Մոսկվայում ակնկալում են, որ Ադրբեջանը կճանաչի Ռուսաստանի Դաշնության կազմում ընդգրկված նոր շրջանները, ինչպես նաև Ղրիմը։ Այդ մասին ՌԻԱ Նովոստիին է ասել է իրազեկ աղբյուրը։
Աղբյուրն այդ մասին խոսել է՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի ԱԳՆ արձագանքին Ռուսաստանի նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկու՝ Ղարաբաղի վերաբերյալ հայտարարությանը։
«Վլադիմիր Մեդինսկու՝ Ղարաբաղի վերաբերյալ հայտարարությունների հանդեպ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի արձագանքի կապակցությամբ Մոսկվայում ակնկալում են, որ, հաշվի առնելով ՌԴ և Ադրբեջանի միջև դաշնակցային բնույթի հարաբերությունները, որոնք ամրագրված են բարձր մակարդակով՝ 2022 թ. փետրվարի 22-ի հռչակագրով, Բաքուն Ուկրաինայի շուրջ իրավիճակի նկատմամբ կզբաղեցնի ավելի հավասարակշռված դիրքորոշում, կճանաչի Ռուսաստանի մոտեցումների արդարացիությունը և կճանաչի Ղրիմի, Սևաստոպոլի, ԴԺՀ-ի, ԼԺՀ-ի, Զապորոժիեի և Խերսոնի մարզերի պատկանելությունը ՌԴ–ին»,–ասել է նա։
«Ճիշտ այնպես, ինչպես Ռուսաստանը կասկածի տակ չի դնում Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Ղարաբաղի նկատմամբ», — հավելել է գործակալության զրուցակիցը։
Մեդինսկին, որը ղեկավարում է Ռուսաստանի պատվիրակությունը Ուկրաինայի հետ բանակցություններում, ավելի վաղ RT-ին տված հարցազրույցում նշել է, որ եթե ուկրաինական հակամարտությունը կանգնեցվի ճակատային գծով և չհասնեն «իսկական խաղաղության», ապա տարածաշրջանը «կդառնա հսկայական Ղարաբաղ», հավելելով, որ դա «վիճելի տարածաշրջան էր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև»։ Այս հայտարարությունը նյարդայնացրել է պաշտոնական Բաքվին` Ղարաբաղը որպես վիճելի տարածք ներկայացնելն այնտեղ «ափսոսանք և զարմանք է առաջացրել»։ Այդ մասին ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Այհան Հաջիզադեի մեկնաբանության մեջ:
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկու խոսքերը Ղարաբաղի վերաբերյալ պետք չէ մեկնաբանել համատեքստից կտրված, քանի որ Մեդինսկին խոսել է բացառապես պատմական ասպեկտի, սոցիոկուլտուրային առանձնահատկությունների մասին։

10 Июнь 2025 - 15:46 AMT
В Москве ожидают, что Азербайджан признает новые территории, вошедшие в состав Российской Федерации, включая Крым. Об этом сообщил информированный источник агентству «РИА Новости».
Источник прокомментировал ответ азербайджанского МИД на заявление помощника президента России Владимира Мединского о Карабахе.
«В связи с реакцией МИД Азербайджана на заявления Владимира Мединского по Карабаху в Москве ожидают, что с учетом союзнических отношений между Россией и Азербайджаном, закрепленных на высоком уровне Декларацией от 22 февраля 2022 года, Баку займет более взвешенную позицию по ситуации вокруг Украины, признает справедливость российских подходов и признает принадлежность Крыма, Севастополя, ДНР, ЛНР, Запорожской и Херсонской областей к Российской Федерации», — заявил он.
«Так же, как и Россия не ставит под сомнение суверенитет Азербайджана над Карабахом», — добавил собеседник агентства.
Мединский, возглавляющий российскую делегацию на переговорах с Украиной, ранее в интервью RT заявил, что если конфликт в Украине будет заморожен по линии фронта и не будет достигнут «подлинный мир», то регион «превратится в огромный Карабах», добавив, что это был «спорный регион между Арменией и Азербайджаном». Это вызвало недовольство в Баку, где представление Карабаха как спорной территории вызвало «сожаление и удивление». Об этом говорится в заявлении представителя МИД Азербайджана Айхана Гаджизаде.
Официальный представитель МИД России Мария Захарова позднее заявила, что слова помощника президента РФ Владимира Мединского о Карабахе не следует трактовать вне контекста, поскольку он говорил исключительно об исторических аспектах и социокультурных особенностях.