Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին համաձայնություն է հայտնել մասնակցելու բանակցություններին Թուրքիայում մայիսի 15-ին, սակայն միայն այն դեպքում, եթե դրանց մասնակցի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ Այդ մասին նա գրել է իր Telegram ալիքում՝ արձագանքելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկին։
Զելենսկին նշել է նաև, որ Կիևը սպասում է մայիսի 12-ից հրադադարի ամբողջական իրականացմանը, գրում է Unian.Net-ը։
«Ռուսաստանի հետ պատերազմը միևնույն է՝ պիտի ավարտվի։ Սպանությունները պետք է դադարեցվեն։ Ուկրաինական ուժերը պատրաստ կլինեն արձագանքել հայելային կերպով՝ որպեսզի դա արդար լինի։ Մենք բազմիցս լսել ենք գործընկերներից, որ նրանք պատրաստ են ուժեղացնել պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ, եթե Պուտինը հրաժարվի հրադադարից։ Կտեսնենք։
Եվ մեզ մոտ Ուկրաինայում որևէ խնդիր չկա բանակցություններ վարելու հարցում՝ մենք պատրաստ ենք ցանկացած ձևաչափի։ Ես լինելու եմ այս հինգշաբթի, մայիսի 15-ին, Թուրքիայում՝ և սպասում եմ Պուտինին Թուրքիայում։ Անձամբ։ Եվ հուսով եմ, որ այս անգամ Պուտինը պատճառներ չի փնտրի, թե ինչու չի կարող։ Մենք պատրաստ ենք խոսելու՝ պատերազմի վերջակետ դնելու համար։ Հինգշաբթի, Թուրքիա։ Նախագահ Թրամփը աջակցեց։ Բոլոր առաջնորդները աջակցեցին»,–նշել է նա։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Ուկրաինան պետք է անհապաղ համաձայնի Պուտինի առաջարկած բանակցություններին, որոնք կարող են կայանալ մայիսի 15-ին Թուրքիայում.
«Ռուսաստանի նախագահ Պուտինը չի ցանկանում հրադադարի համաձայնագիր կնքել Ուկրաինայի հետ, այլ ցանկանում է հանդիպել հինգշաբթի (մայիսի 15-ին) Թուրքիայում՝ քննարկելու արյունալի պատերազմի հնարավոր ավարտը։ Ուկրաինան պետք է անմիջապես համաձայնի դրան»,–հայտարարել էր նա։
Նրա խոսքով՝ դա կօգնի կողմերին պարզելու՝ արդյոք հնարավոր է համաձայնության հասնել.
«Իսկ եթե ոչ, ապա եվրոպացի առաջնորդներն ու ԱՄՆ-ը կիմանան՝ ինչպիսին է իրավիճակը, և կկարողանան համապատասխան քայլեր ձեռնարկել»։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն նախատեսում է այցելել Թուրքիա:
Ռուբիոն մայիսի 11-14-n ուղեկցելու է նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ այցելելով Սաուդյան Արաբիա և Կատար՝ նպատակ ունենալով խորացնել տարածաշրջանային համագործակցությունը և քննարկել համաշխարհային անվտանգության հարցերը։ Այնուհետև նա կմեկնի Անթալիա՝ մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի արտաքին գործերի նախարարների գագաթնաժողովին մայիսի 14-16-ը, որտեղ ուշադրության կենտրոնում կլինի Ուկրաինայի պատերազմը և դաշնակիցների պաշտպանության պարտավորությունների ուժեղացումը, գրում է THe Kyiv Independent-ը։
Այցը համընկնում է Մոսկվայի հայտարարության հետ, ըստ որի, Ռուսաստանը պատրաստ է մայիսի 15-ից վերագործարկել Ուկրաինայի հետ խաղաղ բանակցությունները Ստամբուլում։ Սակայն Մոսկվան դեռ չի ընդունել ԱՄՆ-ի, Ուկրաինայի և հիմնական եվրոպական դաշնակիցների պահանջած անբեկանելի 30-օրյա հրադադարի պայմանը։
«Քարտուղար Ռուբիոյի հանդիպումները բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ կնպաստեն գլոբալ ու տարածաշրջանային խնդիրների լուծմանը, երկկողմ առևտրի և ներդրումների ընդլայնմանը և մեր ռազմավարական գործընկերությունների վերահաստատմանը», նշված է Սպիտակ տան հայտարարությունում։
ՆԱՏՕ-ի Անթալիայի գագաթնաժողովում Ռուբիոն կխոսի նաև Թրամփի օրակարգից՝ շեշտելով, որ «դաշնակիցները պետք է իրենց արդար բաժինը ներդնեն» և աջակցեն Ուկրաինայի պատերազմի ավարտին միակարծիք մոտեցման ձևավորմանը։
Ռուսաստանը մայիսի 11-ին հրապարակել է իր առաջարկը բանակցությունների վերսկսման մասին։ Կրեմլի խորհրդական Յուրի Ուշակովն ասել է, որ Մոսկվան ցանկանում է բանակցությունները շարունակել 2022 թվականի Ստամբուլի քննարկումների հիման վրա՝ հաշվի առնելով ներկա ռազմաճակատային իրավիճակը։ Մոսկվան պնդում է բանակցությունների վերսկսումը մինչև որևէ հրադադարի համաձայնություն։
Ռուսաստանի ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան հաստատել է՝ Պուտինը «հստակ ասել է․ նախ պետք է բանակցել պատճառների շուրջ, հետո՝ հրադադարի»։
