Ադրբեջանը զգալիորեն ընդլայնել է Պակիստանից JF-17 Thunder կործանիչների պատվերը՝ 16-ից հասցնելով մինչև 40 ինքնաթիռի։ Այս խոշոր ձեռքբերումն ամենամեծն է Պակիստանի պաշտպանական արդյունաբերության արտահանման պատմության մեջ։
4.6 միլիարդ դոլար արժողությամբ համաձայնագիրը, որը ներառում է նաև 2 միլիարդ դոլարի ներդրումային փաթեթ, պաշտոնապես հաստատվել է Պակիստանի կառավարության կողմից։ Այս գործարքով Ադրբեջանը դարձել է JF-17 շարքի խոշորագույն արտասահմանյան գնորդը՝ գերազանցելով Նիգերիային և Մյանմային, գրում է Defence Industry Europe-ն։
JF-17 Thunder-ը համատեղ մշակվել է Պակիստանի Օդատիեզերական համալիրի և Չինաստանի Չենդու ավիացիոն կորպորացիայի կողմից։ Այն համարվում է արդիական օդային մարտունակություն ապահովող մատչելի լուծում։ Ադրբեջանը ձեռք է բերելու Block III տարբերակը՝ ամենավերջին և զարգացած մոդելը, որը հագեցած է AESA ռադարով, արդիականացված ավիոնիկայով և երկար հեռահարության PL-15 ու PL-10 օդ-օդ հրթիռների գործածման հնարավորությամբ։
2019 թվականին առաջին թռիչքն իրականացրած JF-17 Block III-ն իր նախորդ տարբերակների համեմատ բերում է էական տեխնոլոգիական բարելավումներ։ Ռազմական վերլուծաբանների կարծիքով՝ Ադրբեջանը կարող է ինտեգրել թուրքական Gokdogan և Bozdogan հրթիռները, ինչը վկայում է Պակիստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև ուժեղացող ռազմական համագործակցության մասին։
Ինքնաթիռները կահավորվելու են նաև ASELPOD թիրախային համակարգերով, ինչը Ադրբեջանին դարձնում է այս տեխնոլոգիան կիրառող սահմանափակ երկրների մաս՝ Պակիստանի և Նիգերիայի կողքին։ Այս ընդլայնված գնումը վկայում է Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի արդիականացման և մասին։
Պակիստանն աջակցել է Ադրբեջանին 2020–ին 44–օրյա պատերազմի ժամանակ, որից հետո այդ երկրները, Թուրքիայի ներգրավմամբ, բազմաթիվ համատեղ զորավարժություններ են անցկացրել։ Պակիստանի վարչապետն անգամ մասնակցել է Լաչինում օդանավակայանի բացմանը՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի ղեկավարների հետ միասին։

9 Июнь 2025 - 09:28 AMT
Азербайджан значительно расширил заказ истребителей JF-17 Thunder у Пакистана — с 16 до 40 самолетов. Эта крупная закупка стала крупнейшим экспортным контрактом в истории оборонной промышленности Пакистана.
Сделка на сумму 4,6 миллиарда долларов, включающая также инвестиционный пакет в размере 2 миллиардов, была официально одобрена правительством Пакистана. Благодаря этому контракту Азербайджан стал крупнейшим зарубежным покупателем серии JF-17, обогнав Нигерию и Мьянму, сообщает «Defence Industry Europe».
JF-17 Thunder был совместно разработан Пакистанским аэрокосмическим комплексом и китайской авиастроительной корпорацией «Чэнду». Он считается доступным решением с современными боевыми возможностями. Азербайджан приобретет версию Block III — самую новую и продвинутую модификацию, оснащённую радиолокатором с АФАР, обновлённой авионикой и возможностью применения дальнобойных ракет «воздух-воздух» PL-15 и PL-10.
Block III, впервые поднявшийся в воздух в 2019 году, предлагает значительные технологические усовершенствования по сравнению с предыдущими версиями. По мнению военных аналитиков, Азербайджан может интегрировать турецкие ракеты Gokdogan и Bozdogan, что свидетельствует о нарастающем военном сотрудничестве между Пакистаном, Турцией и Азербайджаном.
Самолёты также будут оснащены прицельными контейнерами ASELPOD, что делает Азербайджан одной из немногих стран, использующих эту технологию наряду с Пакистаном и Нигерией. Расширенная закупка подчеркивает курс на модернизацию азербайджанских военно-воздушных сил.
Пакистан поддержал Азербайджан в 44-дневной войне 2020 года. С тех пор страны при участии Турции провели множество совместных учений. Премьер-министр Пакистана также присутствовал на открытии аэропорта в Лачине вместе с лидерами Азербайджана и Турции.