Ուժեղ երկրաշարժը՝ 5.8 մագնիտուդով, տեղի է ունեցել Թուրքիայի հարավարևմտյան ափին՝ Մարմարիսի մոտ, տեղական ժամանակով ժամը 2:17-ին երեքշաբթի օրը՝ առաջացնելով լայնածավալ խուճապ, մեկ զոհ և առնվազն 69 վիրավոր: Երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվել է մոտ 10 կիլոմետր հեռավորության վրա ծովափից՝ 68 կիլոմետր խորությամբ։
Ցնցումները զգացվել են տարածաշրջանում, ներառյալ Հունաստանի Ռոդոս կղզում, որը գտնվում է էպիկենտրոնից մոտ 29 կիլոմետր հարավ: Զբոսաշրջիկներն ու բնակիչները հաղորդել են, որ արթնացել են ցնցումներից և շատերը խուճապով լքել են շենքերը։
Թուրքիայի Ֆեթհիյե քաղաքում 14-ամյա աղջիկը՝ Աֆրանուր Գյունլուն, մահացել է երկրաշարժի առաջացրած խուճապից հետո: Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Ալի Երլիքայան հայտնել է. «Ֆեթհիյեում 14-ամյա աղջիկը՝ Աֆրանուր Գյունլուն, հոսպիտալացվել է խուճապի պատճառով, սակայն, ցավոք, բոլոր միջամտություններից հետո նա մահացել է»:
Վիրավորների մեծ մասը գրանցվել է Մուղլա նահանգում, որտեղ բնակիչները խուճապով դուրս են թռել պատուհաններից և պատշգամբներից՝ փախչելով իրենց տներից։ Իշխանությունները հայտնել են, որ 46 մարդ հոսպիտալացվել է, իսկ մյուսները ստացել են տեղում բուժում կամ կարճ ժամանակով բուժվել և դուրս գրվել։
Չնայած երկրաշարժի ուժգնությանը, Թուրքիայում կամ Հունաստանում անմիջապես լուրջ կառուցվածքային վնասների մասին հաղորդումներ չեն եղել։ Աղետների կառավարման թիմերը ուղարկվել են իրավիճակը գնահատելու և անհրաժեշտության դեպքում օգնություն ցուցաբերելու համար։

3 Июнь 2025 - 13:14 AMT
Мощное землетрясение магнитудой 5.8 произошло на юго-западном побережье Турции возле Мармариса в 2:17 по местному времени во вторник, вызвав широкомасштабную панику, одну смерть и по меньшей мере 69 травм. Эпицентр землетрясения находился примерно в 10 километрах от берега на глубине 68 километров.
Толчки ощущались по всему региону, включая греческий остров Родос, расположенный примерно в 29 километрах к югу от эпицентра. Туристы и местные жители сообщали, что проснулись от толчков, и многие в панике покинули здания.
В турецком городе Фетхие 14-летняя девочка по имени Афранур Гюнлю умерла после панической атаки, вызванной землетрясением. Министр внутренних дел Турции Али Ерликая заявил: «В Фетхие 14-летняя девочка по имени Афранур Гюнлю была доставлена в больницу из-за панической атаки, но, к сожалению, несмотря на все вмешательства, она скончалась».
Большинство травм произошло в провинции Мугла, где жители в панике прыгали из окон и с балконов, чтобы покинуть свои дома. Власти сообщили, что 46 человек были госпитализированы, в то время как другие получили лечение на месте или были кратковременно госпитализированы и выписаны.
Несмотря на силу землетрясения, немедленных сообщений о значительных структурных повреждениях в Турции или Греции не поступало. Команды по управлению чрезвычайными ситуациями были направлены для оценки ситуации и оказания необходимой помощи.