Ռուսական կողմի հրավերով ադրբեջանական պատվիրակությունը մեկնել է Ռուսաստանի Աստրախանի մարզ՝ մասնակցելու միջոցառումներին, որոնք նվիրված են այդ երկրի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի ծննդյան տարեդարձին, հաղորդում է 1news.az-ը։
Պատվիրակության անդամ, Միլի Մեջլիսի պատգամավոր Ազեր Բադամովին ձերբակալել են Մոսկվայի օդանավակայանում և թույլ չեն տվել նստել Աստրախան ուղևորվող ինքնաթիռ։
Օդանավակայանում Բադամովին հայտնել են, որ նրան արգելվել է մուտքը Ռուսաստան։ Պատգամավորին և պատվիրակության անդամներին բացատրություններ չեն ներկայացվել։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հաստատել է իրողությունը և գնահատել այն որպես «ոչ բարեկամական քայլ» և պարզաբանումներ պահանջել, հայտնում է Trend-ը։
«Այո, սա իրոք այսօր է տեղի ունեցել։ Նշենք, որ այն պատվիրակության այցը, որի կազմում է Միլի Մեջլիսի պատգամավոր Աազեր Բադամովը, Աստրախան քաղաք կազմակերպվել է ՌԴ Աստրախանի մարզի փոխնահանգապետ՝ կառավարության նախագահ Դենիս Աֆանասևի հրավերով՝ մասնակցելու միջոցառումների, որոնք նվիրված են ադրբեջանական ժողովրդի համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի ծննդյան 102-ամյակին։
Չնայած այն հանգամանքին, որ պատվիրակությունը Բաքվից մեկնել էր Մոսկվա, ռուսական կողմն առանց որևէ նախնական զգուշացման կամ տեղեկատվության Մոսկվայի օդանավակայանում ձերբակալել է պատվիրակության կազմում եղած պատգամավոր Աազեր Բադամովին՝ հայտարարելով, թե նրա մուտքն արգելված է։ Մի քանի ժամ օդանավակայանում պահելուց հետո նրան վերադարձրել են մեր երկիր։
Դրա կապակցությամբ ՌԴ ԱԳՆ-ի հետ շտապ կապ են հաստատել Ռուսաստանում մեր դեսպանության միջոցով։ ՌԴ ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչը հայտնել է, որ հարցը կքննվի, սակայն այս որոշման պատճառների վերաբերյալ որևէ պարզաբանում չի ներկայացրել։
Մենք այս որոշումը գնահատում ենք որպես ոչ բարեկամական քայլ ռուսական կողմի կողմից և սպասում ենք պարզաբանումների», – նշված է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

Azerbaijani MP Azer Badamov, part of a delegation invited by the Russian side to attend events in Astrakhan region marking the birthday of former President Heydar Aliyev, was detained at a Moscow airport and prevented from boarding his flight.
According to 1news.az, Badamov was informed at the airport that he was banned from entering Russia. No explanation was provided to either him or the delegation members.
Azerbaijan’s Ministry of Foreign Affairs confirmed the incident and labeled it an “unfriendly act,” demanding clarification, as reported by Trend.
“Yes, this incident indeed took place today. The visit of the delegation, including MP Azer Badamov, was organized by invitation of Denis Afanasyev, Deputy Governor and Head of the Government of Astrakhan region, to participate in events marking the 102nd birthday of Heydar Aliyev, the national leader of the Azerbaijani people.
Despite traveling from Baku to Moscow, the Russian side detained MP Badamov at the airport without prior notice or explanation, stating that his entry was prohibited. After being held at the airport for several hours, he was returned to Azerbaijan.
Our embassy in Russia urgently contacted the Russian Foreign Ministry. The official representative of the Ministry confirmed that the issue would be reviewed but provided no reason for the decision.
We consider this decision an unfriendly step by the Russian side and await clarifications,” the Azerbaijani MFA stated.