Վաշինգտոնի դաշնային դատավորը պարտադրել է ԱՄՆ Գլոբալ մեդիայի գործակալությանը (ԳՄԱ) փոխանցել Կոնգրեսի կողմից արդեն իսկ հատկացված միջոցները «Ազատ Եվրոպա/Ազատություն ռադիոկայանին» (ՌԱԶ/ԱՌ)։
Դատավոր Ռոյս Լամբերթը ժամանակավոր արգելանքի որոշում է արձակել՝ հայտարարելով, որ «Կոնգրեսի որոշմամբ հատկացված միջոցները պետք է փոխանցվեն ՌԱԶ/ԱՌ-ին»։ Նա նշել է, որ նախագահ Թրամփը նույնպես ստորագրել է այդ մասին օրինագիծ։ Դատական ակտը վերաբերում է 12 միլիոն դոլարին, որոնք նախատեսված են եղել տրամադրել ապրիլին, հայտնում է «Էխո Կաոկազան»։
Սպիտակ տան ներկայացուցիչները հրաժարվել են մեկնաբանել դատական որոշումը։
«Այսօրվա որոշումը, որով պարտադրվում է ԳՄԱ-ին տրամադրել ՌԱԶ/ԱՌ-ի տարեկան բյուջեից ամսական գումարը, որն ընդունված է Կոնգրեսի կողմից, նշանակում է, որ մեր լրագրողները կշարունակեն իրենց աշխատանքը՝ բռնապետերին ու բռնակալներին պատասխանատվության ենթարկելու համար, – նշվում է ՌԱԶ/ԱՌ-ի նախագահ Սթիվեն Կապուսի հայտարարության մեջ։ – Մենք ակնկալում ենք անհապաղ ստանալ ապրիլին չտրամադրված միջոցները, քանի որ այդ ամսում ստիպված ենք եղել աշխատակիցներին ուղարկել հարկադիր արձակուրդի և կրճատել ծրագրերը այն տարածաշրջաններում, որոնք կարևոր են ԱՄՆ ազգային անվտանգության համար»։
Մարտին ՌԱԶ/ԱՌ-ի խնամակալ կազմակերպությունը՝ ԳՄԱ-ն, սառեցրել էր մոտ 75 միլիոն դոլար՝ հատկացված ընթացիկ ֆինանսական տարում։ Որոշումը հիմնավորվել է նախագահ Թրամփի հրամանով՝ ուղղված հարկատուների միջոցների անարդյունավետ ծախսի կրճատմանը։
ՌԱԶ/ԱՌ-ն վիճարկել է ԳՄԱ ղեկավարության գործողությունների օրինականությունը Վաշինգտոնի դաշնային շրջանի դատարանում։ Մարտի 25-ին դատավոր Լամբերթը որոշում է կայացրել հօգուտ ռադիոկայանի, սակայն գործակալությունը հրաժարվել է տրամադրել գումարը՝ այն կապելով անընդունելի պայմանների հետ։ Դրա արդյունքում ՌԱԶ/ԱՌ-ն ստիպված է եղել կրկին դիմել դատարան։
«Մենք շարունակելու ենք դատական գործընթացը և համագործակցել ԳՄԱ-ի հետ՝ ապահովելու մնացած ֆինանսական տարվա վճարումները», – ընդգծել է Սթիվեն Կապուսը։
«Ազատ Եվրոպա/Ազատություն ռադիոկայանը» անկախ մեդիակորպորացիա է, որի աշխատանքը ֆինանսավորվում է Կոնգրեսի հատկացումներից՝ ԱՄՆ Գլոբալ մեդիայի գործակալության միջոցով։ 2025 թվականի մարտի 14-ին նախագահ Թրամփը ստորագրել է հրաման՝ յոթ պետական գործակալությունների, այդ թվում՝ ԳՄԱ-ի, գործունեության կրճատման մասին։ Դրանից հետո ՌԱԶ/ԱՌ-ի գործունեությունն ապահովող Կոնգրեսի կողմից հաստատված դրամաշնորհը դադարեցվել է։

30 Апрель 2025 - 08:25 AMT
Федеральный судья в столице США обязал Агентство по глобальным медиа Соединенных Штатов (USAGM) перечислить Радио Свободная Европа/Радио Свобода (RFE/RL) средства, ранее утвержденные Конгрессом США.
Судья Ройс Ламберт вынес временный запретительный ордер, согласно которому «средства, выделенные решением Конгресса, должны быть переданы RFE/RL». Он также напомнил, что соответствующий законопроект был подписан президентом Дональдом Трампом. Решение суда касается суммы в 12 миллионов долларов, которая подлежала выплате в апреле.
В администрации США отказались от комментариев по поводу решения суда.
«Сегодняшнее решение, предписывающее USAGM выделить месячную сумму из ежегодного бюджета RFE/RL, определенного Конгрессом, означает, что наши журналисты смогут продолжать свою работу, призывая диктаторов и деспотов к ответу, – говорится в заявлении президента RFE/RL Стивена Капуса. – Мы надеемся безотлагательно получить не выданные в апреле средства, поскольку в этом месяце мы были вынуждены отправить сотрудников в вынужденный отпуск и сократить программы для регионов, имеющих критическое значение для национальной безопасности США».
В марте временное руководство USAGM, являющегося попечителем RFE/RL, заморозило около 75 миллионов долларов, которые Конгресс выделил на текущий финансовый год. Это было обосновано указом президента Трампа, направленным на сокращение нецелевого использования средств налогоплательщиков.
RFE/RL подала иск в федеральный окружной суд Вашингтона, оспаривая действия USAGM. 25 марта судья Ламберт поддержал позицию медиакорпорации, однако агентство отказалось передавать средства, выдвинув неприемлемые условия. В ответ RFE/RL подала повторный иск. «Мы будем продолжать судебные действия и сотрудничать с USAGM с тем, чтобы обеспечить выплаты в оставшуюся часть финансового года», – подчеркнул Стивен Капус.
Радио Свободная Европа/Радио Свобода, в том числе Русская служба, представляет собой независимую медиакорпорацию, деятельность которой финансируется за счет ассигнований Конгресса США через USAGM. 14 марта 2025 года президент Дональд Трамп подписал указ о сокращении деятельности семи государственных агентств, включая USAGM. После этого последовало уведомление об отмене гранта, утвержденного Конгрессом и обеспечивающего деятельность RFE/RL.