Ադրբեջանում ձերբակալվել է Տաջիկստանի քաղաքացի Էմոմով Տագայմուրոդը, որը մեղադրվում է Ռուսաստանի տարածք հարյուրավոր կիլոգրամ հերոինի ապօրինի ներկրման մեջ։
Ադրբեջանը նրան ՌԴ–ին կարտահանձնի, գրում է APA-ն:
«Տագայմուրոդը հետախուզման մեջ էր ավելի քան 11 տարի՝ հատկապես մեծ չափի թմրամիջոցների շրջանառության մեղադրանքով։ Ներկայումս նա սպասում է արտահանձնման Ռուսաստանի Դաշնության տարածք»,–հայտնել են իրավապահ մարմիններից։
Քննությունը պնդում է, որ նա ղեկավարել է թմրանյութերի մատակարարման կազմակերպված ցանցը, որը հերոին է ներմուծել Ռուսաստան՝ սուրհանդակների միջոցով։ Ըստ մեղադրանքի՝ նա ստեղծել է կայուն մատակարարման սխեմա, որի շրջանակում երկիր է ներմուծվել հարյուրավոր կիլոգրամ թմրանյութ։
Այս գործով մի շարք անձինք արդեն դատապարտվել են, և նրանք ցուցմունքներ են տվել՝ մատնանշելով այդ անձին որպես խմբի ղեկավար։ Նրանցից մի քանիսն արդեն ազատվել են։

Как сообщает APA, Тагаймурод Эмомов, гражданин Таджикистана, обвиняемый в контрабанде сотен килограммов героина в Россию, был задержан в Азербайджане. В ближайшее время он будет передан российской стороне.
«Эмомов находился в международном розыске более 11 лет по обвинению в обороте наркотических средств в особо крупном размере. В настоящее время он ожидает экстрадиции в Российскую Федерацию», — сообщили в правоохранительных органах.
По версии следствия, он возглавлял организованную преступную группу, осуществлявшую поставки героина в Россию через курьеров. Обвинение утверждает, что Эмомов создал устойчивую схему поставок, в рамках которой в страну было ввезено сотни килограммов наркотика.
Ранее по этому делу уже были осуждены несколько человек, которые дали показания против Эмомова, назвав его главой группировки. Некоторые из них уже вышли на свободу.