Ռուսական «Ռոստեխ» պետական կորպորացիան Հայաստանին սարքավորումներ է մատակարարել, որոնք օգնում են ինքնաթիռներին կողմնորոշվել լեռնային տեղանքում: : Խոսքը «Ազիմուտ» ընկերության VOR/DME 2700 համաուղղորդված ռադիոփարոսի մասին է, հայտնում է Sputnik Արմենիան ընկերության մամուլի ծառայության վրա հղումով։
Սարքը տեղադրված է Սիսիան քաղաքում և ունի միաժամանակ մինչև 200 ինքնաթիռի հետ կապ պահպանելու կարողություն։ Այս տեխնիկան ընդունվել է ICAO-ի կողմից որպես հիմնական նավիգացիոն միջոց օդային երթուղիների համար, ինչպես նաև որպես լրացուցիչ աջակցություն՝ ինքնաթիռների վայրէջքի գործընթացում։
«Մենք ավարտել ենք Հայաստանում VOR/DME 2700-ի փորձարկումները, ինչը թույլ կտա օդանավերին լեռնային տեղանքում և վատ եղանակի պայմաններում կողմնորոշվել օդային ուղիներում», – նշել է «Ազիմուտի» ղեկավարի տեղակալ Ալեքսեյ Գալչենկովը։
«Ազիմուտ» ընկերության ռադիոփարոսը ցուցադրել է իր հուսալիությունն ու ամրությունը։ Ներկայում սարքը արդյունավետորեն օգտագործվում է ռուսական մի շարք քաղաքներում, այդ թվում՝ Ստավրոպոլում, Չելյաբինսկում, Կալինինգրադում, Խաբարովսկում և Նովոսիբիրսկում, ինչպես նաև արտերկրի մի շարք օդանավակայաններում։

Russia’s state corporation Rostec has delivered navigation equipment to Armenia to aid aircraft orientation in mountainous areas. According to the press service of Azimut, a VOR/DME 2700 co-located radio beacon was installed in Sisian.
The device is capable of simultaneously maintaining contact with up to 200 aircraft. It has been certified by the International Civil Aviation Organization (ICAO) as a primary navigation tool for air routes and as auxiliary support during landings.
“We’ve completed testing of the VOR/DME 2700 in Armenia, enabling aircraft to navigate mountain airspace and poor weather conditions,” said Azimut Deputy Director Alexey Galchenkov.
The Azimut beacon has proven to be durable and reliable. It is currently in use in multiple Russian cities, including Stavropol, Chelyabinsk, Kaliningrad, Khabarovsk, and Novosibirsk, as well as at several international airports.