Հաշվի առնելով առաջին փուլի ակնհայտ հաջողությունը՝ Impact Hub Yerevan-ը և Ucom-ը հպարտությամբ հայտարարում են «Ucom Ֆելլոուշիփ» ինկուբացիոն ծրագրի երկրորդ փուլի մեկնարկի մասին: Այս նախաձեռնության նպատակն է աջակցել Հայաստանի հաջորդ սերնդի ձեռնարկատերերին, որոնք մշակում են տեխնոլոգիական լուծումներ՝ շրջակա միջավայրի կայունության համար:
Ծրագիրը հիմնվում է անցյալ տարվա ձեռքբերումների վրա, երբ չորս նորարար թիմեր՝ Flowtric-ը, Lamboo-ն, SmartPot-ը և Solatube Armenia-ն, հաջողությամբ մշակեցին և ներկայացրին նորարարական կանաչ լուծումներ՝ 8-ամսյա ինտենսիվ ուսուցումից հետո, որն ընդգրկում էր բիզնես մոդելավորում, արհեստական բանականություն, ֆինանսավորման ձեռքբերում և այլն: Flowtric-ը, որը 2024 թվականի հաղթողն էր, ստացել է 500,000 ՀՀ դրամ՝ իր նորարարական հիդրոէներգետիկ տեխնոլոգիան ընդլայնելու համար:
«Մենք շատ ուրախ ենք շարունակել այս համագործակցությունը, քանի որ արդյունքներն իսկապես տպավորիչ էին: Կանաչ տեխնոլոգիաները վերջին շրջանում աշխարհում բոլորի ուշադրության կենտրոնում են, և մենք էլ ամեն ինչ կանենք՝ շարունակաբար նպաստելու այդ ուղղության զարգացմանը: Ես լիահույս եմ, որ մասնակիցները կրկին կառաջարկեն հիանալի գաղափարներ և այս փուլի վերջում կհասնեն լավագույն արդյունքների», – ասել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Անցյալ տարվա ծրագիրը մեծ անակնկալ էր մեզ համար․ այն բացահայտեց նորարարության բացառիկ մակարդակ և խորապես արմատավորված կանաչ մտածելակերպ, որը գերազանցեց մեր սպասելիքները: Այն ապացուցեց, որ Հայաստանն ունի իրական ներուժ՝ առաջատար դառնալու կանաչ նորարարությունների ոլորտում: Այժմ մենք ուրախ ենք աջակցել նորարարների նոր խմբի՝ տրամադրելով նրանց անհրաժեշտ գործիքները՝ իրենց համարձակ գաղափարները իրականություն դարձնելու համար», – նշել է Impact Hub Yerevan-ի գործադիր տնօրեն Գևորգ Պողոսյանը:
Մեկամյա ինկուբացիոն ծրագրի նոր փուլն առաջարկում է գործնական սեմինարներ, փորձագիտական մենթորություն ոլորտի առաջատարների կողմից, մուտք դեպի Impact Hub-ի համաշխարհային ցանց, որն ընդգրկում է ավելի քան 100 վայր ամբողջ աշխարհում, ֆինանսավորման հնարավորություններ՝ լավագույն թիմերից յուրաքանչյուրին տրամադրելով 400,000 դրամ:
Ծրագիրը փնտրում է նոր տեսլական ունեցող անհատների և թիմերի, որոնք մշակում են տեխնոլոգիական լուծումներ կայունության առանցքային ոլորտներում, ներառյալ կանաչ էներգիան, ագրոտեխը, էկոտուրիզմը և շրջանաձև տնտեսությունը: Անկախ նրանից՝ դուք սկսնակ ստարտափ եք, հետազոտական թիմ, թե անհատ ձեռնարկատեր՝ պատրաստի նախատիպով և ընդլայնման նպատակով, այս ծրագիրը կատարյալ միջավայր է զարգանալու և աճելու համար: Բոլոր հետաքրքրված թիմերն ու անձինք կարող են ներկայացնել իրենց հայտը մինչև 2025 թվականի մայիսի 11-ը՝ ընտրությանը մասնակցելու համար:
Իմփաքթ Հաբ Երևանը, որը հիմնադրվել է 2016 թվականին, ամբողջ աշխարհում գործող 110+ Իմփաքթ Հաբ ցանցի ներկայացուցիչ է։ Այն իր անդամ ձեռնարկատերերին և նորարարներին տրամադրում է համայնքային նորարարական ռեսուրսների, կրթական ծրագրերի և միջոցառումների լայն շրջանակ՝ բոլորը շատ խթանող և հզորացնող աշխատանքային տարածքում: Impact Hub-ը նաև սոցիալական նորարարությունների ինկուբատոր է և ունի ինկուբացիոն և արագացվող ծրագրերի նախագծման և իրականացման երկար տարիների փորձ: Իր հիմնադրումից ի վեր Impact Hub Yerevan-ը նախագծել և իրականացրել է 40+ ծրագիր, ավելի քան 500 կրթական դասընթացներ և միջոցառումներ, և այժմ հյուրընկալում է ավելի քան 350 անդամների, որոնք իրականացնում են ավելի քան 100 ծրագրեր, որոնք ներկայացնում են Հայաստանում գործող գրեթե բոլոր ոլորտները:

Impact Hub Yerevan и Ucom, после успешного завершения первого этапа, с гордостью объявляют о запуске второго этапа инкубационной программы Ucom Fellowship. Инициатива направлена на поддержку нового поколения предпринимателей Армении, разрабатывающих технологические решения для экологической устойчивости.
Программа основывается на достижениях прошлого года, в ходе которой четыре новаторские команды — Flowtric, Lamboo, SmartPot и Solatube Armenia — успешно разработали и представили передовые зеленые решения после 8 месяцев интенсивного обучения бизнес-моделированию, искусственному интеллекту, привлечению финансирования и многому другому. Команда Flowtric, чья идея была объявлена лучшей по завершении проекта, получила 500 000 AMD для масштабирования своей инновационной гидроэнергетической технологии.
«Мы очень рады продолжить это сотрудничество, поскольку результаты действительно впечатляют. Зеленые технологии — это то, что в последнее время активно развивается в мире, и мы будем делать все возможное, чтобы внести свой вклад в это важное дело. Я искренне надеюсь, что участники предложат замечательные идеи и достигнут наилучших результатов к концу нового этапа программы», – отметил генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
«Программа прошлого года стала удивительным открытием, показав исключительный уровень инноваций и глубоко укоренившееся экологическое мышление, которое превзошло наши ожидания. Это доказало, что Армения обладает реальным потенциалом лидерства в области зеленых инноваций. Теперь мы рады поддержать новую группу инноваторов, предоставив им инструменты, необходимые для воплощения их смелых идей в реальность», – сказал Геворг Погосян, исполнительный директор Impact Hub Yerevan.
Новый этап годичной инкубационной программы предлагает практические семинары, менторство от ведущих экспертов отрасли, доступ к глобальной сети Impact Hub, насчитывающей более 100 локаций по всему миру, а также возможности финансирования. Также лучшие команды в рамках программы получат по 400 000 AMD.
Программа приглашает к участию новаторов – индивидов и команд, разрабатывающих технологические решения в ключевых секторах устойчивого развития, включая зеленую энергетику, агротех, экотуризм и циркулярную экономику. Программа предоставляет идеальную среду для развития и роста как начинающим стартапам, исследовательским командам и предпринимателям с готовыми прототипами для масштабирования. Все заинтересованные кандидаты могут подать заявку на участие в программе до 11 мая 2025 года.