Հայաստանի առաջին ազգային արբանյակը՝ «Հայասաթ-1»-ը, ապրիլի 26-ին իր վերջին անցումն է կատարել Կարմանի գծով (տիեզերքի պայմանական սահմանը) և ավարտել իր առաքելությունը: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Բազումք» տիեզերական հետազոտությունների լաբորատորիան։
Արբանյակը ստեղծվել է «Բազումք» տիեզերական հետազոտությունների լաբորատորիայի և Գիտական նորարարության և կրթության կենտրոնի ջանքերով:
«Մենք խորապես հպարտ ենք «Հայասաթ-1»-ով և շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ովքեր աջակցել են այս պատմական առաքելությանը։ Սա միայն սկիզբն է։
Արձակումից ի վեր, մթնոլորտային դիմադրության պատճառով, մեր արբանյակի, ինչպես և Երկրին մոտ պտտվող բոլոր արբանյակների ուղեծրերի բնականոն իջնելը տեղի է ունեցել սպասվածից ավելի արագ՝ այս տարիներին ռեկորդային արեգակնային ակտիվության պատճառով, ինչը առավել տաքացրել է մթնոլորտը, փքել այն և մեծացրել դիմադրությունը։
Այդուհանդերձ, «Հայասաթ-1»-ը կատարեց իր առաքելությունը և տվեց մեզ անհրաժեշտ արժեքավոր տեղեկություներն ու փորձը, ինչը մեզ թույլ կտա շարժվել առաջ դեպի ավելի մեծ և ավելի հավակնոտ նպատակներ։ Շնորհակալ ենք ողջ Հայասաթ թիմին այս պատմական առաքելությունն իրականություն դարձնելու համար»,- ասված է գրառման մեջ:
«Բազումք» լաբորատորիան ընդգծել է, որ «Հայասաթ-1»-ի արձակումը նոր էջ է բացել Հայաստանի տիեզերական հետազոտությունների ոլորտում, դառնալով կարևոր քայլ դեպի ավելի լայնածավալ և հավակնոտ ծրագրերի իրագործում:
«Հայասաթ-1»-ը՝ լաբորատորիայում հավաքված առաջին հայկական արբանյակն է։ Այն ուղեծիր էր դուրս բերվել (մոտ 550 կմ բարձրության վրա) 2023–ի դեկտեմբերին, 5 տարի ծառայության ժամկետով։ Այն պատկանում է փոքր խորանարդաձև արբանյակների դասին (cubesat)։

Первый национальный спутник Армении, Айасат-1, 26 апреля в последний раз пересек линию Кармана (условную границу космоса) и официально завершил свою миссию. Об этом сообщила лаборатория космических исследований «Базумк» на своей странице в Facebook.
Спутник был создан усилиями лаборатории космических исследований «Базумк» и Центра научных инноваций и образования.
«Мы глубоко гордимся Айасат-1 и благодарны всем, кто поддержал эту историческую миссию. Это лишь начало.
С момента запуска из-за атмосферного сопротивления естественное снижение орбиты нашего спутника, как и всех спутников, вращающихся близко к Земле, происходило быстрее, чем ожидалось, из-за рекордной солнечной активности последних лет, что вызвало нагрев и расширение атмосферы, увеличив сопротивление.
Тем не менее, Айасат-1 выполнил свою миссию и предоставил нам ценные данные и опыт, что позволит нам двигаться дальше к более крупным и амбициозным целям. Благодарим всю команду Айасат за то, что сделали эту историческую миссию реальностью», — говорится в сообщении.
Лаборатория «Базумк» подчеркнула, что запуск Айасат-1 открыл новую страницу в космических исследованиях Армении, став важным шагом на пути к реализации более масштабных и амбициозных программ.
Айасат-1 стал первым армянским спутником, собранным в лаборатории. Он был выведен на орбиту (на высоте около 550 км) в декабре 2023 года со сроком службы пять лет. Принадлежит к классу малых спутников кубической формы (CubeSat).