2024 թվականին Հայաստանում ՏՏ ոլորտում աշխատող արտասահմանցի մասնագետների թիվը 12 տոկոսով նվազել է։ Այդ տվյալները ներկայացված են Armenian Code Academy-ի կողմից պատրաստված «Armenian Tech Market Insights» տարեկան զեկույցում։
Էքսպատների գերակշիռ մասը՝ ավելի քան 90 տոկոսը, Ռուսաստանից են, իսկ մյուսները՝ Բելառուսից և Ուկրաինայից։ Մնացած երկրների մասնագետները կազմում են աննշան մասնաբաժին։
«Հակառակ տարածված պատկերացումների՝ Հայաստանի ՏՏ ոլորտում օտարերկրյա աշխատողների թիվը թեև կրճատվել է, բայց, միևնույն է, զգալի մաս է կազմում (ՏՏ մասնագետների ընդհանուր թվի մոտ 18%-ը)»,–նշել է հետազոտության համահեղինակ Նարեկ Ասլիկյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Ըստ Armenian Code Academy-ի հաշվարկների՝ 2024 թվականին ՏՏ ոլորտում ներգրավված աշխատակիցների թիվը կազմել է մոտ 58,700, ինչը մոտ 2 տոկոսով ավելի է, քան նախորդ տարում։ Թվերը տարբերվում են պաշտոնական վիճակագրությունից, քանի որ հետազոտությունը ներառում է նաև ՏՏ ընկերություններում աշխատող այլ մասնագիտությունների ներկայացուցիչների, որոնք կազմում են ընդհանուր աշխատուժի մոտ 36 տոկոսը։ Պաշտոնական տվյալներով՝ այդ թիվը մոտ 40 հազար է։
Հայաստանում ՏՏ ոլորտում շարունակվում է կանանց ակտիվ ներգրավվածությունը. վերջին տվյալներով՝ կին մասնագետները կազմում են գրեթե 40 տոկոս, ինչը համաշխարհային մակարդակով բարձր ցուցանիշ է։ Համեմատության համար նշվում է, որ ԵՄ-ում այս ցուցանիշը 2023 թվականին կազմել է ընդամենը 19 տոկոսից մի փոքր ավելի։
ՏՏ ոլորտում գրանցված ընկերությունների և անհատ ձեռնարկատերերի ընդհանուր թիվը պաշտոնական տվյալներով մոտ 6 հազար է։ Սակայն Նարեկ Ասլիկյանի խոսքով՝ փաստացի ակտիվ գործունեություն է ծավալում 1253 ընկերություն։ Դրանցից մոտ 80 տոկոսը տեղական են, իսկ 20 տոկոսը՝ արտասահմանյան ընկերությունների մասնաճյուղեր։ Տեղականների շարքում են նաև այն կազմակերպությունները, որոնք հիմնվել են Հայաստանում, սակայն հետագայում գլխամասային գրասենյակները տեղափոխել են ԱՄՆ՝ ներդրումներ ներգրավելու նպատակով։
Նշված 1253 ընկերություններից 9-ը դասվում են շատ խոշորների շարքը՝ ունենալով 500 և ավելի աշխատակից, 16-ը՝ խոշոր են՝ 251-ից 500 աշխատակիցով։ Փոքր ընկերությունների թիվը, որոնք 10 և պակաս աշխատակից ունեն, գերազանցում է 650-ը։
Հետազոտությունը ցույց է տալիս նաև, որ ընկերությունների մոտ 35 տոկոսը սեփական արտադրանք է ստեղծում և չի կատարում արտաքին պատվերներ, մինչդեռ 2023-ին այդ ցուցանիշը 31 տոկոս էր։ Նման պատկերի ձևավորման վրա, ըստ Ասլիկյանի, ազդել են վերջին 10-15 տարում ոլորտում տեղի ունեցած զարգացումները և 2021–2022 թվականների ներդրումային ալիքը՝ մասնավորապես «SuperAnnotate», «Krisp» և այլ ընկերություններում։ Այս ընկերությունների մի մասը մշակել են ապրանքներ, որոնք ուղղակիորեն արձագանքել են COVID-19-ի հետևանքով առաջացած կարիքներին, օրինակ՝ ձայնի մաքրման լուծումներ և հեռավար աշխատանքի գործիքներ։

23 Май 2025 - 11:37 AMT
В армянском ИТ-секторе зафиксировано снижение числа иностранных специалистов на 12%, при этом женщины составляют почти 40% сотрудников.
В 2024 году количество иностранных специалистов в ИТ-секторе Армении сократилось на 12%, согласно ежегодному отчету «Armenian Tech Market Insights», подготовленному Armenian Code Academy. Несмотря на это снижение, экспаты по-прежнему составляют около 18% общего числа ИТ-специалистов. Более 90% из них приехали из России, остальные — из Беларуси и Украины, а представители других стран составляют незначительную долю.
Как отметил соавтор исследования Нарек Асликян, вопреки распространенному мнению, присутствие иностранных работников в армянском ИТ-секторе остается значительным.
По оценкам отчета, общее число сотрудников в ИТ-секторе в 2024 году составило около 58 700 человек, что на 2% больше по сравнению с предыдущим годом. Эти данные отличаются от официальной статистики, которая указывает около 40 000 сотрудников, поскольку исследование включает также специалистов в сопутствующих ролях в ИТ-компаниях, составляющих около 36% рабочей силы.
Участие женщин в армянском ИТ-секторе остается высоким: женщины составляют почти 40% сотрудников, что значительно выше среднего показателя по Европейскому союзу, где в 2023 году этот показатель составлял чуть более 19%.
Согласно официальным данным, в Армении зарегистрировано около 6 000 ИТ-компаний и индивидуальных предпринимателей. Однако, по словам Асликяна, фактически активно работают 1 253 компании. Из них примерно 80% являются местными фирмами, а 20% — филиалами иностранных компаний. Некоторые местные компании были первоначально основаны в Армении, но позже перенесли свои головные офисы в США для привлечения инвестиций.
Среди 1 253 активных компаний девять классифицируются как очень крупные, каждая из которых насчитывает более 500 сотрудников, а 16 — как крупные компании с численностью от 251 до 500 сотрудников. Малые компании, определяемые как имеющие 10 и менее сотрудников, насчитывают более 650.
Исследование также показывает, что около 35% компаний разрабатывают собственные продукты без выполнения внешних заказов, по сравнению с 31% в 2023 году. Асликян связывает эту тенденцию с развитием сектора за последние 10–15 лет и инвестиционной волной в 2021–2022 годах, особенно в такие компании, как SuperAnnotate и Krisp. Некоторые из этих фирм создали продукты, отвечающие на потребности, возникшие во время пандемии COVID-19, такие как решения для очистки звука и инструменты для удаленной работы.