ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ պատրաստ է միավորվել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ՝ Ուկրաինայում պատերազմի դադարեցմանը հասնելու հարցում։ Այդ մասին նա գրել է Truth Social-ում իր էջում։
«Ունեցել եմ շատ լավ և արդյունավետ հեռախոսազրույց Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի հետ՝ մի շարք թեմաների շուրջ, ներառյալ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի պատերազմը, Սիրիային, Գազայի հատվածին վերաբերող հարցերը և այլն… Անհամբեր սպասում եմ նախագահ Էրդողանի հետ համատեղ աշխատանքի՝ այս անհեթեթ, սակայն մահացու վտանգավոր պատերազմի դադարեցման ուղղությամբ՝ հենց հիմա», – գրել է Թրամփը։
Նա նշել է նաև, որ Էրդողանն իրեն հրավիրել է այցելելու Թուրքիա։ Բացի այդ, Թրամփը հաստատել է, որ թուրք առաջնորդը շուտով կայցելի Վաշինգտոն։
«Իմ նախագահության չորս տարիների ընթացքում իմ հարաբերությունները նախագահ Էրդողանի հետ գերազանց են եղել։ Մենք սերտ համագործակցել ենք մի շարք հարցերի շուրջ, այդ թվում՝ այն հանգամանքը, որ նա օգնեց վերադարձնել բանտարկված հովիվ Էնդրյու Բրանսոնին Միացյալ Նահանգներ՝ անմիջապես իմ խնդրանքով», – հավելել է Թրամփը, գրում է The Kyiv Independent-ը։
Նա նաև հայտնել է, որ Եվրոպական միության առաջնորդները բազմիցս իրեն են դիմել՝ խնդրելով կապ հաստատել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ՝ պնդելով, որ Կրեմլի ղեկավարը անտեսել է նրանց կապ հաստատելու փորձերը՝ Ուկրաինայի պատերազմի պայմաններում։ Նա այդ մասին ասել է NBC-ի Meet the Press հաղորդմանը տված իր հարցազրույցում։
Թրամփի այս հայտարարությունն արվել է այն ժամանակ, երբ ավարտվել է նրա սահմանած 100-օրյա ժամկետը՝ Ռուսաստանին և Ուկրաինային հաշտեցնելու ուղղությամբ, սակայն առանց արդյունքի։
Հարցազրույցում Թրամփը կրկնել է իր պնդումը, որ պատերազմը չէր սկսվի, եթե ինքը մնար իշխանության, և նշել է, որ հնարավոր է խաղաղության համաձայնագրի ձեռքբերում։
Ըստ հաղորդումների՝ Թրամփը սկսել է հիասթափվել խաղաղ բանակցությունների դանդաղ ընթացքից։
Թեև Թրամփը պնդում է, որ եվրոպացի առաջնորդներին չի հաջողվել կապ հաստատել Պուտինի հետ, առնվազն մեկ կարևոր հեռախոսազրույց տեղի է ունեցել։ Գերմանիայի հեռացող կանցլեր Օլաֆ Շոլցը նոյեմբերի 15-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Պուտինի հետ՝ վերջին երկխոսությունից գրեթե երկու տարի անց։
Այդ օրն Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին արձագանքել է այդ զանգին՝ զգուշացնելով, որ այն կարող է բացել «Պանդորայի արկղ»՝ Ռուսատանի հետ հետագա բանակցությունների տեսքով, որոնք կարող են թուլացնել Կիևի դիրքերը։
Բացի այդ, մի քանի եվրոպացի առաջնորդներ Պուտինի հետ անձամբ հանդիպումներ են ունեցել։ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը և Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն այցելել են Մոսկվա և հանդիպել Պուտինի հետ։

Дональд Трамп заявил, что провел продуктивный разговор с Эрдоганом и рассчитывает на совместные шаги по прекращению войны.
Президент США Дональд Трамп заявил о готовности объединить усилия с президентом Турции Реджепом Эрдоганом для достижения прекращения войны в Украине. Об этом он сообщил в своей социальной сети Truth Social.
«У меня был очень хороший и продуктивный телефонный разговор с президентом Турции Реджепом Эрдоганом по ряду тем, включая войну между Россией и Украиной, Сирию, ситуацию в секторе Газа и другие вопросы… С нетерпением жду совместной работы с президентом Эрдоганом над прекращением этой нелепой, но смертельно опасной войны — прямо сейчас», — написал Трамп.
Он также отметил, что Эрдоган пригласил его посетить Турцию. Кроме того, Трамп подтвердил, что турецкий лидер вскоре приедет в Вашингтон.
«В течение моих четырёх лет на посту президента мои отношения с президентом Эрдоганом были превосходными. Мы тесно сотрудничали по многим вопросам, включая его помощь в возвращении пастора Эндрю Брансона в Соединённые Штаты по моей личной просьбе», — добавил Трамп, сообщает «The Kyiv Independent».
Трамп также сообщил, что лидеры Европейского союза неоднократно просили его установить контакт с президентом России Владимиром Путиным, утверждая, что глава Кремля игнорировал их попытки связаться с ним в условиях войны в Украине. Об этом он рассказал в интервью телепередаче NBC «Meet the Press».
Это заявление прозвучало по истечении 100-дневного срока, который Трамп сам себе установил для примирения России и Украины, но который завершился безрезультатно.
В интервью Трамп вновь повторил свою точку зрения, что война не началась бы, если бы он остался у власти, и выразил мнение, что достижение мирного соглашения всё ещё возможно.
По имеющимся сведениям, Трамп начал выражать разочарование по поводу медленного хода мирных переговоров.
Несмотря на утверждения Трампа, что европейским лидерам не удалось связаться с Путиным, по крайней мере один важный звонок всё же состоялся. 15 ноября уходящий канцлер Германии Олаф Шольц провёл телефонный разговор с Путиным — впервые почти за два года.
В тот же день президент Украины Владимир Зеленский отреагировал на этот звонок, предупредив, что он может открыть «ящик Пандоры» в виде дальнейших переговоров с Россией, которые способны ослабить позиции Киева.
Кроме того, несколько европейских лидеров лично встречались с Путиным. Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан и премьер-министр Словакии Роберт Фицо посетили Москву и провели переговоры с российским президентом.