогнозам журналистов, к 2040 году автоматизируется лишь 10% задач.
Ранее был опубликован материал о профессиях, которые в ближайшие пять лет могут быть вытеснены ИИ. Был составлен перечень из 11 специальностей. При этом в ряде отраслей, несмотря на внедрение искусственного интеллекта, участие человека останется необходимым.