Ռուսաստանի Պետդումայի աշխատանքի, սոցիալական քաղաքականության և վետերանների հարցերի հանձնաժողովի ղեկավար Յարոսլավ Նիլովը ներկայացրել է օրինագիծ, որի համաձայն՝ միգրանտները ՌԴ սահմանը անցնելիս պետք է ներկայացնեն տեղեկանքներ ՄԻԱՎ-ի ու տուբերկուլյոզի բացակայության մասին։
Ներկայումս գործող կարգավորումները նախատեսում են, որ աշխատանքային միգրանտները պետք է անցնեն բժշկական զննում՝ ՌԴ ժամանելուց հետո 30 օրվա ընթացքում։ Իսկ նրանք, ովքեր մուտք են գործում երկրի տարածք 90 օրից ավելի ժամկետով, պարտավոր են բժշկական զննում անցնել մինչև 90 օրվա ընթացքում, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«Առաջարկվում է ընդլայնել օտարերկրյա քաղաքացիների նկատմամբ պահանջների շրջանակը, որոնք մուտք են գործում ՌԴ՝ աշխատանքային գործունեություն իրականացնելու նպատակով։ Այսպիսով, նշված քաղաքացին պետական սահմանն անցնելիս պարտավոր է ունենալ և ներկայացնել՝ բժշկական ապահովագրություն, հետազոտությունների արդյունքներ, որոնք հաստատում են մարդու իմունային անբավարարության վիրուսով (ՄԻԱՎ), հեպատիտ B-ի և C-ի վարակվածության բացակայությունը, ինչպես նաև սիֆիլիսի և տուբերկուլյոզի հիվանդությունների բացակայությունը, որոնք կատարվել են ոչ ուշ քան ՌԴ մուտք գործելու օրվանից 10 օր առաջ», նշված է բացատրական գրությունում։
Եթե օրինագիծը ընդունվի, ապա աշխատելու նպատակով ՌԴ մուտք գործող միգրանտները պետք է նաև ներկայացնեն թմրամիջոցների ու հոգեմետ նյութերի բացակայությունը հավաստող վերլուծության արդյունք, որը կատարվել է ոչ ուշ քան մուտքից 72 ժամ առաջ։
«Դաշնային օրենքի նախագծով առաջարկվող նորարարությունները թույլ կտան նվազեցնել Ռուսաստանի առողջապահական համակարգի բեռը, ինչպես նաև կանխել սոցիալապես վտանգավոր վիրուսներով և հիվանդություններով աշխատող միգրանտների մուտքը երկրի տարածք», — բացատրել է Նիլովը։

1 Май 2025 - 10:19 AMT
Глава Комитета Государственной Думы по вопросам труда, социальной политики и делам ветеранов Ярослав Нилов представил инициативу, согласно которой иностранные граждане, пересекающие российскую границу, должны будут предъявлять медицинские справки об отсутствии ВИЧ и туберкулеза, сообщает «ТАСС», со ссылкой на текст законопроекта.
На сегодняшний день действующие нормы предписывают проходить медицинское освидетельствование трудовым мигрантам в течение 30 дней с момента прибытия. Для иностранных граждан, прибывающих в Россию на срок, превышающий 90 дней, срок прохождения медосмотра составляет 90 дней.
«Предлагается расширить перечень требований к иностранным гражданам, въезжающим в РФ для осуществления трудовой деятельности. Так, указанный гражданин при пересечении государственной границы обязан иметь при себе и предъявить: медицинскую страховку, результаты анализов, подтверждающих отсутствие инфицирования вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ), гепатита В и С, а также отсутствие заболевания сифилисом и туберкулезом, проведенных не ранее чем за 10 суток до дня въезда в Россию», — говорится в пояснении.
Если закон будет одобрен, мигранты, прибывающие в Россию для работы, также будут обязаны предоставить справку об отсутствии наркотических и психотропных веществ в организме. Анализ должен быть проведен не позднее чем за 72 часа до въезда. «Предлагаемые проектом федерального закона нововведения позволят снизить нагрузку на систему здравоохранения России, а также предотвратят заезд на территорию страны трудовых мигрантов с социально опасными вирусами и заболеваниями», — пояснил Нилов.