Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է «Ռոսիա 1» հեռուստաալիքի լրագրող Պավել Զարուբինին, որ ռուսական պատվիրակությունը կսպասի Ուկրաինայի ներկայացուցիչներին Ստամբուլում։
«Մեր պատվիրակությունը այնտեղ կլինի և կսպասի ուկրաինական կողմին», — ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Սակայն նա չի բացահայտել Ռուսաստանի կողմից բանակցող խմբի կազմը, ինչպես նաև հանդիպման սկիզբը։
«Չեմ կարող։ Երբ նախագահը (Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը. — խմբ. նշում) հրահանգի, մենք դա կանենք», — նշել է Պեսկովը։
Նա նաև հրաժարվել է մեկնաբանել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու խոսքերը՝ Ռուսաստանի նախագահի հետ անձամբ հանդիպելու ցանկության վերաբերյալ՝ ընդգծելով. «Մենք գնահատում ենք միայն Պուտինի հայտարարությունները»։
Եվրամիության արտաքին գործերի հանձնակատար Կայա Կալասը կասկածի տակ է դրել Ռուսաստանի պատրաստակամությունը՝ Ուկրաինայի հետ խաղաղության բանակցություններ վարելու, որոնք հնարավոր է անցկացվեն Թուրքիայում։
«Նրանք շարունակում են ռմբակոծել Ուկրաինան։ Եթե իսկապես խաղաղություն ուզենային, կարող էին դա անմիջապես դադարեցնել», -հայտարարել է նա մայիսի 13-ին Դանիայի մայրաքաղաքում անցկացվող Կոպենհագենի ժողովրդավարության գագաթնաժողովի շրջանակներում, Deutsche Welle-ն։
Կալասը հիշեցրել է, որ անցել է ավելի քան երկու ամիս այն պահից, երբ Ուկրաինան համաձայնել է «առանց նախապայմանների հրադադարի»։
«Ռուսաստանը ակնհայտորեն խաղեր է խաղում՝ փորձելով շահել ժամանակը՝ հույս ունենալով, որ ժամանակը իրենց օգտին է։ Մենք նրանց կողմից որևէ դրական քայլ կամ բարենպաստ նշան չենք տեսնում», — նշել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը։
Պատասխանելով Ուկրաինայի և Ռուսաստանի նախագահներ Վլադիմիր Զելենսկու և Վլադիմիր Պուտինի հնարավոր հանդիպման մասին հարցին՝ Կալասն ընդգծել է, որ դա կարող էր լինել դրական քայլ։
«Բայց ես չեմ կարծում, որ նա՝ Պուտինը, կհամարձակվի», — ավելացրել է նա։
Ռուսաստանի նախագահը Ուկրաինային առաջարկել է մայիսի 15-ին Ստամբուլում վերսկսել ուղիղ բանակցությունները՝ առանց նախապայմանների։ Նա ընդգծել է, որ հնարավոր է իրական հրադադարի հասնել, որը Կիևը կհարգի։
Ի պատասխան այս նախաձեռնությանը՝ Զելենսկին պահանջել է, որ Մոսկվան մայիսի 12-ից սկսած համաձայնի հրադադարի՝ 30 օրվա ընթացքում։ Նրա խոսքով՝ միայն այդ դեպքում Կիևը կընդունի բանակցություններ սկսելու առաջարկը։ Ավելի ուշ, երբ ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը կոչ է արել Ուկրաինային անհապաղ ընդունել Մոսկվայի առաջարկը, Զելենսկին հայտնել է, որ հինգշաբթի օրը Թուրքիայում սպասելու է Ռուսաստանի նախագահին։

14 Май 2025 - 11:24 AMT
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что российская делегация будет присутствовать в Стамбуле 15 мая для прямых мирных переговоров с Украиной. Он отметил, что делегация будет ждать украинскую сторону, но не раскрыл состав делегации, добавив, что он будет объявлен, когда президент Владимир Путин сочтет это необходимым.
Песков также отказался комментировать заявления президента Украины Владимира Зеленского о желании личной встречи с Путиным, подчеркнув, что Кремль учитывает только заявления самого Путина.
Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас выразила сомнения в готовности России к мирным переговорам, отметив, что «Россия продолжает бомбардировки Украины». Она заявила, что «если бы Россия действительно хотела мира, она могла бы немедленно прекратить атаки».
Каллас напомнила, что прошло более двух месяцев с тех пор, как Украина согласилась на «безусловное прекращение огня», и обвинила Россию в играх с целью выиграть время, надеясь, что время работает в ее пользу. Она подчеркнула, что со стороны России «не наблюдается никаких положительных шагов или благоприятных признаков».
Зеленский потребовал, чтобы Москва согласилась на прекращение огня с 12 мая сроком на 30 дней. Он заявил, что только при этом условии Киев примет предложение о начале переговоров. Позже, когда президент США Дональд Трамп призвал Украину немедленно принять предложение Москвы, Зеленский объявил, что в четверг будет ждать президента России в Турции.