Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին համաձայնություն է հայտնել մասնակցելու բանակցություններին Թուրքիայում մայիսի 15-ին, սակայն միայն այն դեպքում, եթե դրանց մասնակցի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ Այդ մասին նա գրել է իր Telegram ալիքում՝ արձագանքելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկին։
Զելենսկին նշել է նաև, որ Կիևը սպասում է մայիսի 12-ից հրադադարի ամբողջական իրականացմանը, գրում է Unian.Net-ը։
«Ռուսաստանի հետ պատերազմը միևնույն է՝ պիտի ավարտվի։ Սպանությունները պետք է դադարեցվեն։ Ուկրաինական ուժերը պատրաստ կլինեն արձագանքել հայելային կերպով՝ որպեսզի դա արդար լինի։ Մենք բազմիցս լսել ենք գործընկերներից, որ նրանք պատրաստ են ուժեղացնել պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ, եթե Պուտինը հրաժարվի հրադադարից։ Կտեսնենք։
Եվ մեզ մոտ Ուկրաինայում որևէ խնդիր չկա բանակցություններ վարելու հարցում՝ մենք պատրաստ ենք ցանկացած ձևաչափի։ Ես լինելու եմ այս հինգշաբթի, մայիսի 15-ին, Թուրքիայում՝ և սպասում եմ Պուտինին Թուրքիայում։ Անձամբ։ Եվ հուսով եմ, որ այս անգամ Պուտինը պատճառներ չի փնտրի, թե ինչու չի կարող։ Մենք պատրաստ ենք խոսելու՝ պատերազմի վերջակետ դնելու համար։ Հինգշաբթի, Թուրքիա։ Նախագահ Թրամփը աջակցեց։ Բոլոր առաջնորդները աջակցեցին»,–նշել է նա։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Ուկրաինան պետք է անհապաղ համաձայնի Պուտինի առաջարկած բանակցություններին, որոնք կարող են կայանալ մայիսի 15-ին Թուրքիայում.
«Ռուսաստանի նախագահ Պուտինը չի ցանկանում հրադադարի համաձայնագիր կնքել Ուկրաինայի հետ, այլ ցանկանում է հանդիպել հինգշաբթի (մայիսի 15-ին) Թուրքիայում՝ քննարկելու արյունալի պատերազմի հնարավոր ավարտը։ Ուկրաինան պետք է անմիջապես համաձայնի դրան»,–հայտարարել էր նա։
Նրա խոսքով՝ դա կօգնի կողմերին պարզելու՝ արդյոք հնարավոր է համաձայնության հասնել.
«Իսկ եթե ոչ, ապա եվրոպացի առաջնորդներն ու ԱՄՆ-ը կիմանան՝ ինչպիսին է իրավիճակը, և կկարողանան համապատասխան քայլեր ձեռնարկել»։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն նախատեսում է այցելել Թուրքիա:
Ռուբիոն մայիսի 11-14-n ուղեկցելու է նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ այցելելով Սաուդյան Արաբիա և Կատար՝ նպատակ ունենալով խորացնել տարածաշրջանային համագործակցությունը և քննարկել համաշխարհային անվտանգության հարցերը։ Այնուհետև նա կմեկնի Անթալիա՝ մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի արտաքին գործերի նախարարների գագաթնաժողովին մայիսի 14-16-ը, որտեղ ուշադրության կենտրոնում կլինի Ուկրաինայի պատերազմը և դաշնակիցների պաշտպանության պարտավորությունների ուժեղացումը, գրում է THe Kyiv Independent-ը։
Այցը համընկնում է Մոսկվայի հայտարարության հետ, ըստ որի, Ռուսաստանը պատրաստ է մայիսի 15-ից վերագործարկել Ուկրաինայի հետ խաղաղ բանակցությունները Ստամբուլում։ Սակայն Մոսկվան դեռ չի ընդունել ԱՄՆ-ի, Ուկրաինայի և հիմնական եվրոպական դաշնակիցների պահանջած անբեկանելի 30-օրյա հրադադարի պայմանը։
«Քարտուղար Ռուբիոյի հանդիպումները բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ կնպաստեն գլոբալ ու տարածաշրջանային խնդիրների լուծմանը, երկկողմ առևտրի և ներդրումների ընդլայնմանը և մեր ռազմավարական գործընկերությունների վերահաստատմանը», նշված է Սպիտակ տան հայտարարությունում։
ՆԱՏՕ-ի Անթալիայի գագաթնաժողովում Ռուբիոն կխոսի նաև Թրամփի օրակարգից՝ շեշտելով, որ «դաշնակիցները պետք է իրենց արդար բաժինը ներդնեն» և աջակցեն Ուկրաինայի պատերազմի ավարտին միակարծիք մոտեցման ձևավորմանը։
Ռուսաստանը մայիսի 11-ին հրապարակել է իր առաջարկը բանակցությունների վերսկսման մասին։ Կրեմլի խորհրդական Յուրի Ուշակովն ասել է, որ Մոսկվան ցանկանում է բանակցությունները շարունակել 2022 թվականի Ստամբուլի քննարկումների հիման վրա՝ հաշվի առնելով ներկա ռազմաճակատային իրավիճակը։ Մոսկվան պնդում է բանակցությունների վերսկսումը մինչև որևէ հրադադարի համաձայնություն։
Ռուսաստանի ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան հաստատել է՝ Պուտինը «հստակ ասել է․ նախ պետք է բանակցել պատճառների շուրջ, հետո՝ հրադադարի»։