Մոսկվայի պահանջները ներառում են ուկրաինական զորքերի դուրսբերումը չորս մասամբ գրավված տարածքներից, դրանց միացման պաշտոնական ճանաչումը, Ղրիմի՝ որպես Ռուսաստանի մաս ճանաչումը, ՆԱՏՕ-ին անդամակցությունից հրաժարումը և ռուսերեն լեզվի ու եկեղեցու իրավասությունների վերականգնումը։
ԱՄՆ հատուկ դեսպան Քիթ Քելլոգը X-ում արձագանքել է. «Ինչպես նախագահ Թրամփը բազմիցս ասել է՝ դադարեցրեք սպանությունները։ Նախ՝ անբեկանելի 30-օրյա հրադադար և դրան ընթացքում՝ համապարփակ խաղաղ բանակցություննե, ոչ թե հակառակը»։

12 Май 2025 - 08:04 AMT
Президент Украины Владимир Зеленский выразил согласие участвовать в переговорах в Турции 15 мая, но только при условии присутствия на них президента России Владимира Путина. Об этом он сообщил в своём Telegram-канале, откликаясь на предложение президента США Дональда Трампа.
Зеленский также отметил, что Киев ожидает полного выполнения режима прекращения огня с 12 мая, сообщает Unian.net .
«Война с Россией в любом случае должна завершиться. Убийства должны прекратиться. Украинские силы будут реагировать зеркально — ради справедливости. Мы неоднократно слышали от партнёров, что они готовы усилить санкции против России, если Путин откажется от перемирия. Посмотрим.
У нас в Украине нет никаких проблем с переговорами — мы готовы к любому формату. Я буду в Турции в этот четверг, 15 мая, и лично жду Путина. Надеюсь, на этот раз он не станет искать оправданий. Мы готовы говорить, чтобы поставить точку в войне. Четверг. Турция. Президент Трамп поддержал. Все лидеры поддержали», — заявил он.
Ранее президент Дональд Трамп заявил, что Украина должна немедленно согласиться на предложенные Путиным переговоры, которые могут пройти 15 мая в Турции.
«Президент России Путин не хочет заключать соглашение о перемирии с Украиной — он хочет встретиться в четверг (15 мая) в Турции, чтобы обсудить возможное завершение кровавой войны. Украина должна немедленно согласиться на это», — сказал Трамп.
По его словам, это поможет сторонам понять, возможно ли достигнуть соглашения: «Если нет, то европейские лидеры и США поймут суть ситуации и смогут предпринять соответствующие шаги».
Госсекретарь США Марко Рубио планирует посетить Турцию с 11 по 14 мая, сопровождая президента Трампа в поездке в Саудовскую Аравию и Катар с целью углубления регионального сотрудничества и обсуждения глобальных вопросов безопасности. Затем он отправится в Анталью для участия в саммите министров иностранных дел НАТО, который пройдет с 14 по 16 мая. В центре внимания будет война в Украине и укрепление обязательств союзников, пишет The Kyiv Independent.
Поездка совпадает с заявлением Москвы о готовности возобновить переговоры с Украиной с 15 мая в Стамбуле. Однако Россия пока не согласилась на безусловное 30-дневное прекращение огня, на котором настаивают США, Украина и основные европейские союзники.
«Встречи госсекретаря с высокопоставленными чиновниками будут способствовать решению глобальных и региональных проблем, расширению двусторонней торговли и инвестиций, а также подтверждению наших стратегических партнёрств», — говорится в заявлении Белого дома.
На саммите НАТО в Анталье Рубио также поднимет темы, озвученные Трампом, подчеркнув, что «союзники должны вносить свою справедливую долю» и поддерживать единый подход к завершению войны в Украине.
11 мая Россия опубликовала своё предложение о возобновлении переговоров. Советник Кремля Юрий Ушаков заявил, что Москва хочет продолжить переговоры на основе дискуссий в Стамбуле в 2022 году, с учётом текущей ситуации на фронте. Москва настаивает на возобновлении переговоров до достижения соглашения о прекращении огня.
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова подтвердила: Путин «чётко заявил: сначала нужно обсудить причины, затем перемирие».
Спецпредставитель США Кит Келлог прокомментировал в X: «Как неоднократно говорил президент Трамп — остановите убийства. Сначала безусловное 30-дневное перемирие и в его рамках — полноценные мирные переговоры, а не наоборот».