Ճապոնիայի Գունմա պրեֆեկտուրայի Տակասակի քաղաքում հունիսի 1-ին պաշտոնապես բացվել է Ասիայում առաջին Թումո կենտրոնը՝ Թումո Գունման:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը՝ ընդգծելով ծրագրի կարեւորությունը հայ-ճապոնական կրթական համագործակցության շրջանակում, հայտնում է Արզգային ժողովի մամուլի ծառայությունը։
«Մեծ պատիվ է ինձ համար այսօր հանդես գալ ձեր առաջ և ազդարարել Ասիայում առաջին Թումո կենտրոնի բացումն այստեղ՝ Ճապոնիայի սրտում, Տակասակի քաղաքում:
Թումո Գունմա կենտրոնի բացումը, միանշանակ, արտահայտում է ոչ միայն մեր համատեղ հանձնառությունը՝ ուղղված երիտասարդությանը և նորարարությանը, այլև վկայում է այն մշակութային և մտավոր փոխանակման ոգու մասին, որը տասնամյակներ շարունակ եղել է հայ-ճապոնական բարեկամական հարաբերությունների հիմնասյուներից մեկը: Մեր ժողովուրդները, գտնվելով աշխարհագրորեն հեռու միմյանցից, միևնույն ժամանակ միավորված են համընդհանուր արժեքներով՝ ժողովրդավարության, դիմացկունության, գիտելիքի և մշակութային ժառանգության խորին հարգանքի հանդեպ:
Թումո Գունման շուտով կընդունի մոտ 1500 պատանի ամբողջ պրեֆեկտուրայից՝ դառնալով երկկողմանի համագործակցության և նորարարության ոգեշնչման հարթակ Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև:
Հուսով եմ, որ սա ընդամենը սկիզբն է: Այն մաս է կազմում մեր ընդարձակ տեսլականի՝ Թումոյի կրթական ծրագիրը հասանելի դարձնելու Ճապոնիայի այլ քաղաքներում ևս՝ առավել շատ երիտասարդների հնարավորություն ընձեռելով ընդգրկվելու այս արդիական և դինամիկ կրթական մոդելի շրջանակում»,–ասել է նա։
Հետագայում նախատեսվում է նոր կենտրոններ և Թումո տուփեր գործարկել Ճապոնիայի Մաեբասի և Կուսացու քաղաքներում` ավելի մեծ թվով պատանիների հասանելի դարձնելով Թումոյի կրթական ծրագիրը:
Ճապոնիայի առաջին Թումո կենտրոնի բացմանը ներկա էին Թումոյի հիմնադիրներ Սեմ և Սիլվա Սիմոնյանները, Գունմա պրեֆեկտուրայի նահանգապետ Իչիտա Յամամոտոն, Թվային փոխակերպման նախկին նախարար Տարո Կոնոն, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, Ճապոնիայում Հայաստանի դեսպան Մոնիկա Սիմոնյանը, Թումոյի գործադիր տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը, զարգացման գծով տնօրեն Բեկոր Փափազյանը, միջազգային ծրագրերի ղեկավար Քրիս Շահինյանը, համագործակցությունների և զարգացման ղեկավար Սթիվեն Բրիջիսը և այլք:

On June 1, the first Tumo Center in Asia officially opened in Takasaki, a city in Japan’s Gunma Prefecture, under the name Tumo Gunma.
Deputy Speaker of Armenia’s National Assembly Hakob Arshakyan delivered a welcoming speech, highlighting the significance of this initiative within the framework of Armenia-Japan educational cooperation, according to the National Assembly’s press service.
"It is a great honor for me to stand before you today and mark the opening of Asia's first Tumo center here, in the heart of Japan, the city of Takasaki.
The launch of Tumo Gunma undoubtedly reflects our shared commitment to youth and innovation, while also embodying the spirit of cultural and intellectual exchange that has been a cornerstone of Armenian–Japanese friendship for decades. Though geographically distant, our nations are united by shared values—democracy, resilience, reverence for knowledge, and deep respect for cultural heritage.
Tumo Gunma will soon serve around 1,500 teenagers from across the prefecture, becoming a platform for bilateral cooperation and inspiration in innovation between Armenia and Japan.
I hope this is only the beginning. It is part of our broader vision to expand Tumo’s educational program to other Japanese cities, offering more youth access to this modern and dynamic educational model," he said.
Future plans include launching new centers and Tumo Boxes in the cities of Maebashi and Kusatsu, further extending access to Tumo’s educational program to more teenagers across Japan.
The opening was attended by Tumo founders Sam and Sylva Simonian, Governor of Gunma Prefecture Ichita Yamamoto, former Minister of Digital Transformation Taro Kono, Armenian Deputy Speaker Hakob Arshakyan, Armenia’s Ambassador to Japan Monika Simonyan, Tumo’s Executive Director Marie Lou Papazian, Development Director Bekor Papazian, Head of International Programs Chris Shahinyan, Head of Partnerships and Development Steven Bridges, among others.