SpaceX ընկերության Dragon բեռնատար տիեզերանավը հաջողությամբ անջատվել է Միջազգային տիեզերակայանից և ուղևորվել է Երկիր՝ տեղափոխելով նյութեր, սարքավորումներ և այլ բեռներ։ Այս մասին հայտնել է NASA-ն։
«Ժամը 12:05՝ ԱՄՆ արևելյան ափի ժամանակով SpaceX-ի կառավարման կենտրոնի հրամանով «Դրագոն» անօդաչու տիեզերանավը անջատվել է ՄՏԿ «Հարմոնի» մոդուլի զենիթային հանգույցից», — ասվում է գործակալության հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Երկրի մթնոլորտ մուտք գործելուց հետո տիեզերանավը պետք է վայրէջք կատարի ջրի վրա մայիսի 25-ին՝ կիրակի օրը, տեղական ժամանակով ժամը 1:45-ին (08:45 մոսկովյան ժամանակով), Կալիֆորնիայի ափամերձ գոտում։
«Դրագոնը» ՄՏԿ էին էր միացել ապրիլի 22-ին՝ տեղափոխելով մոտ երեք տոննա բեռ, այդ թվում՝ անձնակազմի համար սնունդ, սարքավորումներ և գիտական հետազոտությունների համար անհրաժեշտ նյութեր։ «Ֆալկոն 9» կրող հրթիռի արձակումը տեղի է ունեցել ապրիլի 21-ին NASA-ի Կենեդու տիեզերական կենտրոնի 39Ա հարթակից։ Սա եղել է SpaceX-ի 32-րդ առեւտրային առաքելությունը՝ ՄՏԿ բեռների մատակարարման շրջանակում։

Космический грузовой аппарат Dragon, принадлежащий компании SpaceX, благополучно покинул Международную космическую станцию и направился к Земле, транспортируя материалы, оборудование и другие грузы. Об этом сообщило NASA.
«В 12:05 по времени Восточного побережья США [19:05 мск] беспилотный корабль Dragon отстыковался от зенитного порта модуля Harmony Международной космической станции по команде центра управления компании SpaceX», — говорится в сообщении агентства.
По завершении спуска через атмосферу Земли аппарат должен совершить посадку на воду в воскресенье, 25 мая, около 1:45 (08:45 мск) в районе побережья Калифорнии.
Корабль Dragon прибыл на станцию 22 апреля, доставив около трёх тонн различного груза. Среди них были продовольственные запасы для членов экипажа, оборудование, а также материалы, необходимые для проведения научных экспериментов. Старт ракеты Falcon 9, выведшей корабль на орбиту, был осуществлён 21 апреля с площадки 39A Космического центра Кеннеди NASA во Флориде. Это была уже 32-я коммерческая миссия SpaceX по обеспечению МКС грузами.