Մոսկվայի պահանջները ներառում են ուկրաինական զորքերի դուրսբերումը չորս մասամբ գրավված տարածքներից, դրանց միացման պաշտոնական ճանաչումը, Ղրիմի՝ որպես Ռուսաստանի մաս ճանաչումը, ՆԱՏՕ-ին անդամակցությունից հրաժարումը և ռուսերեն լեզվի ու եկեղեցու իրավասությունների վերականգնումը։
ԱՄՆ հատուկ դեսպան Քիթ Քելլոգը X-ում արձագանքել է. «Ինչպես նախագահ Թրամփը բազմիցս ասել է՝ դադարեցրեք սպանությունները։ Նախ՝ անբեկանելի 30-օրյա հրադադար և դրան ընթացքում՝ համապարփակ խաղաղ բանակցություննե, ոչ թե հակառակը»։

Ukrainian President Volodymyr Zelensky has agreed to participate in negotiations in Turkey on May 15, but only if Russian President Vladimir Putin also takes part. Zelensky shared this in his Telegram channel, responding to U.S. President Donald Trump’s earlier proposal.
He also emphasized that Kyiv expects full implementation of a ceasefire starting May 12, according to Unian.net .
“The war with Russia must end. The killings must stop. Ukrainian forces will respond in kind, to ensure fairness. We have repeatedly heard from partners that they are ready to strengthen sanctions against Russia if Putin rejects a ceasefire. We’ll see.
Here in Ukraine, we have no issue with holding negotiations—we’re ready for any format. I will be in Turkey this Thursday, May 15, and I expect Putin to be there. In person. I hope he won’t come up with excuses this time. We’re ready to talk—to end the war. Thursday. Turkey. President Trump supported it. All leaders supported it,” Zelensky said.
Earlier, President Donald Trump urged Ukraine to immediately agree to negotiations proposed by Putin, scheduled for May 15 in Turkey.
“President Putin doesn’t want a ceasefire agreement with Ukraine—he wants a meeting on Thursday (May 15) in Turkey to discuss ending this bloody war. Ukraine must agree immediately,” Trump said.
He added this would help determine whether a resolution is possible: “If not, European leaders and the U.S. will understand the situation and take appropriate steps.”
U.S. Secretary of State Marco Rubio is expected to visit Turkey from May 11 to 14, accompanying President Trump on visits to Saudi Arabia and Qatar to strengthen regional cooperation and discuss global security. He will then attend the NATO foreign ministers' summit in Antalya from May 14 to 16, where the focus will be Ukraine’s war and reinforcing alliance commitments, reports The Kyiv Independent.
This visit coincides with Moscow’s announcement that Russia is prepared to resume peace talks with Ukraine starting May 15 in Istanbul. However, Moscow has yet to agree to the unconditional 30-day ceasefire demanded by the U.S., Ukraine, and key European allies.
“The Secretary’s meetings with top officials will advance global and regional solutions, expand bilateral trade and investment, and reaffirm our strategic partnerships,” the White House said in a statement.
At the NATO summit, Rubio is also expected to highlight Trump’s agenda, stressing that “allies must pay their fair share” and back a unified approach to ending the war in Ukraine.
On May 11, Russia issued its proposal to resume negotiations. Kremlin aide Yuri Ushakov said Moscow wants talks to restart based on the 2022 Istanbul discussions, adjusted for the current battlefield situation. Moscow insists negotiations must begin before any ceasefire.
Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova confirmed that Putin “has made it clear: first, we must negotiate the causes, then a ceasefire.”
U.S. Special Envoy Keith Kellogg commented on X: “As President Trump has repeatedly said—stop the killing. First, an unconditional 30-day ceasefire, and during that, comprehensive peace talks—not the other way around.”