Գերմանիայի Բունդեսթագը երկրորդ փորձից հաստատել է Ֆրիդրիխ Մերցի թեկնածությունը դաշնային կանցլերի պաշտոնում։ Նրա օգտին քվեարկել է 325 պատգամավոր, մինչդեռ անհրաժեշտ էր առնվազն 316 ձայն։
Առաջին քվեարկության ժամանակ, որը տեղի է ունեցել նույն օրը ավելի վաղ, Մերցի օգտին քվեարկել էր ընդամենը 310 պատգամավոր։ Այս արդյունքը եղել է անսպասելի, ինչի հետևանքով նիստը ընդհատվել է։ Հետագայում Գերմանիայի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար Լարս Քլինգբայելը հայտնել է, որ բոլոր քաղաքական ուժերը, բացի «Գերմանիայի այլընտրանքից», պայմանավորվել են երկրորդ քվեարկությունն անցկացնել նույն օրը, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
Աջակողմ պոպուլիստական «Գերմանիայի այլընտրանք» կուսակցությունը, որը նոր կազմով խորհրդարանում դարձել է գլխավոր ընդդիմադիր ուժը, դրական է գնահատել առաջին քվեարկության արդյունքը։ Ձախերի և «Կանաչների» ներկայացուցիչները նույնպես կասկած են հայտնել Մերցի՝ կանցլերի պաշտոնին համապատասխանելու հարցում։
Քվեարկությունից մեկ օր առաջ ՔԴՄ/ՔՔՄ դաշինքը՝ Մերցի գլխավորությամբ, և ՍԴԿ-ն ստորագրել են կոալիցիոն համաձայնագիր։ Փաստաթուղթը կրել է փոխզիջումային բնույթ․ այնտեղ նշվել է միգրացիոն քաղաքականության խստացման և պաշտպանության ծախսերի ավելացման անհրաժեշտությունը։ Բացի այդ, արձանագրվել է Ուկրաինայի աջակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը։

Germany's Bundestag has approved Friedrich Merz as federal chancellor on the second attempt. According to Deutsche Welle, he secured 325 votes, surpassing the 316 required for election.
During the first vote earlier on the same day, Merz received only 310 votes, an unexpected outcome that led to a recess in the session. Later, Lars Klingbeil, leader of the Social Democratic Party of Germany, announced that all parties except the Alternative for Germany had agreed to hold a second vote the same day.
The right-wing populist Alternative for Germany party, which has become the largest opposition force in the new Bundestag, welcomed the result of the first vote. Representatives of the Left and the Greens also expressed doubts about Merz being a suitable candidate.
The day before the vote, the CDU/CSU bloc led by Merz and the SPD signed a coalition agreement described as a compromise. The agreement outlines plans to tighten immigration policy, increase defense spending, and continue support for Ukraine.