Եվրոպայում ստարտափ և տեխնոլոգիական ամենամեծ համաժողովի՝ Viva Technology-ի շրջանակում ներկայացվել է Հայաստանում մոտ 500 միլիոն դոլար արժողությամբ ներդրումային մեգանախագիծ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, NVIDIA-ի, Firebird-ի և Team Group-ի համագործակցությամբ կառուցվելու է արհեստական բանականության (ԱԲ) լուծումներով աշխատող՝ տարածաշրջանի ամենահզոր սուպերհամակարգչային և տվյալների մշակման կենտրոնը:
ՀՀ կառավարության աջակցությամբ տեխնոլոգիական նորարարությունները արագացնելու և տարածաշրջանում առաջադեմ ԱԲ ենթակառուցվածքներ ներդնելու նպատակով Firebird ընկերությունը 2026 թվականին նախատեսում է գործարկել NVIDIA Blackwell գրաֆիկական հազարավոր պրոցեսորներով հագեցած տվյալների կենտրոն՝ մինչև ավելի քան 100 մեգավատտ մասշտաբավորման հնարավորությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության, IT և տեխնոլոգիական տեղական և միջազգային անվանի ընկերությունների այս ռազմավարական համագործակցությունը վճռորոշ դեր կունենա երկրի տեխնոլոգիական հուսալի ապագայի կառուցման համար:
NVIDIA-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ջենսեն Հուանգը նշել է՝ արհեստական բանականության գործարան-կենտրոնները 21-րդ դարի ենթակառուցվածք են։
«Մեր համագործակցությունը Հայաստանի հետ կօգնի զարգացնելու արհեստական բանականության հիմնարար կարողությունները և ողջ տարածաշրջանում նոր հնարավորություններ կստեղծի նորարարության և տնտեսական աճի համար»,–ասել է նա։
Team ընկերությունների խումբը, կառավարելով հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատար Team Telecom Armenia և իռլանդական Imagine Broadband ընկերություններն ու հանդիսանալով վրացական SkyTel ընկերության բաժնետեր, կծառայեցնի իր փորձագիտական ռեսուրսներն ու տարածաշրջանում կապի եզակի ենթակառուցվածքները մեր երկրում այս հսկայածավալ նախագիծը կյանքի կոչելու նպատակով:
«Պատիվ ունենք մասնակցելու այս ռազմավարական նշանակություն ունեցող լայնածավալ նախաձեռնության իրականացմանը՝ ներդնելով տեխնոլոգիական ոլորտում մեր բազմամյա փորձն ու ռեսուրսները։ Մեր մասնակցությունը արտացոլում է Հայաստանը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության լուծումների և թվային ապագայի գլոբալ կենտրոն դարձնելու պատրաստակամությունը»,-ասել է Team ընկերությունների խմբի համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանը։
Firebird-ի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Ռազմիկ Հովակիմյանը նշել է՝ այս մեգանախագիծը Հայաստանից մինչև աշխարհ նորարարության համար մեկնարկային հարթակ ստեղծելու մասին է:
«Մենք ներդրումներ կկատարենք նորարարական մոդելների, ռոբոտաշինության և գիտության մեջ՝ համագործակցելով աշխարհի առաջատար համալսարանների հետ: Սա նաև կնպաստի Հայաստանում նորարարության ոլորտում գործունեություն ծավալող սերնդի ձևավորմանն ու ոլորտի խթանմանը»,-նշել է նա:
Ներդրումային այս նախագծին որպես Firebird-ի հիմնադիր գործընկեր և ռազմավարական խորհրդատու է միացել նաև Flagship Pioneering-ի գլխավոր տնօրեն Նուբար Աֆեյանը:
«Տեխնոլոգիական առաջատար ոլորտում Հայաստանի զարգացումը կկառուցվի գլոբալ համագործակցության և երկարաժամկետ ներդրումների միջոցով: Արհեստական բանականության ոլորտի զարգացումը Հայաստանի և տարածաշրջանի համար համարձակ քայլ է երկիրը համաշխարհային արհեստական բանականության ոլորտում դիրքավորելու ճանապարհին»,-նշել է Աֆեյանը։
«Մենք ոգևորված ենք տեխնոլոգիաների արտահանման և արհեստական բանականության ոլորտում ԱՄՆ-ի առաջնորդության ներուժով, որի շնորհիվ կարող ենք Հայաստանում խթանել նորարարությունը՝ ի նպաստ մեր երկրների: Ամերիկյան այնպիսի ընկերությունները, ինչպիսին է NVIDIA-ն, շարունակում են առաջարկել աշխարհում առաջատար հաշվարկային և ԱԲ լուծումներ, և մենք հպարտ ենք, որ հենց նրանք են դառնում հայկական կողմի գործընկերները»,-նշել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը։
