Ռուսական «Ռոստեխ» պետական կորպորացիան Հայաստանին սարքավորումներ է մատակարարել, որոնք օգնում են ինքնաթիռներին կողմնորոշվել լեռնային տեղանքում: : Խոսքը «Ազիմուտ» ընկերության VOR/DME 2700 համաուղղորդված ռադիոփարոսի մասին է, հայտնում է Sputnik Արմենիան ընկերության մամուլի ծառայության վրա հղումով։
Սարքը տեղադրված է Սիսիան քաղաքում և ունի միաժամանակ մինչև 200 ինքնաթիռի հետ կապ պահպանելու կարողություն։ Այս տեխնիկան ընդունվել է ICAO-ի կողմից որպես հիմնական նավիգացիոն միջոց օդային երթուղիների համար, ինչպես նաև որպես լրացուցիչ աջակցություն՝ ինքնաթիռների վայրէջքի գործընթացում։
«Մենք ավարտել ենք Հայաստանում VOR/DME 2700-ի փորձարկումները, ինչը թույլ կտա օդանավերին լեռնային տեղանքում և վատ եղանակի պայմաններում կողմնորոշվել օդային ուղիներում», – նշել է «Ազիմուտի» ղեկավարի տեղակալ Ալեքսեյ Գալչենկովը։
«Ազիմուտ» ընկերության ռադիոփարոսը ցուցադրել է իր հուսալիությունն ու ամրությունը։ Ներկայում սարքը արդյունավետորեն օգտագործվում է ռուսական մի շարք քաղաքներում, այդ թվում՝ Ստավրոպոլում, Չելյաբինսկում, Կալինինգրադում, Խաբարովսկում և Նովոսիբիրսկում, ինչպես նաև արտերկրի մի շարք օդանավակայաններում։

20 Май 2025 - 11:50 AMT
Россия усиливает авиационную навигацию Армении, предоставив оборудование для ориентирования в сложных условиях рельефа и погоды.
Государственная корпорация «Ростех» поставила Армении оборудование для навигации самолетов в горной местности. Речь идет о совмещенном радиомаяке VOR/DME 2700 производства компании «Азимут», сообщает пресс-служба компании со ссылкой на Sputnik Армения.
Система установлена в городе Сисиан и способна одновременно поддерживать связь с 200 самолетами. Она признана Международной организацией гражданской авиации (ИКАО) в качестве основного навигационного средства на воздушных маршрутах, а также как вспомогательный элемент при посадке.
«Мы завершили испытания VOR/DME 2700 в Армении. Это обеспечит навигацию самолетов в условиях горной местности и плохой погоды», — заявил заместитель руководителя компании «Азимут» Алексей Гальченков.
Радиомаяк «Азимут» зарекомендовал себя как надежное и устойчивое оборудование. В настоящее время он эффективно используется в ряде городов России, включая Ставрополь, Челябинск, Калининград, Хабаровск и Новосибирск, а также в ряде зарубежных аэропортов.