Մայիսի 21–ի առավոտյան Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա հարձակվողը մահապատժի է ենթարկվել: Դատավճիռն իրականացվել է Յասին Հուսեյնզադեի նկատմամբ, ով կազմակերպել էր հարձակումը դեսպանատան վրա, գրում է APA-ն։
Յասին Հուսեյնզադեի դատական գործընթացը տևել է երկու տարի։ Իրանի Գերագույն դատարանը հաստատել է մահապատիժը, և գործն ուղարկվել է Թեհրան՝ վճիռն իրագործելու համար։
Հուսեյնզադեն ձերբակալվել էր դեպքի վայրում։
Միջադեպը տեղի է ունեցել 2023 թվականի հունվարի 27-ին՝ վաղ առավոտյան։ Հարձակվողը, զինված լինելով «Կալաշնիկով» ինքնաձիգով, հաղթահարել է դեսպանատան պահակային անցակետը և գնդակահարել անվտանգության ծառայության ղեկավար Օրխան Ասկերովին։ Վասիֆ Թագիևն ու Մահիր Իմանովը վիրավորվել են՝ փորձելով կանխել հարձակումը։
Հարձակման հետևանքով դեսպանատան աշխատանքը դադարեցվել էր, և 2023 թվականի հունվարի 29-ին դեսպանատան բոլոր աշխատակիցներն ու նրանց ընտանիքների անդամները տարհանվել էին Բաքու։ Ավելի ուշ, Ադրբեջանի և Իրանի միջև բանակցությունների արդյունքում, 2024 թվականի հուլիսի 15-ից դեսպանատունը վերսկսել է իր գործունեությունը՝ նոր հասցեում։ Դեսպանը և ներկայիս անձնակազմը վերադարձել են Թեհրան։

21 Май 2025 - 10:55 AMT
Утром 21 мая в Иране был приведен в исполнение смертный приговор в отношении человека, совершившего нападение на посольство Азербайджана. Казнен Ясин Гусейнзаде, организовавший нападение, сообщает APA.
Судебный процесс по делу Гусейнзаде длился два года. Верховный суд Ирана утвердил смертный приговор, после чего дело было направлено в Тегеран для исполнения приговора.
Гусейнзаде был задержан на месте преступления.
Инцидент произошёл утром 27 января 2023 года. Злоумышленник, вооружённый автоматом Калашникова, прорвался через охранный пост посольства и застрелил начальника службы безопасности Орхана Аскерова. Васиф Тагиев и Махир Иманов были ранены при попытке остановить нападавшего.
После атаки деятельность посольства была приостановлена. 29 января 2023 года все сотрудники дипмиссии и члены их семей были эвакуированы в Баку. Позднее, в результате переговоров между Азербайджаном и Ираном, 15 июля 2024 года посольство возобновило работу по новому адресу. Посол и нынешний состав сотрудников вернулись в Тегеран.