Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2024 թ. դափնեկիրը մայիսի 10-ին կժամանի Հայաստան՝ ստանալու մրցանակը:
15 տարի անընդմեջ մրցանակաբաշխության գլխավոր գործընկերն է Viva-ն։ Մրցանակի նախաձեռնողն ու աջակիցը Սինոփսիս Արմենիա ընկերությունն է:
Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 15-րդ դափնեկրի եռօրյա այցը Հայաստան ներառում է հանդիպումներ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանի, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի (NPUA) ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի հետ: Տեղի կունենա դափնեկրին համալսարանի պատվավոր դոկտորի կոչում շնորհելու արարողություն, կկազմակերպվի դասախոսություն Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանում անցկացվող կոնֆերանսում, այցելություններ Սինոփսիս Արմենիա և TUMO կենտրոններ, ինչպես նաև՝ այցելություն Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանատուն: Այցը կամփոփվի Վանաձոր (ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ Կենտրոն, Լոռի) այցելությամբ՝ մասնակցելու «Սիլիկոնային սարեր 2025» համաժողովին ու ցուցահանդեսին», որտեղ դափնեկիրը հանդես կգա հիմնական զեկույցով: Ինչպես միշտ, տեղի կունենա «Գլոբալ բարձր տեխնոլոգիաների մրցանակի» հատուկ դրոշմանիշների մարման արարողություն:
Դափնեկիրը նաև կհյուրընկալվի Viva-ի գրասենյակում՝ համատեղ մամուլի ասուլիսի մասնակցելու նպատակով։
«Viva-ն շարունակում է աջակցել է ՏՀՏ ոլորտի այնպիսի նախագծերի, որոնք նպաստում են Հայաստանի մրցակցային առավելությունների մեծացմանը, այդ թվում նաև՝ Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար պետական մրցանակին՝ արդեն 15 տարի անընդմեջ: Ընկերությունն աջակցում է աշխարհում Հայաստանի դերի բարձրացմանը, ՀՆԱ-ի աճին, երկրի մրցակցային առավելությունների ու ստարտափ էկոհամակարգերի զարգացմանն ուղղված նախագծերի», – ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
«ՏՀՏ ոլորտում մեր հաջողությունը կախված է ոչ միայն ֆինանսական ներդրումներից, այլև՝ նորարարության, համագործակցության և մշտապես սովորելու հանդեպ մեր ձգտումից։ ՏՏ ոլորտում համաշխարհային հսկաների այցելությունները Հայաստան և փորձի փոխանակումը կարող են խթան հանդիսանալ նոր նախաձեռնությունների և նախագծերի համար, որոնք Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտը կբերեն նոր մակարդակի», – ավելացրել է Viva-ի գլխավոր տնօրենը:

Лауреат Государственной премии РА 2024г. за всемирный вклад в развитие высоких технологий прибудет в Армению 10-го мая, чтобы получить награду в области высоких технологий.
Viva является главным партнером государственной премии уже 15 лет подряд. Инициатором и партнером премии является компания Synopsys Armenia.
15-ый лауреат государственной премии встретится с министром высокотехнологической промышленности Республики Армения Мхитаром Айрапетяном, студентами и профессорско-преподавательским составом государственного политехнического университета Армении. Лауреату будет присвоена почетная докторская степень университета, а также будет предоставлена возможность выступить с лекцией на конференции в Французском университете в Армении(УФАР). Лауреат посетит центры Synopsys Armenia и TUMO, а также посольство Японии в Армении. Визит завершится посещением Ванадзора (COAF SMART Center) для участия в «Silicon Mountains Technology Summit 2025», где лауреат выступит с программной речью. Как всегда, состоится специальная церемония гашения почтовых марок «Global High-Tech Award».
Лауреат также посетит головной офис Viva для участия в совместной пресс-конференции.
«Viva продолжает поддержку различных проектов в области ИКТ, которые способствуют улучшению конкурентоспособности Армении. Компания является генеральным партнером Государственной премии Республики Армения за всемирный вклад в сфере высоких технологий, которая присуждается уже 15 лет подряд. Компания поддерживает проекты, направленные на усиление роли Армении в мире, увеличение ВВП, развитие конкурентных преимуществ страны и стартап-экосистемы», − отметил генеральный директор Viva Армен Аветисян. «Наш успех в секторе ИКТ зависит не только от финансовых инвестиций, но и от нашей приверженности инновациям, сотрудничеству и постоянному обучению. Визиты в Армению всемирно известных деятелей в сфере ИТ и обмен опытом могут послужить стимулом для новых инициатив и проектов, которые выведут сектор ИКТ Армении на новый уровень», — добавил он.