Ճապոնիայի Գունմա պրեֆեկտուրայի Տակասակի քաղաքում հունիսի 1-ին պաշտոնապես բացվել է Ասիայում առաջին Թումո կենտրոնը՝ Թումո Գունման:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը՝ ընդգծելով ծրագրի կարեւորությունը հայ-ճապոնական կրթական համագործակցության շրջանակում, հայտնում է Արզգային ժողովի մամուլի ծառայությունը։
«Մեծ պատիվ է ինձ համար այսօր հանդես գալ ձեր առաջ և ազդարարել Ասիայում առաջին Թումո կենտրոնի բացումն այստեղ՝ Ճապոնիայի սրտում, Տակասակի քաղաքում:
Թումո Գունմա կենտրոնի բացումը, միանշանակ, արտահայտում է ոչ միայն մեր համատեղ հանձնառությունը՝ ուղղված երիտասարդությանը և նորարարությանը, այլև վկայում է այն մշակութային և մտավոր փոխանակման ոգու մասին, որը տասնամյակներ շարունակ եղել է հայ-ճապոնական բարեկամական հարաբերությունների հիմնասյուներից մեկը: Մեր ժողովուրդները, գտնվելով աշխարհագրորեն հեռու միմյանցից, միևնույն ժամանակ միավորված են համընդհանուր արժեքներով՝ ժողովրդավարության, դիմացկունության, գիտելիքի և մշակութային ժառանգության խորին հարգանքի հանդեպ:
Թումո Գունման շուտով կընդունի մոտ 1500 պատանի ամբողջ պրեֆեկտուրայից՝ դառնալով երկկողմանի համագործակցության և նորարարության ոգեշնչման հարթակ Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև:
Հուսով եմ, որ սա ընդամենը սկիզբն է: Այն մաս է կազմում մեր ընդարձակ տեսլականի՝ Թումոյի կրթական ծրագիրը հասանելի դարձնելու Ճապոնիայի այլ քաղաքներում ևս՝ առավել շատ երիտասարդների հնարավորություն ընձեռելով ընդգրկվելու այս արդիական և դինամիկ կրթական մոդելի շրջանակում»,–ասել է նա։
Հետագայում նախատեսվում է նոր կենտրոններ և Թումո տուփեր գործարկել Ճապոնիայի Մաեբասի և Կուսացու քաղաքներում` ավելի մեծ թվով պատանիների հասանելի դարձնելով Թումոյի կրթական ծրագիրը:
Ճապոնիայի առաջին Թումո կենտրոնի բացմանը ներկա էին Թումոյի հիմնադիրներ Սեմ և Սիլվա Սիմոնյանները, Գունմա պրեֆեկտուրայի նահանգապետ Իչիտա Յամամոտոն, Թվային փոխակերպման նախկին նախարար Տարո Կոնոն, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, Ճապոնիայում Հայաստանի դեսպան Մոնիկա Սիմոնյանը, Թումոյի գործադիր տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը, զարգացման գծով տնօրեն Բեկոր Փափազյանը, միջազգային ծրագրերի ղեկավար Քրիս Շահինյանը, համագործակցությունների և զարգացման ղեկավար Սթիվեն Բրիջիսը և այլք:

2 Июнь 2025 - 10:05 AMT
1 июня в городе Такасаки префектуры Гумма (Япония) состоялось официальное открытие первого в Азии центра Тумо.
С приветственным словом выступил вице-спикер Национального собрания Армении Акоп Аршакян, подчеркнув важность этого проекта в рамках армяно-японского образовательного сотрудничества, сообщает пресс-служба парламента.
«Для меня большая честь сегодня стоять перед вами и объявить об открытии первого центра Тумо в Азии — здесь, в самом сердце Японии, в городе Такасаки.
Открытие Тумо Гунма, безусловно, отражает не только нашу совместную приверженность молодёжи и инновациям, но и символизирует дух культурного и интеллектуального обмена, который на протяжении десятилетий был краеугольным камнем армяно-японских дружеских отношений. Наши народы, находясь географически далеко друг от друга, в то же время объединены общими ценностями — демократией, устойчивостью, стремлением к знаниям и глубоким уважением к культурному наследию.
Центр Тумо Гунма вскоре примет около 1500 подростков со всей префектуры, став платформой для двустороннего сотрудничества и источником вдохновения в сфере инноваций между Арменией и Японией.
Надеюсь, это лишь начало. Это часть нашей более широкой стратегии по расширению программы Тумо и в других японских городах, предоставляя большему числу молодых людей доступ к этой современной и динамичной модели образования», — сказал он.
В дальнейшем планируется открытие новых центров и Тумо-боксов в японских городах Маэбаши и Кусатсу, что сделает образовательную программу Тумо доступной для ещё большего числа подростков.
На открытии первого центра Тумо в Японии присутствовали основатели Тумо Сэм и Сильва Симоняны, губернатор префектуры Гумма Ичита Ямамото, бывший министр цифровой трансформации Таро Коно, вице-спикер парламента Армении Акоп Аршакян, посол Армении в Японии Моника Симонян, исполнительный директор Тумо Мари Лу Папазян, директор по развитию Бекор Папазян, руководитель международных программ Крис Шагинян, руководитель по партнёрствам и развитию Стивен Бриджес и другие.