Այս մասշտաբային նախագիծը փաստում է պետության, տեխնոլոգիական ու թվային ոլորտի ընկերությունների արդյունավետ համագործակցությունն ու տարածաշրջանում Հայաստանը որպես տեխնոլոգիական ազդեցիկ կենտրոն դիրքավորելու` մասնակից բոլոր կողմերի հանձնառությունը:

A nearly $500 million investment project to be implemented in Armenia was officially presented today at Viva Technology, Europe’s largest startup and tech conference. The Government of the Republic of Armenia, NVIDIA, Firebird, and Team Group will collaborate to build the region’s most powerful Supercomputing Hub and data processing center, powered by artificial intelligence (AI) solutions.
With the support of the Government of Armenia, Firebird plans to launch with thousands of NVIDIA Blackwell GPUs in 2026 and will be designed with the ability to scale to over 100 megawatts of capacity.
This strategic partnership between the Republic of Armenia and renowned local and international IT and technology companies will play a crucial role in building a reliable technological future for the country.
“AI factories are the infrastructure of the 21st century,” said Jensen Huang, founder and CEO of NVIDIA. “Our collaboration with Armenia will help build foundational AI capacity and unlock new opportunities for innovation and economic growth across the region.”
Team Group of Companies – managing Armenia’s leading national telecommunications operator, Team Telecom Armenia, as well as Ireland’s Imagine Broadband, and being a shareholder in Georgia’s SkyTel – will use its expert resources and unique communication infrastructure in the region to bring this large-scale project to life in the country.
“We are honored to participate in the implementation of this large-scale initiative of strategic importance, investing our many years of experience and resources in the technological sector. Our participation reflects our readiness to make Armenia a global center for information technologies, artificial intelligence solutions, and the digital future,” said Alexandr Yesayan, co-founder of Team Group of Companies.
“This is about building a launchpad for innovation – from Armenia to the world,” said Razmig Hovaghimian, co-founder and CEO of Firebird.ai . “We will invest in novel models, in robotics and the sciences, in partnership with leading universities from around the world, and build the capacity to incubate the next generation of innovators in Armenia.”
The Afeyan Foundation for Armenia will join as a founding investor in Firebird, and its principal, Noubar Afeyan – who is also CEO of Flagship Pioneering – will act as a strategic advisor and founding partner of Firebird.
“Armenia’s next chapter in technology leadership will be built on global collaboration and long-term investment,” said Afeyan. “The development of AI infrastructure for Armenia and the broader region is a bold step toward positioning the country as a meaningful contributor in the global AI landscape.”
“We are excited about the potential for U.S. technology exports and AI leadership to drive more innovation in Armenia’s dynamic tech sector, benefitting the United States and Armenia,” said Kristina Kvien, U.S. Ambassador to Armenia. “U.S. companies like NVIDIA continue to offer world-leading computing and AI solutions, and we are proud that they are the partners of choice for Armenian counterparts.”
This large-scale project demonstrates the effective cooperation between the state, technology, and digital companies, and the commitment of all participating parties to position Armenia as an influential technology hub in the region.