Բաքուն մեղադրել է Մոսկվային փետրվարի 20–ին իր մեդիաների դեմ կիբերհարձակման մեջ։ Այդ մասին հայտարարել է խորհրդարանի արտաքին միջամտության դեմ պայքարի հանձնաժողովի ղեկավար Ռամիդ Նամազովը։
Նա հավելել է, որ հարձակումը կազմակերպել է ռուսական APT29 հաքերային խումբը, այն իրականացվել է բարձր տեխնիկական մակարդակով։ Նա հայտարարել է, որ դա հակասում է Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև դաշնակցային հռչակագրին, գրում է Minval.az-ը։
Ըստ նրա, կիբերհարձակման հնարավոր պատճառ կարող է լինել 2025 թվականի փետրվարի սկզբին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի պահանջով Բաքվում գործող «Ռուսական տան» գործունեության դադարեցումն, ինչպես նաև «Ռոսիա Սեգոդնյա» մեդիախմբի ներկայացուցչության (Sputnik Ադրբեջան) փակումը: Այս քայլերը լարվածություն են առաջացրել երկու երկրների հարաբերություններում:
Նամազովը նաև հայտնել է, որ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունները արդեն սկսել են բանակցություններ ռուս գործընկերների հետ այս հարցով:
Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր Ռասիմ Մուսաբեկովը նշել է, որ կիբերհարձակումները համարժեք են ռազմական հարձակումների, և կոչ է արել քննարկել տեղի ունեցածը դիվանագիտական մակարդակով:
Փետրվարի 20-ի կիբերհարձակումը ազդել է Global Media Group-ի կազմում ընդգրկված մի շարք լրատվական կայքերի վրա: Ադրբեջանի մեդիայի զարգացման գործակալությունը հայտնել է կայքերի սերվերների և կառավարման վահանակների վրա հարձակման փորձերի մասին, ինչպես նաև գլխավոր էջերում պատկերների տեղադրման մասին: Ռուսաստանի պաշտոնական կողմը դեռևս չի մեկնաբանել Բաքվից հնչած կիբերհարձակման կազմակերպման մեղադրանքները:

Baku has accused Moscow of organizing a cyberattack against Azerbaijani media outlets on February 20. The allegation was made by Ramid Namazov, head of the parliamentary commission on combating foreign interference.
According to Namazov, the attack was carried out by the Russian hacker group APT29 and executed at a high technical level. He stated that such actions contradict the declaration of allied interaction between Azerbaijan and Russia, Minval.az reports.
Namazov suggested that the possible motive for the cyberattack could be Azerbaijan’s February decision to suspend the activities of the “Russian House” in Baku and shut down the representation of the Russia Today media group (Sputnik Azerbaijan), following a request from the Ministry of Foreign Affairs. These measures have reportedly strained bilateral relations.
He also noted that Azerbaijani security services have already initiated discussions with their Russian counterparts on the matter.
Rasim Musabekov, a member of Azerbaijan’s parliament, emphasized that cyberattacks are comparable to military aggression and urged that the incident be addressed at the diplomatic level.
The February 20 cyberattack affected several news sites belonging to the Global Media Group. Azerbaijan’s Media Development Agency reported attempts to breach site servers and control panels, as well as unauthorized image postings on homepages. The Russian government has yet to comment on Baku's accusations.