Մայիսի 21–ի առավոտյան Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա հարձակվողը մահապատժի է ենթարկվել: Դատավճիռն իրականացվել է Յասին Հուսեյնզադեի նկատմամբ, ով կազմակերպել էր հարձակումը դեսպանատան վրա, գրում է APA-ն։
Յասին Հուսեյնզադեի դատական գործընթացը տևել է երկու տարի։ Իրանի Գերագույն դատարանը հաստատել է մահապատիժը, և գործն ուղարկվել է Թեհրան՝ վճիռն իրագործելու համար։
Հուսեյնզադեն ձերբակալվել էր դեպքի վայրում։
Միջադեպը տեղի է ունեցել 2023 թվականի հունվարի 27-ին՝ վաղ առավոտյան։ Հարձակվողը, զինված լինելով «Կալաշնիկով» ինքնաձիգով, հաղթահարել է դեսպանատան պահակային անցակետը և գնդակահարել անվտանգության ծառայության ղեկավար Օրխան Ասկերովին։ Վասիֆ Թագիևն ու Մահիր Իմանովը վիրավորվել են՝ փորձելով կանխել հարձակումը։
Հարձակման հետևանքով դեսպանատան աշխատանքը դադարեցվել էր, և 2023 թվականի հունվարի 29-ին դեսպանատան բոլոր աշխատակիցներն ու նրանց ընտանիքների անդամները տարհանվել էին Բաքու։ Ավելի ուշ, Ադրբեջանի և Իրանի միջև բանակցությունների արդյունքում, 2024 թվականի հուլիսի 15-ից դեսպանատունը վերսկսել է իր գործունեությունը՝ նոր հասցեում։ Դեսպանը և ներկայիս անձնակազմը վերադարձել են Թեհրան։

On the morning of May 21, Iran executed the man who attacked the Azerbaijani embassy. The sentence was carried out against Yasin Huseynzadeh, the individual responsible for organizing the embassy attack, APA reports.
Huseynzadeh’s trial lasted two years. The Supreme Court of Iran upheld the death sentence, and the case was sent to Tehran for execution.
He was apprehended at the scene of the attack.
The incident occurred early on January 27, 2023. Armed with a Kalashnikov rifle, the assailant breached the embassy’s guard post and shot dead the head of the security service, Orkhan Askerov. Vasif Taghiyev and Mahir Imanov were wounded while trying to stop the attack.
Following the attack, embassy operations were suspended. On January 29, 2023, all staff members and their families were evacuated to Baku. Later, after diplomatic talks between Azerbaijan and Iran, the embassy resumed operations at a new location on July 15, 2024. The ambassador and current personnel returned to Tehran.